НУМЕРАЦІЯ ТРИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. СКЛАДАННЯ ВИРАЗІВ. ОБЕРНЕНІ ЗАДАЧІ
Мета: вдосконалювати обчислювальні навички учнів у межах 1000, вміння складати вирази; розвивати вміння розв’язувати обернені задачі; виховувати інтерес до предмета.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усні обчислення. Гра “Математична естафета”
Змагаються хлопчики з дівчатками. (Виконавши обчислення, учень передає естафету іншому.)
(В останньому прикладі результат обчислення закритий карткою з прапорцем
3. Математичний диктант
– Запишіть, скільки десятків в числі 470. (7)
– Звільніте число 70 у 3 рази. (210)
– Збільште це число на 6. (216)
– Знайдіть одну третю від цього числа. (72)
– Збільште дане число в 4 рази. (288)
– Відніміть від нього 16. (272)
– Знайдіть одну четверту від даного числа. (68)
– Запишіть число, в якому стільки десятків скільки й одиниць. (55)
– Скільки до нього треба додати, щоб утворилося 62. (7)
– Помножте дане число саме на себе. (49)
III.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Гра “Ланцюжок” (завдання 2211))
2. Робота над виразами
Завдання 23 (робота в групах)
Учні перевіряють правильність складених виразів. (Вирази за схемами складено правильно.)
Завдання 27. Самостійна робота з подальшою взаємоперевіркою в парах
(324 + 548) – (130 – 67) = 809
(308 – 136) + (354 + 98) = 624
3. Фізкультхвилинка
4. Робота над задачами
Завдання 24
Аналіз умови задачі. Складання короткої умови.
– Яким є головне питання?
– Чи можемо відразу відповісти на питання задачі? Чому?
– Про що дізнаємося першою дією? другою?
– Якою дією відповімо на головне питання задачі?
Один учень записує розв’язання задачі з коментуванням біля дошки.
1) 90 • 3 = 270 (уч.) – відвідало другого дня;
2) 270 + 90 = 360 (уч.) – відвідало за два дні;
3) 360:6 = 60 (уч.)
Відповідь: 60 учнів четвертих класів відвідали музей за ці 2 дні.
Завдання 25
Аналіз умови задачі. Складання короткої умови
Кількість предметів | Маса 1 предмета | Загальна маса | |
Дивани | 5 штук | 130 кг | |
Стільці | 6 штук | 7 |
План розв’язання
– Скільки важать 5 диванів?
– Скільки важать 6 стільців?
– Скільки важить один стілець?
Запис розв’язання задачі диференційовано: сильніші учні розв’язують по діях самостійно; решта – за допомогою вчителя.
1) 130 • 5 = 650 (кг) – важать 5 диванів;
2) 950 – 650 = 300 (кг) – важать 6 стільців;
3) 300 : 6 = 50 (кг)
Відповідь: маса одного стільця 50 кг.
Творча робоча над задачею
Учні складають обернену задачу, щоб знайти число 950, та розв’язують її.
Кількість предметів | Маса 1 предмета | Загальна маса | |
Дивани | 5 штук | 130 кг | |
Стільці | 6 штук | 50 кг |
Завдання 28. Фронтальна робота
Учні колективно складають умову до задач та розв’язують їх, складаючи вираз.
1) 20 • 4 + 30 • 3 = 170(кг)
2) 10 • 6 – 10 • 6 : 3 = 40 (л)
5. Самостійна робота
До кожної нерівності доберіть по 2 значення змінної о, щоб нерівність була істинною.
6. Завдання для допитливих “Банк математичних цікавинок” (завдання 29)
Відповідь: 6 способами.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 30; 31 (с. 7).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Чи сподобалося вам розв’язувати задачі?
– Яке завдання виконували легко, із задоволенням?
– Яке завдання здалося складним?