Основні етапи розвитку комп’ютерної техніки. Характеристика різних поколінь комп’ютерів і перспективи розвитку комп’ютерної техніки. Основні галузі застосування комп’ютерів
ТЕМА 1. ВСТУП. ІНФОРМАЦІЯ ТА ІНФОРМАЦІЙНІ ПРОЦЕСИ (5 ГОДИН)
Урок 5
Основні етапи розвитку комп’ютерної техніки. Характеристика різних поколінь комп’ютерів і перспективи розвитку комп’ютерної техніки.
Основні галузі застосування комп’ютерів
Мета:
– ознайомити з історією обчислювальної техніки, основними характеристиками всіх поколінь ЕОМ, показати основні галузі застосування ПК;
– розвивати логічне мислення, пам’ять, серйозне ставлення до навчального процесу;
– виховувати патріотичні риси
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання
1. Що називається системою обчислення?
2. З яких знаків складається алфавіт десяткової, двійкової систем обчислення?
3. Чому в обчислювальної техніці взято за основу двійкову систему обчислення?
4. З яких знаків складається алфавіт 8-ої, 16-ої систем обчислення?
5. В яких одиницях вимірюється кількість інформації?
6. Які відношення між різними одиницями вимірювання кількості інформації вам відомі?
II. Розв’язання рівнянь з теми “Системи обчислення”
1.
Розв’язання
Приведемо обидві частини рівняння до десяткової системи обчислення:
Відповідь: х = 8.
2. Розв’язати рівняння 11012 + х16 = 11310
Розв’язання
Приведемо обидві частини рівняння до десяткової системи числення:
Відповідь: х = 64.
3. Розв’язати рівняння 11002 – х16 = 10 011 1002. (Відповідь х = D.)
4. Розв’язати систему рівнянь
Відповідь: х = 8, у = 4.
III. Мотивація навчальної діяльності
1. Як ви думаєте, коли почалась історія обчислювальної техніки?
2. Чому виникла потреба в цій техніці?
3. Як ви вважаєте, чому продовжувався і продовжується її розвиток та вдосконалення?
4. Чи знаєте ви, де і яким чином застосовують ПК зараз?
IV. Творча робота учнів
Доповіді-реферати учнів про історію розвитку ЕОМ.
V. Вивчення нового матеріалу
Інформатизація суспільства
В історії розвитку цивілізації відбулося декілька інформаційних переворотів – перетворення суспільних відносин завдяки кардинальним змінам у сфері обробки інформації.
№ з/п | Перетворення | Час | Зміни у сфері обробки інформації |
1 | Поява усного мовлення | Можливість спілкування, передачі інформації | |
2 | Винахід писемності | Можливість розповсюдження знань та зберігання їх для передачі наступним поколінням | |
3 | Винахід друкарства | Середина XVI ст. | Можливість розповсюдження знань та зберігання їх для передачі наступним поколінням на більш якісному рівні |
4 | Винахід електрики | Кінець XIX ст. | Винахід телеграфу, телефону, радіо, які дозволили передавати інформацію на великі відстані за короткий час |
5 | Винахід обчислювальної машини | Середина XX ст. | Можливість зберігати, передавати, обробляти великі обсяги інформації за короткий термін |
6 | Поява Інтернету | Кінець XX ст. | Зняті всі територіальні та часові обмеження передачі інформації |
Як підсумок попереднього розвитку суспільства почався поступовий перехід до інформаційної фази розвитку цивілізації, коли завдяки оволодінню інформацією про різноманітні процеси та явища можна ефективно займатися будь-якою діяльністю.
Для розбудови інформаційного суспільства людина використовує інформаційні технології.
Інформаційні технології – це сукупність методів та пристроїв, які використовуються людьми для обробки інформації.
Інформатизація – масове впровадження комп’ютерів та інформаційних технологій в усі сфери життя.
Мета інформатизації:
– поширення можливостей комунікації (спілкування й обмін інформацією);
– забезпечення швидкого доступу до джерел інформації в будь-якій частині світу;
– забезпечення нових можливостей для отримання знань;
– підвищення продуктивності праці;
– поліпшення умов життя людей.
Етапи розвитку обчислювальної техніки
VІ. Закріплення вивченого
Спільно з учнями заповнюється таблиця.
Покоління ОТ | Елементна база | Швидкість (операції в секунду), об’єм ОП | Пристрої вводу-виводу | Програмне забезпечення | Приклади |
Повторення з учнями основних положень нової теми.
VІІ. Підсумок уроку
VIII. Домашнє завдання
Опрацювати матеріал підручника, відповісти на запитання після тексту