Наступальні операції Червоної армії

Тема 1. ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА. СВІТ ПІСЛЯ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ

§ 4 . Воєнні дії в 1944-1945 Pp.

1. Наступальні операції Червоної армії.

Перед початком 1944 р. Ставка верховного головнокомандування поставила завдання радянській армії: повністю звільнити від німецьких окупантів територію СРСР та вийти до державного кордону.

Завершення зняття блокади Ленінграда розпочалося 14 січня 1944 р. наступом радянських військ під командуванням генералів Л. Говоровата К. Мерецкова. Протягом тижня опір ворога був зламаний. За невеликий проміжок часу радянські

війська визволили від окупантів Гатчину, Пушкіно, Царське Село, Новгород та інші міста, відкинувши ворога на 220-280 км. 27 січня 1944 р. переможно завершилася битва за Ленінград, яка тривала 900 днів.

Визволення Правобережної України розпочалось одночасно з ліквідацією блокади Ленінграда. Наступ на ворога здійснювали війська чотирьох Українських фронтів. Найбільшою операцією радянських військ на початку 1944 р. в Правобережній Україні було оточення 10 гітлерівських дивізій під Корсунем – Шевченківським, яке завершилося повним розгромом сил ворога. Цю битву називають “Сталінградом на Дніпрі”. Новий наступ

радянських військ розпочався в березні 1944 р. і тривав до травня 1944 р. Його результатом стало визволення від нацистів Миколаєва. Одеси, Тернополя. Кам’янця-Подільського. 26 березня 1944 p., на 1009-й день Великої Вітчизняної війни, радянські війська вийшли на лінію державного кордону СРСР із Румунією.

Визволення Криму радянськими військами розпочалося після розгрому ворога на території Правобережної України. Протягом першої половини квітня 1944 р. були визволені Сімферополь і Керч, а 9 травня, після п’ятиденного штурму, – Севастополь. Повністю нацистське угруповання в Криму ліквідовано 12 травня 1944 р.

У червні 1944 р. розгорнулися бойові дії на Карельському перешийку. У ході цієї операції укріплення “лінії Маннергейма” було прорвано за тиждень, 20 червня взято м. Виборг. Із Фінляндією досягнуто конфіденційної угоди такого змісту: країна залишиться незалежною, якщо інтернує 20 німецьких дивізій на своїй території, що вона й зробила. 25 серпня фінський уряд звернувся до радянського керівництва з проханням розпочати мирні перемовини, а 19 вересня 1944 р. в Москві було підписано угоду про перемир’я. Фінляндія вийшла з гітлерівської коаліції. Визволення Білорусії відбулося внаслідок операції під кодовою назвою “Багратіон”. Дії чотирьох фронтів, які брали участь в операції, координували представники Ставки верховного головнокомандування – маршали Г. Жуков і О. Василевський. Наступ, який розпочався 23 червня 1944 p., розгорнувся на величезній території від Дніпра до Вісли. Під час бойових дій радянські війська оточили та знищили 10 ворожих дивізій під Вітебськом і Бобруйськом. 3 липня 1944 р. визволена столиця Білорусії – Мінськ. Наприкінці липня 1944 р. землі Білорусії були повністю звільнені від окупантів.

Визволення Прибалтики від фашистських окупантів розпочалося воєнними операціями в Білорусії, а завершилося завдяки розпочатому в середині вересня 1944 р. наступові трьох фронтів: Прибалтійського, Ленінградського та Балтійського.

Завершення війни в Прибалтиці пов’язане також з воєнними операціями радянських військ у Заполяр’ї, унаслідок яких від ворога були звільнені порти на Баренцовому морі та Мурманська область, а також північно-східні райони Норвегії.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Наступальні операції Червоної армії