ПОДОЛИНСЬКИЙ Сергій Андрійович
Соціологія короткий енциклопедичний словник
ПОДОЛИНСЬКИЙ Сергій Андрійович (21.07.1850 – 12.07.1891) – відомий укр. публіцист, економіст, соціолог. У своїй творчості поєднував марсист. і соціал-дарвікістські погляди з політ, програмою громадівства. Одна з головних його праць – “Ремесла і фабрики на Україні”, у якій він досліджував істор процес становлення праці і виробничих відносин, розповсюдженість того чи іншого типу занять в Україні, становище різних груп робітників, їх відносини з працедавцями тощо. