Подолання наслідків Чорнобильської катастрофи

Тема 6. УКРАЇНА В УМОВАХ НЕЗАЛЕЖНОСТІ

§ 33. УКРАЇНСЬКЕ НАСЕЛЕННЯ В РОКИ НЕЗАЛЕЖНОСТІ

2. Подолання наслідків Чорнобильської катастрофи.

Найголовнішою екологічною проблемою для України залишаються негативні наслідки катастрофи на Чорнобильській АЕС – наймасштабнішої техногенної катастрофи в історії людства. Зазнали радіоактивного забруднення 5 млн га (у тому числі 3,5 млн га сільськогосподарських угідь). Тому подолання її наслідків важким тягарем лягло на плечі відродженої Української держави. За роки незалежності на вирішення

чорнобильських проблем було витрачено суму, що становить майже 5 млрд дол. США. І нині витрати на подолання наслідків аварії залишаються вагомою статтею витрат бюджету. Значна частина цих коштів використовується на виплати компенсацій і надання пільг тим, хто постраждав через катастрофу на ЧАЕС. Найболючішою проблемою є погіршення стану здоров’я населення. За даними медиків, до числа людей з погіршеним станом здоров’я внаслідок катастрофи на ЧАЕС належить 3 мли 331 тис. осіб, у тому числі 1,5 млн дітей. Зростає також кількість інвалідностей, пов’язаних із наслідками катастрофи.

Історичний факт

Якщо

в 1991 р. кількість інвалідностей, зумовлених наслідками катастрофи на ЧАЕС, становила 2 тис. осіб, то у 2002 р. їх уже налічувалося 88,9 тис. Отже, кількість інвалідів зросла в понад 44 рази.

Складною проблемою для України є зона відчуження, де фіксується найвищий рівень радіаційного забруднення. Вона займає площу майже 1000 км2 і є постійним джерелом підвищеної небезпеки, насамперед через виникнення лісових пожеж чи пожеж у покинутих населених пунктах. Це два міста – Чорнобиль і Прип’ять та 90 сіл і селищ із покинутими будинками, що перебувають у незадовільному технічному та протипожежному стані. Разом із тим у зоні розташовано 800 погано оснащених тимчасових сховищ радіоактивних відходів. Останнім часом стала відомою ще одна несподівана екологічна проблема зони. Там знаходиться 31 могильник тварин, що хворіли на сибірську виразку, збудники якої зберігають життєздатність протягом 100 років.

Названі причини спонукали уряд створити Адміністрацію зони відчуження і зони безумовного відселення, яка вирішує ці проблеми, а в Чорнобилі в стані постійної готовності перебуває спеціальний аварійно-рятувальний загін МИС.

15 грудня 2000 р. Чорнобильська АЕС припинила виробництво електроенергії. Її закриття стало вагомою історичною подією для України та світу.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Подолання наслідків Чорнобильської катастрофи