ОФОРМЛЕННЯ КРАЇВ ВИРОБУ З ВИШИВКОЮ

РОЗДІЛ 2 ТЕХНОЛОГІЯ ВИГОТОВЛЕННЯ ВИРОБІВ З ВИШИВКОЮ

§19. ОФОРМЛЕННЯ КРАЇВ ВИРОБУ З ВИШИВКОЮ

Опорні поняття: рубцювання, торочки, мереживо, декоративні шви, рамки.

Обробка країв виробів із вишивкою – це гармонійне завершення композиції вишивки. Спосіб оформлення ви­робів з вишивкою продумують заздалегідь для того, щоб розрахувати необхідні припуски для його виконання.

Спосіб оформлення країв виробу з вишивкою обира­ють залежно від його призначення, матеріалу, форми, композиції вишивки, її кольорової гами.

Традиційно краї

серветок, скатертин, комірів, рука­вів, низу сорочок обробляють рубцюванням, зубцюванням, торочками (бахромою), мереживом, китичками, декоративними швами тощо.

Рубцювання – обробка кра­їв виробів рубцями (мал. 111). Рубець – підігнутий і підши­тий край виробу.

Ширина рубця залежить віл призначення виробів: для бі­лизни й блузок – завширшки близько 0,5 см; для серветок, доріжок – 1-1,5 см; для руш­ників і скатертин – 2-3 см. Ширину рубця визначають, ураховуючи також вагу тка­нини: чим легша тканина, тим вужчий рубець.

Рубцювання виконують у поєднанні з різними видами мережок. Найпростіше виконати рубець

мережкою “оди­нарний прутик” (мал. 112, а).

ОФОРМЛЕННЯ КРАЇВ ВИРОБУ З ВИШИВКОЮ

Maл. 111. Краї вишитих виробів, оброблені рубцюванням

Спочатку висмикують по­трібну кількість ниток паралельно зрізу (на відстані по­двійної ширини рубця плюс 0,5 см). Край тканини вздовж зрізу підгинають на 0,5 см, а потім ще раз підгинають так, щоб загнутий кран чітко збігався із місцем висмикнутих ниток. Підігнутий край наметують швом “уперед голку”. Далі закріплюють нитку справа під рубцем. Виконують мережку “одинарний прутик” (мал. 112, б), одночасно пришиваючи підігнутий край тканини. Нитку намету­вання після виконання мережки видаляють.

ОФОРМЛЕННЯ КРАЇВ ВИРОБУ З ВИШИВКОЮ

Мал. 112. Обробка краю вишивки рубцюванням: а – мережка “одинарний прутик”; 6 – рубцювання мережкою “одинарний прутик”

Простим і досить привабливим способом оформлення краю виробу з вишивкою є торочки (бахрома) і мережи­во (мал. 113).

ОФОРМЛЕННЯ КРАЇВ ВИРОБУ З ВИШИВКОЮ

Мал. 113. Оформлення краю вишитого виробу торочками й мереживом

Торочки можна виконати з використанням будь-якого виду мережок. Для цього на певній відстані (2-5 см) від краю тканини висмикують певну кількість ниток для мережки, потім виконують її, після чого всі крайні нитки видаляють (мал. 114).

ОФОРМЛЕННЯ КРАЇВ ВИРОБУ З ВИШИВКОЮ

Мал. 114. Виконання торочки за допомогою мережки

ОФОРМЛЕННЯ КРАЇВ ВИРОБУ З ВИШИВКОЮ

Мал. 115. Оформлення краю виробів з вишивкою декоративними швами

Декоративні шви є пошире­ним способом оформлення країв виробу з вишивкою (мал. 115), Вишита картина у правильно дібраній рамці буде неабиякою окрасою інтер’єру житла, раду­ватиме око своєю вишуканістю. Рамки можуть бути різної форми і з різних матеріалів (мал. 116), Бажано, щоб форма рамки по­вторювала форму вишивки.

Зручно використовувати рамки-п’яльці з петелькою, які після закінчення роботи слугують рамою для виши­того виробу. Перед заправлянням вишитої картини в раму необхідно її випрати, підкрохмалити і випрасувати з дотриманням відповідних вимог.

ОФОРМЛЕННЯ КРАЇВ ВИРОБУ З ВИШИВКОЮ

Мал. 116. Рамки для вишитих картин

Виріб з вишивкою розміщують у рамку з використан­ням кольорового картону – паспарту. Для цього вирі­зають картон за розміром і формою рамки. Усередині підготовленого картону прорізають отвір за розміром і формою вишивки. Колір паспарту не повинен затьмарю­вати кольори вишивки (мал. 117).

ОФОРМЛЕННЯ КРАЇВ ВИРОБУ З ВИШИВКОЮ

Мал. 117. Оформлення картини в рамку з паспарту

Вишукану рамку можна зробити і декорувати власно­руч. Для пейзажу з морем підійдуть мушлі, камінчики, для дитячої вишивки – стрічки, сердечка, метелики, квіточки тощо (мал. 118).

ОФОРМЛЕННЯ КРАЇВ ВИРОБУ З ВИШИВКОЮ

Мал. 118. Рамки, оформлені декоративними елементами

Існує багато інших способів оформлення виробів з вишив­кою: тасьмою, шнурами, стрічками, фетром, папером та ін. Деякі з них ти вже вивчала в 5 класі. Часто в одному виробі поєднують два і більше способів їх оформлення.

1. Назви способи оформлення країв вишитих виробів.

2. Що враховують під нас вибору елементів оформлення країв вишитого виробу?

3. У який спосіб, на твою думку, краще оформити краї зображеної вишив­ки? Якого кольору має бути елемент оформлення? Порадься зі старшими. Обгрунтуй свої рішення і поділися ними з однокласниками.

ОФОРМЛЕННЯ КРАЇВ ВИРОБУ З ВИШИВКОЮ

4. Якими декоративними елементами оформлені краї зображених виробів з вишивкою?

ОФОРМЛЕННЯ КРАЇВ ВИРОБУ З ВИШИВКОЮ

Скарбничка мудрості

“Скільки голів, стільки й умів”


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ОФОРМЛЕННЯ КРАЇВ ВИРОБУ З ВИШИВКОЮ