ПІДСУМКОВЕ УЗАГАЛЬНЕННЯ 2
ТЕМА 2. ПРИРОДНІ ТА ШТУЧНІ ЕКОСИСТЕМИ
УРОК 18
ТЕМА. ПІДСУМКОВЕ УЗАГАЛЬНЕННЯ 2
Мета уроку: навчальна – з’ясувати рівень навчальної компетентності учнів, здійснити контроль та оцінювання навчальних досягнень за темою 2; розвиваюча – розвивати вміння висловлювати свої думки письмово, виконувати різнорівневі завдання; виховна – виховувати самостійність і відповідальність.
Метод уроку: контрольно-узагальнювальний.
Обладнання: картки для контролю та оцінювання.
Тип уроку: контроль та оцінювання навчальних досягнень.
Міжпредметні
Структура уроку
І. Повідомлення теми, мети й завдань уроку
II. Інтелектуальна розминка
III. Перевірка знань учнів
IV. Підбиття підсумків уроку
V. Домашнє завдання
Хід уроку
І. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ Й ЗАВДАНЬ УРОКУ
II. ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА РОЗМИНКА
Для того щоб учні налаштувалися на розумову роботу й пригадали основні поняття та закони теми 2, учитель пропонує їм виконати, усно або письмово, на дошці з наступним обговоренням кілька завдань, які подані в дидактичному
III. ПЕРЕВІРКА ЗНАНЬ УЧНІВ
Учитель дає час для того, щоб учні оформили аркуш або зошит, у яких вони виконуватимуть завдання та відповідатимуть на запитання. У зошитах або на аркушах учні мають написати номер підсумкового узагальнення, дату його проведення, своє прізвище, ім’я та клас. Одержавши картку, учень обов’язково записує в зошит або на аркуші номер свого варіанта.
Потім учитель роздає картки із завданнями, нагадує час, відведений для роботи.
Після закінчення часу, відведеного на роботу, учитель збирає аркуші й зошити учнів та картки із завданнями.
– Запитання та завдання для підсумкового узагальнення 2
Варіант 1
1. Що створює зелена архітектура?
2. Впишіть у подане речення пропущені слова.
Щоб забезпечити високі врожаї на полях, люди виводять нові _________________ рослин, борються з _______________ та ________________, вносять у грунт ______________.
3. Якими двома головними особливостями відрізняється екосистема від звичайної системи (наприклад, чим відрізняється екосистема акваріума від такої системи, як фонтан)?
4. Наскільки правильним є вислів “рослини годують усіх”? Відповідь обгрунтуйте.
Варіант 2
1. Наведіть 2-3 приклади екосистем, створених людиною.
2. Чим тіньовитривалі рослини лісу відрізняються від світлолюбних рослин лісу? Назвіть дві відмінності.
3. Наведіть по одному прикладу ланцюгів живлення в екосистемі:
А) лісу;
Б) степу;
В) прісної водойми.
4. Як ви розумієте словосполучення “земля-годувальниця”?
Варіант 3
1. Як називають найцінніші, найродючіші грунти на Землі?
2. Чому поле – штучна екосистема?
3. Складіть кілька ланцюгів живлення, скориставшись наведеними нижче прикладами організмів.
Приклади: ведмідь, білка, миша, трава, сова, заєць, жук, лісовий горіх, горобина, дятел, лисиця, гусениця, їжак, черв’як.
4. Який спосіб боротьби зі шкідниками культурних рослин кращий – за допомогою отрутохімікатів чи біологічний? Відповідь обгрунтуйте.
Варіант 4
1. Наведіть 4-5 прикладів зернових культурних рослин.
2. Впишіть назви пропущених організмів у готові ланцюги живлення.
Зелені рослини – жук – ________________ – сова – ___________________ – ховрашок – лисиця.
Зелені рослини (водорості) – дафнії – карась – __________________________________.
3. Чим територія заповідника відрізняється від території національного парку?
4. Як ви розумієте приказку “Немає саду без комах, а плодів – без бджіл”?
IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Решту уроку вчитель присвячує аналізуванню письмової роботи. Для цього він просить учнів назвати запитання та завдання, що були для них надто складними, й у формі бесіди із класом формулює відповіді на них, щоб у знаннях учнів не залишилося “білих плям”.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Аналізувати контрольні запитання та завдання до теми 2.