Основні етапи розвитку української державності
Частина третя ОСНОВИ ПУБЛІЧНОГО ПРАВА УКРАЇНИ
§ 12. Конституційне право України
2. Основні етапи розвитку української державності.
Пригадайте, які державні утворення існували на території сучасної України.
Найдавнішими державними утвореннями на території України були держави кімерійців (X-VIІ ст. до н. є.), скіфів (VII ст. до н. е. – І ст. н. е.), сарматів (III ст. до н. е. – III ст. н. е.). Скіфська й. імовірно. Сарматська держави були деспотичними монархіями. У VII ст. до н. е. на території України з’явилися поселення геків-колоністів –
У IX ст. виникає одне з наймогутніших державних утворень середньовіччя – слов’янська держава Київська Русь, яка поєднувала особливості феодальної монархії й елементи народної демократії (зокрема, народне віче). До цього періоду належить і найдавніша відома нам вітчизняна писемна пам’ятка прана – збірка законів “Руська правда”, яка з’явилася
І. Білібін. Суд за часів “Руської правди”
Історичний розвиток спричинив розпад Київської Русі іі феодальну роздробленість. Монголо-татарська навала XIII ст. та її наслідки призвели до занепаду могутньої держави. Найдовше зберігала свою незалежність Галицька земля на заході України, але іі вона не встояла перед натиском кочовиків. Протягом XIV-XV ст. українські землі ввійшли до складу нової – Литовсько-Руської – держави. Виявивши мудрість, литовські князі, які очолювали цю спільноту, узяли найкраще в народів, що населяли їхню державу. Основою правової системи Литовської держави в XV ст. була “Руська правда”. Лише в XVI ст. з’явилися власні правові акти нової держави – Литовські статути (1529. 1566, 1588 pp.). У цих документах знаходимо поняття “державний суверенітет”, ідею поділу судової та виконавчої влади, рівності громадян перед законом (у тодішньому, звичайно, розумінні). У XVI ст. Україна ввійшла до складу новоутвореної держави – Речі Посполитої.
У боротьбі за волю, за краще життя в Україні поступово сформувалася принципово нова верства населення – козацтво з його військово-політичною організацією Запорозькою Січчю. Демократичні процедури обрання керівників Січі, жорсткий контроль за обранцями з боку козаків, демократизм процедури ухвалених рішень – усе це особливості козацької республіки. Саме Запорозька Січ була зародком політичної організації Гетьманщини – устрою України в складі Російської держави.
Однією з найцікавіших пам’яток правової думки України є “Конституція прав і свобод Запорозького Війська”. Це перший відомий нам вітчизняний документ, у назві якого використано термін “конституція”. Його розробив у 1710 р. гетьман України у витанні
Пилип Орлик. Шістнадцять статей документа визначали демократичні засади української державності, принципи поділу влади, право приватної власності та її захист, права окремих категорій населення України. Звертаючи увагу на передовий. демократичний характер “Конституції…”, що заклала підвалини українського конституційного права, її неабияке історичне значення, зазначимо, що на території України вона не діяла, залишилася здебільшого декларативною, адже її автор був усунутий від реальної влади в Україні й перебував у вигнанні.
Наступним етапом розвитку української державності були буремні роки другого десятиріччя XX ст. Одразу після Лютневої революції і повалення царської влади в Росії в березні 1917 р. В Україні було утворено Центральну раду, до якої ввійшли представники різних українських політичних, громадських та інших організацій, прийнято низку юридичних актів. Про її діяльність ви дізнаєтеся на уроках історії України. 9 (22) січня 1918 р. IV Універсалом Центральної ради Українську Народну Республіку було проголошено незалежною державою.
До 1920 р. в Україні змінилося кілька урядів і політичних устроїв (Українська держава – Гетьманат Павла Скоропадського. Українська Народна Республіка, очолювана Директорією), кожен з яких залишив свої правові акти – кілька проектів Конституції УHP, підготовлених Директорією, Закон про тимчасовий державний устрій, виданий Скоропадським. Проте всі вони або залишилися проектами, або діяли обмежений час.
У 20-х роках XX ст. відбулося становлення радянської влади в Україні. Уперше проголосивши про своє існування 30 грудня 1917 p.. Українська Радянська Республіка (назва з часом змінювалася) у 1922 р. ввійшла до складу Радянського Союзу, у якому існувала до серпня 1991 р.
Набутий досвід правотворення в радянській Україні тих часів треба використовувати, ураховуючи допущені помилки. За роки існування радянської України було прийнято чотири конституції – у 1919,1929.1937 та 1978 pp.. тисячі законів та інших нормативних актів, деякі з них продовжують діяти й нині.