Ендокринна система – Тканини – Біологія людини

Біологія
Біологія людини

Тканини

Ендокринна система

Ендокринну систему складають залози внутрішньої секреції (ендокринні залози) І ендокринна частина залоз змішаної секреціЇ. До залоз внутрішньої секреції відносять гіпофіз, щитоподібну залозу, надниркові залози, а до залоз змішаної секреції – підшлункову та статеві залози, оскільки вони мають як ендокринну, так і екзокринну частини.
Ендокринна система регулює тривалі, такі, що не вимагають швидкої корекції, процеси – обмін речовин, ріст, вагітність, статеве дозрівання.

/> Гормони – речовини, які регулюють активність процесів життєдіяльності і виділяються ендокринними залозами в кров. За хімічною структурою гормони можуть бути білками, похідними амінокислот, ліпідами.
Гормони діють специфічно, на певний тип обмінних процесів або на певну групу клітин чи тканин.
Гіпофіз і гіпоталамус. Гіпофіз – невелика залоза, розташована біля основи мозку під гіпоталамусом. Гіпоталамус І гіпофіз мають спільну систему кровообігу. Гіпоталамус виробляє нейрогормони, які надходять у кров і контролюють роботу гіпофіза. На рівні гіпоталамуса і гіпофіза здійснюється взаємодія нервової
та ендокринної систем.
Гіпофіз складається з двох часток. Перед-ня частка продукує гормони, які контролюють роботу інших ендокринних залоз і обмінні процеси.
Щитоподібна залоза складається з двох симетричних часток, сполучених перешийком. Вона розташована на передній поверхні трахеї під щитоподібним хрящем. Клітини залози зібрані в пухирці – фолікули, які продукують декілька гормонів. Тироксин утворюється з амінокислоти тирозину і містить атоми Іоду. Гормон впливає на обмінні процеси, ріст нервової тканини.
Надниркові залози – невеликі, розташовані по верхніх краях нирок. У надниркових залозах розрізняють кіркову і мозкову речовину. У кірковій речовині виробляються мінералокортикоїди, глюкокортикоїди, статеві гормони. Мозкова речовина надниркових залоз людини виробляє адреналін.
Підшлункова залоза. Ендокринна тканина підшлункової залози представлена острівцями Лангерганса. Так звані β-клітини острівців виробляють гормон інсулін, α-клітини – глюкагон.
Статеві залози. Ендокринна тканина чоловічих статевих залоз – сім’яників – продукує статеві гормони – андрогени, одним з яких є тестостерон. Тестостерон відповідає за розвиток і підтримку чоловічих статевих ознак.
Жіночі статеві залози – яєчники – виробляють естроген (естрадіол, прогестерон). Естроген контролює розвиток жіночих статевих ознак.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...Професійні терміни приклади.
Ви зараз читаєте: Ендокринна система – Тканини – Біологія людини