Образи людей у портретному жанрі. Портрет казкового героя
Тема уроку. Образи людей у портретному жанрі. Портрет казкового героя.
Мета уроку. Продовжувати ознайомлювати учнів з ілюстрацією; закріплювати знання про портрет та засоби виразності портретного жанру; закріплювати розуміння поняття “композиція”; навчати спостерігати, дотримуватися в зображенні пропорцій та розмірів; розвивати в дітей комбінаторні здібності, навички та вміння малювати портрет; формувати образне, логічне, просторове мислення; навчати міркувати; розвивати окомір, дрібну моторику руки; виховувати в учнів естетичне
Обладнання:
– проектор, комп’ютер (ноутбук), екран, слайд-шоу;
– художні матеріали та інструменти: олівці, фломастери, маркери, кулькові та гелеві ручки, вугілля, пастель, крейди;
– зошити-альбоми;
– література: Образотворче мистецтво: підруч. для 4 кл. / М. І. Резніченко, С. І. Трач. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2015. – 142 с.; Програма “Образотворче мистецтво. 1-4 класи загальноосвітніх навчальних закладів, 2011”
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Доброго ранку!
Доброго – вчора, сьогодні, щодня…
Хай не псується годинник на вежі.
Хай буде все на землі, як належить:
Сонце – як сонце, літо – як літо,
Дощик – як дощик, діти – як діти.
Кожному дому щастя бажаю.
Доброго ранку! Доброго дня!
II. Актуалізація опорних знань.
– Чи любите ви казки?
– Які українські народні казки ви знаєте?
– Які казки є вашими улюбленими?
Сьогодні ми з вами будемо малювати портрет казкового героя, назву якого ви дізнаєтеся, коли розв’яжете кросворд.
– В якій казці жило двоє мишенят і півник? (“Колосок”).
– Як звати зеленого чоловічка з довгою бородою, який живе у пеньку? (Ох).
Якось у школу із книжкою Прямував дерев’яний хлопчик І потрапив якось сам В полотняний балаган.
Як називається ця книжка?
А як зветься сам хлопчисько?
От підказка, друзі, вам:
Його дівчинка Мальвіна
Називала… (Буратіно).
– Яка тварина прикинулася неживою серед дороги? (Листка).
– Як звали півника в казці “Колосок”? (Голосисте Горлечко).
На сметані замісили,
На вікні охолодили,
Круглий бік, скок-скок –
Покотився… (Колобок).
Хто прогнав Козу-Дерезу із зайчикової хатки? (Рак).
Хто моторчик свій заводить?
З даху в гості хто приходить?
І на свято він дістався –
Скажем дружно: “Здрастуй,…” (Карлсон).
Працювала я у хатці,
Танцювала у палаці.
Є така у мене звичка –
Десь губити черевички. (“Попелюшка”).
Він ікластий і сердитий,
Дуже любить землю рити.
Жолуді весь час шукає
Й малюків смугастих має. (Кабан).
Жив-був пес і став старий вже,
От хазяїн його вигнав.
В лісі вовк його зустрів
І старого пожалів,
Ще й придумав, як зробити,
Щоб хазяїну вгодити.
Пес додому повернувся
І віддячить
Не забувся. Що за казочка така?
Про собаку, про… (Сірка).
III. Вивчення нового матеріалу.
– Тепер можна відвідати справжню художню галерею. Однак спочатку пригадайте, що таке портрет.
Портрет – це зображення людини, а також жанр образотворчого мистецтва.
– А що таке автопортрет?
Автопортрет – зображення художником самого себе.
– Намалювати портрет не так і легко! Сьогодні ми спробуємо це зробити.
Перед кожним художником, який береться оформляти книгу, постають цікаві та складні завдання. Мабуть, найважливішим є створення образів героїв. їх потрібно зобразити не тільки саме такими, якими описав автор, а й вдихнути в них життя, зробити виразними, інакше кажучи – майже живими. Тільки тоді читач повірить художникові та полюбить його роботи.
Портретна ілюстрація не зображує якусь конкретну людину, а відтворює образ літературного героя таким, яким його задумав автор літературного твору.
Перш ніж розпочинати малювати, художник ретельно аналізує літературний твір, визначає, до якого проміжку часу належить розповідь, де відбувається дія, досліджує характер персонажа, якого зображує.
Український народ склав багато казок про героїв, які захищали свою родину, свій дім, свою батьківщину від ворогів і злих сил. Казкові герої завжди сміливі, могутні та справедливі, в них втілено уявлення народу про те, яким повинен бути справжній герой.
Фізкультхвилинка.
ІV. Пробне застосування знань, формування умінь.
Почніть із загальної форми. Потім промалюйте дрібні деталі. Пам’ятайте про те, що лівий та правий боки обличчя приблизно однакові.
(Протягом уроку вчитель проводить поточний інструктаж. Під час практичної роботи звучить музичний твір.)
VI. Перегляд, аналіз та оцінювання учнівських робіт. Підсумок уроку.
Не можемо без казки
У світі ми жити.
Бо казка нас вчить,
Як потрібно дружити,
Як зло подолати,
Як хитрих провчити,
Як добрих і чуйних,
Й сміливих любити.