Об’єднання Німеччини
ТЕМА 3. КРАЇНИ ЗАХІДНОЇ ЄВРОПИ
§13. Німеччина
3. Об’єднання Німеччини.
Зовсім іншим шляхом розвивалася НДР. За роки будівництва соціалізму за радянським зразком республіка досягла певних успіхів у розбудові державної промисловості. У сільському господарстві була проведена кооперація. Запроваджені системи безкоштовної освіти та медичної допомоги, пенсійного забезпечення. У містах велося досить інтенсивне житлове будівництво. У цілому життєвий рівень жителів НДР був найвищим серед країн соціалізму, однак поступово в суспільстві
У другій половині 1980-х років населення НДР виявляло чимраз більше невдоволення всевладдям Соціалістичної єдиної партії Німеччини (СЄПН) та органів безпеки, відсутністю елементарних громадянських прав і свобод, цензурою, забороною приватних поїздок до ФРН та інших західних країн, ізоляцією НДР від вільного світу.
Руїни Берлінської стіни. 1989 р.
Обурення та протести громадськості викликала фальсифікація результатів виборів до місцевих органів влади в травні 1989 р. Групи інакодумців стали об’єднуватися в широкий демократичний
Незважаючи на кадрові зміни в СЄПН, стихійні демонстрації в містах НДР тривали, влада поступово втрачала контроль над станом справ у країні.
Знаменною подією стало відкриття кордону між Східним і Західним Берліном у ніч проти 10 листопада 1989 р. Сумнозвісна Берлінська стіна, яка простояла 28 років, була зруйнована. За цей час понад 5 тис. утікачів із Східного Берліна подолали її, але кілька сотень перебіжчиків були вбиті, а понад 3 тис. затримані та засуджені.
Постало питання про об’єднання двох німецьких держав. Конституція передбачала входження східних земель до ФРН після ліквідації НДР. У березні 1990 р. в НДР на виборах перемогли християнські демократи, які погодилися на об’єднання Німеччини на умовах ФРН.
31 серпня 1990 р. в Берліні був підписаний договір про об’єднання ФРН і НДР, який передбачав уходження Східної Німеччини до складу ФРН.
СРСР спершу виступав за перетворення об’єднаної Німеччини на нейтральну країну. Коли ця вимога була відхилена США, Великою Британією та Францією, керівництво СРСР пішло на принципову поступку та погодилося, що Німеччина залишиться членом НАТО. 12 вересня в Москві представники ФРН, НДР, СРСР, США, Великої Британії та Франції підписали договір про остаточне врегулювання німецької проблеми.
Тоді ж був погоджений, а в листопаді підписаний Договір про добросусідство, партнерство і співробітництво між СРСР і Німеччиною.
СРСР зобов’язався вивести радянські війська зі Східної Німеччини впродовж 3-4 років, а ФРН – скоротити армію до 370 тис. військовиків. Об’єднана Німеччина відмовилася від виробництва, збереження й застосування атомної, біологічної та хімічної зброї.
З жовтня 1990 р. був урочисто проголошений акт возз’єднання Німеччини, що стало подією великої історичної ваги не тільки для німецького народу, а й для Європи та всього світу. 2 грудня були проведені вибори до бундестагу об’єднаної Німеччини, на яких переміг альянс ХДС-ХСС. Уряд ФРН сформував федеральний канцлер Гельмут Коль у коаліції з Вільною демократичною партією (ВДП).