Основні демографічні показники – НАСЕЛЕННЯ ПЛАНЕТИ І МІЖНАРОДНА МІГРАЦІЯ РОБОЧОЇ СИЛИ

МІЖНАРОДНА ЕКОНОМІКА

Розділ 1
СУЧАСНІ ТЕНДЕНЦІЇ ТА ПРОБЛЕМИ РОЗВИТКУ МІЖНАРОДНОЇ ЕКОНОМІКИ

1.3. НАСЕЛЕННЯ ПЛАНЕТИ І МІЖНАРОДНА МІГРАЦІЯ РОБОЧОЇ СИЛИ 1.3.1. Основні демографічні показники.
Наприкінці епохи палеоліту (15 тис. років до н. е.) кількість населення Землі становила 3 млн. чол., а до кінця неоліту (2 тис. років до н. е.) вона збільшилася до 50 млн. чол.
Для того щоб населення планети досягло 1 млрд. чол., потрібен був проміжок часу від виникнення людства і до 1850 р. Двомільярдного населення планета досягла за 80 років – на 1930 p., тримільярдного

– за 30 років, у 1960 р. Четвертий мільярд з’явився за 16 років – у 1976 p., а п’ятий – за 11 років, у 1987 р. Через сповільнення темпів народжуваності шестимільярдної позначки населення планети досягло за 12 років.
11 жовтня 1999 р. у столиці Боснії і Герцеговини м. Сараєво народилася дитина, яка вважається 6-мільярдним жителем планети. Генеральний секретар ООН Кофі Аннан відвідав маму і дитя у пологовому будинку і поздоровив їх. У 10 найчисленніших за кількістю населення країнах світу проживає 2/3 планетарного людства. У п’яти країнах світу – Китаї, Індії, США, Індонезії та Бразилії зосереджена половина
населення Землі. “Демографічному вибуху” передусім сприяє “третій світ” – бідні народжують бідних. Урбанізація, тобто збільшення міст, значною мірою зумовлена збільшенням кількості населення. Надмірна кількість населення стримує економічне зростання, вичерпує природні ресурси і руйнує довкілля. Існують два основні напрямки демографічної політики:
– підвищення народжуваності (притаманний економічно розвиненим країнам);
– зниження народжуваності (зустрічається у країнах, що розвиваються).
Найвищими темпами збільшується населення Африки – щороку на 3 %. Кенійська жінка у середньому народжує 7 разів. “Демографічному вибуху” сприяють не лише високі темпи народжуваності, а й сповільнення темпів смертності населення планети. Очікується, що у 2025 р. кількість населення становитиме 8,5 млрд. чол.

Якщо нинішні темпи народжуваності збережуться, то, за підрахунками експертів ООН, через триста років кількість населення земної кулі становитиме катастрофічну цифру – 13 трлн чол., тобто у 20 тисяч разів перевищуватиме нинішню кількість. Коли б вдалося забезпечити ситуацію, що кожна жінка народжуватиме по двоє дітей, то кількість населення Землі становила б через триста років 9 млрд. чол. Чверть населення земної кулі проживатиме в Африці. Найбільшими за кількістю населення країнами світу будуть Індія, Китай та США. Середній вік планетарного населення збільшиться з 26 до 50 років.
Цікаво, що більшість міст – гігантів світу належать саме країнам, що розвиваються. Наприклад, з 25 найбільших міст світу лише чотири розташовані у групі економічно розвинених країн. У Лімі, Бангкоку, Багдаді, Буенос-Айресі проживає понад 40 % населення відповідних країн.
Нині населення планети спілкується трьома тисячами мов, не враховуючи діалектів. Дві третини населення Землі говорить тринадцятьма найпоширенішими мовами. Китайська мова рідна для 1,1 млрд. чол., англійська – 430 млн. чол., хінді та урду – 320 млн. чол., іспанська – 290 млн. чол., російська – 220 млн. чол. Офіційними мовами ООН є китайська, англійська, іспанська, російська, арабська і французька.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Основні демографічні показники – НАСЕЛЕННЯ ПЛАНЕТИ І МІЖНАРОДНА МІГРАЦІЯ РОБОЧОЇ СИЛИ