Неозначена форма (інфінітив) та особові форми дієслова

МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ

ДІЄСЛОВО

& 6 Неозначена форма (інфінітив) та особові форми дієслова

Неозначена форма (інфінітив) – це форма дієслова, що означає дію взагалі, безвідносно до того, хто її виконує і коли (іти, воліти, говорити, думати, сміятися). Неозначена форма дієслова не має способу, часу, особи, числа, роду. Це незмінна форма. Вона є початковою формою дієслова. Неозначена форма має суфікси – ти, – ть, – тися, – тись. Відповідає на питання що робити? що зробити? Неозначена форма деяких дієслів може вживатися із суфіксами

пестливості, наприклад:

Неозначена форма (інфінітив) та особові форми дієслова Неозначена форма (інфінітив) та особові форми дієслова

52

Випишіть з орфографічного словника п’ять-сім дієслів. У якій формі вони подані в словнику?

53

Прочитайте текст. Випишіть дієслова. Утворіть від них інфінітив за зразком.

Зразок. Створює – створювати.

Кожний народ створює свій традиційний образ дівочої вроди, що знаходить відображення в поетичних творах. Український народ наділив дівчину високими духовними рисами (вірна, горда, мила, люба) і вродою (гарна, гарнесенька, вродлива, хороша, файна, красива, гожа, пригожа, красна, кароока, синьоока, чорнобрива,

русява, чорнява):

Нащо мені моя мати Виписала чорні брови

Дала таку вроду? Та ще й карі очі…

(За Н. Данилюк)

І пензлем, і словом

54

1. Прочитайте текст. З’ясуйте лексичне значення слова повиток.

По..тичне слово відгукується в музичних творах, у картинах художн..ків. Воно – невичерпне джерело натхнення для митців. Їхнє відчут..я Кобзаревих образів п..редають кольори картини або звуки музики.

Перед нами портрет дівчини. Тонкі риси видовженого облич..я, великі темні очі, виразні, шнурочком брови, чітко окреслені губи, рівний ніс. Світла стрічка відтінює темне волос..я. Прямий проділ ділит.. волос..я на два пасма. Вони частково закривають ш..рокий лоб і п..p..ходять у товсту довгу косу, яку дівчина перекинула через пл..че. Коса ніби о..плітає з одного боку тонку довгу шию. Ніжну задуму облич..я підкреслюють дві руки, що торкаються стовбура гінкого дерева. Руки витонч..ні, з довгими пальцями, ніби сама пр..рода створила їх для гри на музичному інструменті. Очі дівчини наче пр..мовляють до когось Шевченковим “Нащо мені ч..рні брови, нащо карі очі”, а до когось – рядками Івана Драча:

Я – дівчина, я – скрипка тонкостанна.

Я – ніжна ніч у зорянім вінку.

У мене тіло з білого туману,

Із сонця у хмариннім сповитку.

(За С. Єрмоленко)

Неозначена форма (інфінітив) та особові форми дієслова

Н. Лопухова. Літографія. 1964 р.

2. Випишіть речення з дієсловами, вставляючи пропущені букви. Визначте особову форму дієслів.

3. Виберіть із віршованих рядків словосполучення з епітетами. Запишіть їх.

55

Складіть опис зовнішності свого друга чи подруги, використовуючи неозначену форму й особові форми дієслова, а також словосполучення з епітетами та вислови на зразок: очі сяють, волосся в’ється.

56

Прочитайте текст. Складіть речення зі словами відмінити, скасувати.

Слова відмінити, скасувати, незважаючи на спільне значення “визнавати, робити що-небудь недійсним”, – різні за своєю сполучуваністю.

Слово відмінити поєднується з назвами конкретних заходів: засідання, збори, концерт, конкурс, фестиваль тощо: Виставу відмінили через хворобу провідного актора.

Скасувати як невідповідний за змістом чи формою можна якийсь документ: Відповідно до наказу директора бухгалтерія скасувала кошторис.

