Особливості життєдіяльності ссавців

Розділ 2. РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН

Тема 10. ССАВЦІ

§ 49. Особливості життєдіяльності ссавців

Що дозволяє ссавцям підтримувати сталу температуру тіла і в сильну спеку, і в лютий мороз? Шерсть, яка утримує біля тіла прошарок повітря – температурного ізолятора? Так. Піт, який, випаровуючись, охолоджує тіло? Так. Але цього замало. Необхідна злагоджена й ефективна робота травної, дихальної, кровоносної та видільної систем, яка забезпечує високий рівень обміну речовин!

Травна система

Починається ротовою порожниною, обмеженою спереду

губами, які дають змогу аналізувати якість їжі до того, як вона потрапить в організм. У ротовій порожнині аналізується смак їжі, вона подрібнюється за допомогою зубів, змочується слиною і починає перетравлюватися під дією ферментів слини. Будова зубів пов’язана з характером живлення тварин. Так, у травоїдних копитних добре розвинені корінні зуби і немає іклів, у хижаків, навпаки, ікла добре розвинені. М’язистий язик бере участь у пересуванні їжі в ротовій порожнині, визначенні смаку та ковтанні.

Далі їжа через глотку та стравохід потрапляє до шлунка. У стінках шлунка є залози, що виробляють складний за

своїм складом шлунковий сік, під дією якого продовжується перетравлювання.

Із шлунка їжа потрапляє у верхній відділ тонкого кишечника, який називається дванадцятипала кишка. Саме в неї надходить жовч, яку виробляє печінка, і соки підшлункової залози. Завершується процес травлення у тонкому кишечнику. У нижніх його відділах поживні речовини всмоктуються в кров. Неперетравлені рештки надходять спочатку в товстий кишечник, де відбувається активне поглинання води, а потім видаляються назовні через пряму кишку та задньопрохідний отвір.

Дихальна система

Дихальна система ссавців повинна забезпечити швидке, ефективне окиснення поживних речовин. Як вона влаштована? Повітря через ніздрі та носоглотку потрапляє в гортань, потім – у трахею і бронхи, які розгалужуються і входять у легені. Легені мають дрібнокомірчасту будову, тобто складаються з крихітних легеневих пухирців. Сумарна дихальна поверхня легеневих пухирців у 50-100 разів перевищує площу поверхні тіла ссавця. їхні стінки пронизані кровоносними капілярами. Під час скорочення міжреберних м’язів і діафрагми об’єм грудної клітки збільшується і повітря наповнює легені – відбувається вдих. Під час розслаблення об’єм зменшується – відбувається видих.

Особливості життєдіяльності ссавців

Схема будови травної системи ссавців:

1 – стравохід

2 – печінка

3 – шлунок

4 – підшлункова залоза

5 – тонка кишка

6 – товста кишка

7 – пряма кишка

Особливості життєдіяльності ссавців

Схема будови дихальної системи ссавця:

1 – ніздрі

2 – носова порожнина

3 – ротова порожнина

4 – гортань

5 – трахея

6 – бронхи

7 – легенева альвеола

8 – легені

Особливості життєдіяльності ссавців

Кровоносна система ссавця:

1 – серце

2 – ліве передсердя

3 – лівий шлуночок

4 – праве передсердя

5 – правий шлуночок

6 – артерії великого кола

7 – капіляри

8 – нижня порожниста вена

9 – верхня порожниста вена

10 – артерія малого кола (легенева)

11 – легені

12 – легенева вена

Ссавці, як і птахи, мають голосовий апарат. Усередині складно влаштованої хрящової гортані натягнуті голосові зв’язки, між якими розташована голосова щілина. Коли повітря проходить крізь щілину, виникає звук. Висота звуку залежить від довжини зв’язок, інші характеристики – від ширини голосової щілини, положення зубів, язика, форми носової порожнини.

Кровоносна система

Кровоносна система у ссавців замкнена, складається, як у птахів, з чотирикамерного серця та кровоносних судин. Для ссавців характерні два кола кровообігу. Артеріальна та венозна кров в організмі не змішується, що є основою високого рівня обміну речовин.

Велике коло кровообігу починається в лівому шлуночку. З нього артеріальна кров надходить до артерій, які несуть її до голови, кінцівок, усіх органів і тканин. У капілярах органів і тканин відбувається газообмін, внаслідок чого артеріальна кров перетворюється на венозну. З капілярів вона збирається в більші судини, по венах надходить до правого передсердя, а потім до правого шлуночка.

Тут починається мале коло кровообігу. Під час скорочення стінок правого шлуночка венозна кров по легеневих артеріях надходить до легенів, де відбувається газообмін, і кров перетворюється на артеріальну. По венах вона надходить до лівого передсердя, а потім – до лівого шлуночка.

Видільна система ссавців складається з парних нирок, сечоводів, сечового міхура та сечостатевого каналу.

Нервова система

Нервова система ссавців влаштована так само, як у інших хребетних. У процесі еволюції відбувається збільшення й ускладнення головного мозку. Більш високого розвитку досягає передній мозок, зокрема кора великих півкуль. Поверхня кори збільшується за рахунок борозен і звивин. Особливо багато їх у високорозвинених ссавців, для яких характерна складна поведінка.

Особливості життєдіяльності ссавців

У головному мозку ссавців особливо розвинені півкулі (1). Вони настільки великі, що накривають середній мозок (2) і мозочок (3). Площа кори переднього мозку збільшується за рахунок утворення звивин і борозен:

А) кішка

Б) шимпанзе

В) людина

Якщо ви забули

Висота звуку визначається частотою коливань повітря, які створюються голосовим апаратом.

Добре розвинений мозочок, який відповідає за тонус м’язів, координацію рухів, рівновагу.

Органи чуття. Рівень розвитку органів чуття залежить від способу життя ссавців. Так, у багатьох ссавців добре розвинений нюх, завдяки якому вони уникають ворогів, знаходять здобич, приваблюють особин протилежної статі, “впізнають” своїх малят. А у китів і дельфінів (морських ссавців), нюх не розвинений.

У більшості ссавців гострий слух. Звукові хвилі вловлює, концентрує і спрямовує в слуховий прохід вушна раковина. Це органи, які утворюють зовнішнє вухо. У більшості ссавців воно рухоме, спрямовується у бік звуку. Досконалішу будову має середнє та внутрішнє вухо. Ссавці мають досконаліший слух, ніж птахи.

Добре розвинений зір у нічних тварин і тих, які живуть на відкритій місцевості (антилопи). Багато ссавців здатні розрізняти кольори. У лісових мешканців зір розвинений гірше, а у грунтових тварин (кріт, сліпак) і зовсім зредукований.

Запам’ятайте найважливіше

Для ссавців характерний високий рівень обміну речовин, який зумовлений добре розвиненими травною, дихальною, кровоносною, видільною системами. Завдяки цьому ссавці є гомойотермними організмами – зберігають сталу температуру тіла.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Особливості життєдіяльності ссавців