Нормальні показники функціонування ендокринної системи

ОСНОВИ ВАЛЕОЛОГІЇ
Підручник

РОЗДІЛ 4

НАУКОВО ОБГРУНТОВАНИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ ЯК ОСНОВА ФІЗИЧНОГО ЗДОРОВ’Я

4.6. Нормальні показники функціонування ендокринної системи

Залози, які не мають вивідних протоків і свої біологічні продукти (гормони, або інкрет) виділяють безпосередньо в кров, називаються ендокринними, або безпроточними залозами. Гормони стимулюють або гальмують розвиток та життєдіяльність окремих органів і всього організму. Вони впливають на обмін речовин, розвиток і ріст організму, статеве дозрівання та інше. До

ендокринних залоз належать гіпофіз, шишкоподібне тіло (епіфіз), підшлункова залоза, щитоподібна залоза, надниркові залози, вилкова залоза.

Для визначення функціонування ендокринної системи велике значення має вигляд людини: вираз обличчя, порушення зросту (гігантський зріст – більше 195 см, карликовий менше 135 см), пропорції окремих частин тіла, що залежить від віку і статі. Він впливає на довжину ніг, відношення їх довжини тулуба (у дітей – короткі, у дорослих – довгі). У чоловіків окружність грудної клітки більша, ніж у жінок; у жінок поперечні розміри і окружність таза більші, ніж у чоловіків. Привертає

увагу форма черепа (відставання розвитку лицевої частини від мозкової) та грудної клітки (широка бочкоподібна або широка, висока, плоска з грудними сосками, що далеко розташовані, з відставанням росту молочних залоз, відсутністю молочних залоз, їхньою атрофією або недорозвиненням, значним збільшенням молочних залоз за рахунок жирової тканини, збільшенням грудних залоз у чоловіків). Може швидко змінюватися маса тіла: зменшуватися при нормальному або навіть поживнішому харчуванні, збільшуватися або може виникати ожиріння.

Під час огляду особливу увагу приділяють станові шкірного покриву та шкірних придатків (колір, вологість наявність окремих шкірних елементів), станові волосяного покриву та його властивостям (сухий, жирний, ламкий, твердий, пушливий, раннє посивіння). Трапляється жіночий тип оволосіння лобка у чоловіків (у вигляді трикутника), посилений ріст волосся у жінок (на лиці, навколо сосків молочних залоз, на кінцівках, на лобку за чоловічим типом, незначний ріст волосся на потилиці, у ділянці чола); порушення вигляду очей (блиск, часте миготіння, очна щілина широко розкрита, очні яблука опуклі). Звертають увагу також на форму шиї (пульсація судин, яку видно, збільшення щитоподібної залози).

Під час огляду та пальпації зовнішніх статевих органів у чоловіків звертають увагу на ступінь розвитку статевого члена і калитки, наявність або відсутність яєчок, їхню величину, консистенцію, чутливість, характер поверхні, стан, придатків яєчка і сім’явиносних протоків, у жінок – на стан великих і малих соромітних статевих губ, клітора (збільшення або зменшення).


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Нормальні показники функціонування ендокринної системи