! Дієслова особової форми називають дію або стан, указуючи на час, особу, рід, число, спосіб. Відповідають на питання що роблю? що зробив? що робитиму? Вони називають дію в реальному часі й указують на реального виконавця.

Дієслова особової форми мають граматичні ознаки виду, способу, часу, стану, особи, числа, роду (у минулому часі).

57

1. Прочитайте текст. Випишіть дієслова особової форми.

Сила волі – одна з головних рис характеру людини. Часом навіть уживають слово характер замість сила волі. Це не випадково, адже від того, наскільки в людини розвинулася сила волі, залежатиме, як вона зможе реалізувати інші свої якості.

Деякі люди стверджують, що їм сила волі не потрібна або що їм це просто не дано. Вони виправдовують себе, кажучи: “Ну немає в мене сили волі”. Тому й зарядку, і холодний душ вранці з чистою совістю відкладуть до наступного понеділка. Так само за звичкою дістануть черговий пакетик чипсів або зроблять щось таке, від чого відмовилася б вольова людина.

Мабуть, ці люди просто лукавлять перед іншими, а може, і самі перед собою, прикриваючи свою слабкість. До речі, вони щиро обурюються, коли їх називають безхарактерними. Мати характер хочуть усі (За В. Володіним).

2. Визначте час, число, рід (у минулому часі), особу (у теперішньому й майбутньому часі) виписаних дієслів.

58

Прочитайте текст. Випишіть п’ять речень (на вибір). Визначте у виписаних реченнях синтаксичну роль дієслів.

Щоб іти по життю впевнено, а не плисти туди, куди понесе, доводиться напружувати свою волю. Вироблення сили волі – не простий процес. Адже насправді це певне насильство над собою, примус робити те, чого не хочеться, або, навпаки, відмова від того, що дуже хочеться.

Найкраще всього розвивати силу волі, займаючись спортом (будь-яким, головне, щоб систематично і не для “пташечки”). У спорті постійно доводиться домагатися якихось результатів, долаючи різні труднощі й перемагаючи своє друге “я”. Те саме друге “я”, яке благає вас вранці полежати в ліжку ще п’ять хвилин, хоча ви вже спізнюєтеся. Це те “я”, яке змушує купити ще одне тістечко, хоча ви вчора твердо вирішили більше не купувати.

Це те “я”, що заспокоює вас: “Та ну, не так вже й важко – прибрати за іншими”, хоча ви точно знаєте, що сьогодні не ваша черга, й усередині у вас все кипить.

Це друге “я” є в кожної людини, і майже кожен із нас щодня, по багато разів вступає з ним у суперечку. Але хоч вас і “два в одному”, але ви – таки перший. Отож і господарем собі маєте бути саме ви (За В. Володіним).

Неозначена форма (інфінітив) та особові форми дієслова

59

1. Спишіть слова. Підкресліть у кожному рядку “зайве” слово. Поясніть свій вибір.

1. Намагатися, дорослішаю, вчусь, мрію.

2. Удосконалюючи, долають, спрямовують, вірю.

3. Житиму, поважай, цінуй, збагнувши.

4. Іду, сподіваюсь, досягнуто, працюю.

2. Напишіть твір (вісім-десять речень) на тему “Я виховую свій характер” з дієсловами особової форми, використаними у вправі.

Неозначена форма (інфінітив) та особові форми дієслова

Наприклад. Якщо Хочеш щось Отримати, спочатку Потрібно щось Віддати.

60

1. Прочитайте словосполучення. З яких форм дієслова вони складаються?

Хочу спробувати, можу подолати, починаю змінювати, перестаю скиглити, умію зосередитися, намагаюся вирішувати, пробую вдосконалити.

2. Складіть і запишіть речення із поданими словосполученнями. Визначте синтаксичну роль дієслівних форм.

– Василю, який це буде час, коли я скажу: я миюсь, ти миєшся, він миється? – запитав учитель.

– Вечірній, Миколо Петровичу! – радісно відповів учень.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Неозначена форма (інфінітив) та особові форми дієслова