Напад Німеччини на СРСР
Тема 1. ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА. СВІТ ПІСЛЯ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ
§2. Воєнні дії в 1941-1942 Pp.
2. Напад Німеччини на СРСР.
22 червня 1941 р. гітлерівська Німеччина напала на Радянський Союз. Її війська одночасно перетнули державний кордон СРСР – від Льодовитого океану до Чорного моря – і розпочали наступ у глиб його території. Союзниками Німеччини виступили Фінляндія, Угорщина, Румунія та Італія. Розпочалася Велика Вітчизняна війна.
Погляд учасника подій
З книжки “Війна в Росії” німецького генерал-майора ляд Е. фон Бутлара
На
Гітлерівське командування зосередило проти СРСР більшу частину своїх сил, озброєння та військової техніки (до 5,5 мли солдатів і офіцерів Німеччини та країн-сателітів) – 190 дивізій розмістились уздовж усієї лінії фронту. їх повинні були підтримувати чотири з п’яти флотів німецьких військово-повітряних сил.
Радянські війська, зосереджені в західних прикордонних округах, складалися зі 170 дивізій і налічували майже 2,7 млн бійців і командирів. Дивізії не були повністю вкомплектовані людьми, озброєнням і військовою технікою. Тому на основних напрямах наступу ворог забезпечив собі значну перевагу.
Уранці 22 червня гітлерівська авіація розпочала бомбардування радянських військових аеродромів і важливих стратегічних міст. Раптовість нападу дала ворогові можливість знищити в перший день війни 66 аеродромів і 1201 літак.
Перші удари нацистів прийняли радянські прикордонники. Незважаючи на чисельну перевагу ворожих сил, вони показали приклади героїзму та мужності. Навіки ввійшли в історію Великої Вітчизняної війни подвиги бійців прикордонної застави лейтенанта Лопатіна, 90-го Володимир-Волинського загону прикордонників, воїнів фортеці м. Бреста. На деяких напрямах радянські війська навіть перехопили стратегічну ініціативу та перейшли в наступ, зокрема вибили ворога з Перемишля й утримували це місто протягом 5 днів. Однак, незважаючи на героїчний опір Червоної армії, тільки протягом першого дня ворог просунувся на 30-50 км у глиб радянської території.