ОСНОВНІ ДЕРЖАВИ ПІВДЕННОЇ АМЕРИКИ. УКРАЇНА І КРАЇНИ ПІВДЕННОЇ АМЕРИКИ
УРОК 36. ОСНОВНІ ДЕРЖАВИ ПІВДЕННОЇ АМЕРИКИ. УКРАЇНА І КРАЇНИ ПІВДЕННОЇ АМЕРИКИ
Навчальна мета: сформувати знання про особливості географічного положення, природи, населення та господарства основних держав материка; вдосконалювати уміння та навички характеризувати основні держави материка, наводити приклади взаємозв’язків країн Південної Америки з Україною; розвивати уміння працювати з додатковими джерелами знань.
Обладнання: політична карта Південної Америки, ілюстративні (відео)матеріали країн материка, енциклопедії, малюнки
Основні поняття: держава, країна, що розвивається, господарство, промисловість, сільське господарство, рослинництво, тваринництво, транспорт.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань та вмінь
Гра “Вірю – не вірю”
1. Чи вірите ви в те, що в Південній Америці проживають представники переважно європеоїдної раси?
2. Чи вірите ви в те, що в країнах Південної Америки значну частину населення складають люди похилого віку?
3. Чи вірите ви в те, що всі країни континенту належать до країн, що розвиваються?
4. Чи вірите
5. Чи вірите ви в те, що більшість країн материка пройшли етап колоніального розвитку?
6. Чи вірите ви в те, що в українських магазинах можна придбати товари південноамериканського виробництва?
III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
В наші дні південноамериканські держави є великими світовими виробниками мінеральної сировини та продукції сільського господарства. Як і в Африці, більшість країн спеціалізується на видобуванні та продажі одного-двох видів корисних копалин і сільськогосподарських культур, від урожаю яких безпосередньо залежить їхній добробут. Така господарська спрямованість південноамериканських країн, як і в Африці, є спадщиною колоніального минулого материка. За період незалежності в країнах Південної Америки розвиток промисловості також був пов’язаний із видобуванням мінеральної сировини. Українцям добре відомий смак ароматної Бразільської кави, а на ринках і в магазинах часто можна побачити банани з Еквадору, екзотичні фрукти із Чілі. Українські фахівці – інженери, лікарі, військові радники працюють у країнах Південної Америки, передаючи свій досвід молодим фахівцям. В Аргентині та Бразілії проживає численна українська діаспора – близько 500 тис. осіб. Останніми роками країни Південної Америки відвідує багато українських туристів. Давайте більше дізнаємося про окремі країни материка.
IV. Вивчення нового матеріалу
Робота в групах. Кожна група представляє свою країну у вигляді туристичного опису, демонструє підібрані ілюстрації(або відеоматеріали), власноруч створений герб країни.
1. Бразілія
Бразілія займає близько половини материка, охоплюючи частину Гвіанського плоскогір’я, Амазонську низовину й Бразільське плоскогір’я. У надрах країни зосереджені великі запаси залізної руди, золота, бокситів, марганцю та інших рудних корисних копалин. Бразілія – найбільш розвинена країна Південної Америки. Вона посідає перше місце на материку за обсягами видобувної промисловості, а за видобуванням залізної руди – друге місце у світі (після Китаю). Тут розвинуті автомобільна, хімічна, текстильна, швейна та інші галузі промисловості. Бразілія – найбільший у світі виробник кави, цукрової тростини і какао. Тут вирощують банани і цитрусові. Офіційна столиця країни – Бразіліа.
2. Аргентина
Аргентина – друга за площею і рівнем економічного розвитку країна Південної Америки. Вона займає південно-східну частину материка, схід острова Вогняна Земля і деякі невеликі сусідні острови. Головне багатство Аргентини – пампа – великі рівнини з родючими грунтами. Значна частина пампи перетворена на сільськогосподарські угіддя з безкрайніми полями та пасовищами. Країна є одним з найбільших світових виробників зерна, м’яса, вовни. Добре розвинуто машинобудування, хімічна, харчова, легка промисловість, видобувні галузі. Столиця – Буенос-Айрес.
3. Чілі
Чілі – “найдовша” з усіх південноамериканських країн – близько 4300 км, при цьому середня ширина її території становить лише 175 км. Чілі є найбільшим у світі виробником міді. Природним багатством країни є 30 національних заповідників, де охороняються унікальні об’єкти флори і фауни. Чілі – одна з відносно економічно розвинених країн Південної Америки. Вона посідає одне з провідних міст у світі за видобутком та продажем міді, природної селітри, йоду, молібдену.
4. Перу
Перу – держава на заході Південної Америки. Природа країни надзвичайно різноманітна та контрастна. У країні добре розвинена видобувна промисловість. Переробні галузі представлені чорною та кольоровою металургією, хімічною, нафтопереробною, харчовою, текстильною промисловістю. Вирощують бавовну, цукрову тростину, кофе, какао. Розводять велику рогату худобу, свиней, овець, лам, альпак. Столиця сучасного Перу – місто Ліма.
V. Закріплення вивченого матеріалу
Охарактеризувати країни Південної Америки (Бразілію та Аргентину), використовуючи текст параграфа та карти атласа. Результати занести в таблицю:
Назва країни | Географічне положення | Природні умови і ресурси | Населення | Господарство |
VІ. Підсумок уроку
VІІ. Домашнє завдання
– Опрацювати параграф…
– Порівняти Бразілію та Аргентину за запропонованим планом. Визначити ознаки схожості та відмінності:
Ознаки схожості | Ознаки відмінності |
– Підготуватися до підсумкового уроку, повторити параграфи…