Не нашкодь!
РОЗДІЛ 4. ЛЮДИНА І СВІТ
& 26. Не нашкодь!
Поміркуй! Як одна людина може нашкодити іншій? Наведи приклади негативного впливу людини на довкілля.
“Не нашкодь!” – стверджує головний принцип лікаря. Адже людський організм настільки складний, що будь-яка помилка може завдати непоправної шкоди. Тому лікар завжди має бути вкрай обережним як у встановленні діагнозу, так і у виборі методів лікування.
Окрім тіла, у людини є ще духовний стержень і характер, яким нашкодити ще легше. Внутрішній світ людини можна порівняти із витвором
Реставрація замку в Скала-Подільській
Реставрація – це відновлення пошкодженої частини твору. Її мета – оновити предмет мистецтва, зберегти для нащадків. Але це справа для спеціально навчених фахівців. А невміла і неякісна реставрація лише нашкодить мистецькій пам’ятці.
А) до реставрації б) під час реставрації
Реставрація ікони на дошці “Ся Симеон Богослов” XVIII ст. реставратор Ярослав Власюк
Прикладів таких чимало. Якось одна добродійна бабуся з Іспанії вирішила допомогти церкві у рідному місті. Вона взяла пензлі, фарби й почала розмальовувати вицвілі ділянки старовинної фрески із зображенням Ісуса Христа. Але жінка не мала спеціальних знань і навичок, тому, хоч і ненавмисно, зіпсувала цінний витвір.
Іншим яскравим прикладам є портрети гетьмана Івана Мазепи. Внаслідок неодноразових реставраційних робіт зовнішність відомого українського полководця на багатьох картинах почала дуже різнитися. Вчені мусили докласти чимало зусиль, щоб з’ясувати, на яких же портретах відтворено правдиву зовнішність гетьмана, які є результатом непрофесійного домальовування.
Мистецтво – це відображення дійсності. А людина – своєрідний і загадковий світ, як і картина або скульптура. Часом буває, що ти не розумієш зміст картини Але це ще не означає, що вона погана. Так і людина. Якщо ти не можеш когось зрозуміти, то це не показник того, що ця людина гірша, ніж ти. Тому не варто поспішати підлаштовувати її під себе, адже можна зіпсувати тендітний, але глибокий внутрішній світ особистості.
Який головний принцип лікаря?
Що таке реставрація? Хто повинен відновлювати пошкоджені твори мистецтва?
Чому людина – це своєрідний і загадковий світ?
Чому вислів “Не нашкодь” стосується і відносин між людьми?
Поясніть вислів: “Внутрішній світ кожного з нас – безмежний космос, що робить нас безцінними”.
Людина завжди прагнула змінити природу. На місці диких джунглів вона спорудила кам’яні, ріки повернула в інший бік, занурилась у глибини океанів і залишила слід у космічній далині. Знесла гори й насипала їх на рівнині. Осушила морські затоки й створила штучні озера. Іноді це було на користь довкіллю. Одним із найяскравіших прикладів позитивних змін є Софіївський дендропарк в Умані Черкаської області. Понад два століття тому люди непримітний берег ріки Кам’янка перетворили в одне з найдивовижніших і прекрасних місць України. У парку висадили багато видів дерев і кущів, спорудили будівлі й навіть водоспади, розмістили чудові скульптури, створили грот Сцілли і заклали найбільший в Україні парк троянд. Тут працює знаменитий фонтан “Змія”. Не дивно, що Софіївку щорічно відвідують багато тисяч туристів.
Софіївський дендропарк в Умані
На жаль, є і негативні приклади втручання людини в природу. Спроба забрати воду з річок Аральського моря перетворила величезну площу первісної природи в мертву соляну пустелю. У морі загинула майже вся риба. Птахи теж покинули ці місця. Та й людям, які мешкають на прилеглих територіях, стало набагато гірше, ніж було. Тому зараз будь-які проекти з перетворення довкілля починають втілювати тільки після того, як учені впевняться, що це безпечно.
Аральське море фотографа з космосу.
У яких ще сферах діяльності людина має користуватися принципом: “Не нашкодь”?
Наведи приклади позитивних і негативних впливів людини на природу.
Створіть асоціативний кущ “Захисти природу”.
Підсумуй свої знання
– Впродовж своєї тривалої історії людство навчилося змінювати природу, відновлювати твори мистецтва.
– Господарська діяльність людини може як позитивно впливати на довкілля (Софіївський дендропарк), так і негативно (Аральське море).
– Людина – це неповторний і загадковий світ. Не можна підлаштовувати когось під себе.
– Головний принцип перетворень – не нашкодь!
Перевір себе
1. Чому людям доводиться реставрувати предмети давнини?
2. Як людина своєю діяльністю маже вплинути на довкілля?
3. Чому не можна змінювати іншу людину на свій лад?
Спробуй себе в ролі реставратора Намалюй вдома простим олівцем малюнок, зітри на ньому деякі лінії, домалюй непотрібні деталі. Поміняйся в школі малюнками з товаришем по парті. Відреставруй роботу сусіда. Дізнайся, чи правильно відновив чужу роботу