Оцінювання та основні напрями поліпшення використання оборотних фондів
ЕКОНОМІКА ПІДПРИЄМСТВА
РОЗДІЛ II
РЕСУРСИ ПІДПРИЄМСТВА
ТЕМА 11
ОБОРОТНІ ФОНДИ ТА КОШТИ ПІДПРИЄМСТВА
11.4. Оцінювання та основні напрями поліпшення використання оборотних фондів
Раціональне та економне використання оборотних фондів – одне з найважливіших завдань підприємств. Чим ефективніше використовуються сировина, матеріали, паливо, енергія, тим менше їх витрачається на виготовлення певної кількості продукції, тобто створюється можливість збільшити обсяги виробництва, що в цілому підвищує його ефективність.
Для
Розрізняють загальні витрати матеріальних
Для загальної характеристики витрат матеріальних ресурсів використовують показники матеріаломісткості. Показник питомих витрат матеріальних ресурсів на одиницю продукції (питома матеріаломісткість) визначається за формулою
Де Мn – питома матеріаломісткість;
Мi – витрати конкретного виду ресурсів;
N – кількість одиниць виготовленої продукції.
Показник витрат усіх матеріальних ресурсів у грошовому виразі на одну фізичну одиницю виготовленої продукції (загальна матеріаломісткість) визначається за формулою
Де Ма – загальна матеріаломісткість;
М – загальна сума матеріальних витрат, грн.
Наведені формули використовуються для розрахунку матеріаломісткості нескладних видів продукції (електроенергії мінеральні добрива, чавун, сталь тощо). Для складних видів продукції (продукція машинобудування, приладобудування) частіше використовується такий показник, як витрати конкретного виду ресурсів на одиницю головної споживчої властивості. Так, для вантажного автомобіля показник матеріаломісткості визначається матеріальними витратами на 1 т км/год. перевезення вантажу тощо.
Для продукції таких галузей, як хімічна, деякі галузі машинобудування, де ні фізичний обсяг, ні обсяг її споживчих властивостей неможливо виразити в одних одиницях виміру, рівень матеріаломісткості можна визначити витратами конкретних видів матеріальних ресурсів на 1 грн. товарної (реалізованої або чистої) продукції.
Друга група показників – показники рівня корисного використання матеріальних ресурсів – повніше відображає використання у виробництві матеріальних ресурсів на всіх стадіях їх виробничого споживання. Так, у галузях, що переробляють первинну сировину (підприємства кольорової металургії, цукрові заводи), застосовують показник (коефіцієнт) виходу або добування готової продукції з вихідної сировини. Наприклад, показник добування міді з руди, виходу цукру з буряків. У чорній металургії показником корисного використання матеріальних ресурсів є витрати сировини на одиницю готової продукції (витратні коефіцієнти), що розраховуються відношенням ваги витрачених матеріалів (залізної руди, вугільного коксу) на тонну готової продукції (тонну чавуну).
На підприємствах обробної промисловості, зокрема в машинобудуванні, застосовують свої показники, які характеризують використання матеріальних ресурсів:
1. Показник відносної металомісткості:
Де Мв – відносна металомісткість;
Чm – чиста маса, що дорівнює сумарній масі металевих деталей та частин машини, т, кг;
Н – кількість одиниць основної експлуатаційної характеристики машини (потужність трактора – як приклад);
2. Коефіцієнт використання металу:
Де Кв – коефіцієнт використання металу;
І – кількість різних видів продукції, при виробництві яких використовується даний вид металу;
Чmi – чиста вага металу в одиниці готової продукції і-то виду, т;
Нi – обсяг випуску продукції і-то виду в натуральному виразі, од.;
М – загальні валові витрати даного виду металу на випуск продукції, т, кг.
Показником корисного використання металу є також показник рівня відходів, який обчислюється відношенням величини відходів до величини загальних витрат металу:
Де РВ – рівень відходів, %;
М – кількість відходів, т, кг;
М3 – кількість спожитого металу, т, кг.
У хімічній промисловості є певні особливості обчислення показників використання матеріальних ресурсів. Зокрема, тут немає такого поняття, як “чиста вага виробу”.
Витрати матеріалів на хімічний процес або на одиницю продукції визначаються відповідно до встановленої технології і називаються теоретичними. До них не належать відходи. Показником використання матеріалів у хімічній промисловості є відношення теоретичних витрат матеріалів до фактичних витрат спожитих матеріалів (певного виду) на випуск одиниці конкретної хімічної продукції.
У сучасних умовах господарювання однією зі складних проблем кожного підприємства є економія матеріальних ресурсів та пошук резервів кращого їх використання.