Органи порожнини тіла. Нервова система і поведінка ссавців – КЛАС ССАВЦІ, АБО ЗВІРІ
Біологія – універсальний довідник
ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ ТВАРИНИ
ТИП ХОРДОВІ
КЛАС ССАВЦІ, АБО ЗВІРІ
Органи порожнини тіла. Нервова система і поведінка ссавців
Порожнина тіла поділена куполоподібною діафрагмою на грудну і черевну частини. У грудній порожнині знаходяться серце і легені, у черевній – шлунок, кишечник, печінка, нирки та інші органи.
Травна система ссавців складається з таких же відділів, як і в інших хребетних, але відрізняється за довжиною та диференціацією. У більшості ссавців добре розвинені
Диференціація зубів і травного тракту, наявність і різноманітність травних залоз значно інтенсифікували процес травлення і засвоєння їжі у звірів.
Дихальна система. Ефективне здійснення газообміну у ссавців забезпечується будовою органів дихання. їх легені, завдяки альвеолярній структурі, мають велику дихальну поверхню. Акт дихання здійснюється шляхом зміни об’єму грудної клітки, внаслідок руху ребер та опускання і піднімання діафрагми.
У гортані ссавців є голосові зв’язки, за допомогою яких звірі мукають, нявкають, гавкають, ревуть, виють, бекають – оповіщають представників свого виду про небезпеку, місцезнаходження, відношення один до одного тощо.
Кровоносна система Наявність чотирикамерного серця, як і у птахів, забезпечує усі органи тіла збагаченою киснем артеріальною кров’ю. Дрібні еритроцити не мають ядер, що підвищує ефективність перенесення ними кисню.
Обмін речовин. Посилена інтенсивність дихання, кровообігу та травлення забезпечила ссавцям підвищення рівня обміну речовин. Високий рівень обміну речовин та розвиток тепло-ізолюючих пристосувань (волосяного покриву та підшкірної жирової клітковини) дозволили їм зберігати сталу температуру тіла.
Видільна система. Органами виділення у ссавців є бобоподібні нирки, що розміщуються у поперековій частині тіла по обидва боки від хребта. Сеча, що утворюється в них, стікає по сечоводах у сечовий міхур, а з нього по сечівнику – назовні. У ссавців видільну функцію частково здійснюють потові залози.
Нервова система. Головний мозок ссавців великий за розмірами, у ньому добре розвинена кора півкуль. У більшості ссавців кора півкуль утворює борозни. Координація складних рухів пов’язана з розвитком мозочка, який також має звивини. Складна поведінка ссавців пов’язана з легким і швидким утворенням великого числа умовних рефлексів.
Органи чуття. Орган слуху у ссавців складається з трьох відділів: зовнішнє, середнє та внутрішнє вухо. У них є зовнішній слуховий прохід, три слухові кісточки в середньому вусі, і в більшості з них – вушна раковина. Гострота зору тісно пов’язана зі способом життя. Більшість ссавців бачать навколишнє середовище у чорно-білому зображенні, для вищих приматів характерний кольоровий зір. Органами дотику є чутливі волоски – вібріси. Характерна риса ссавців – наявність вій та брів.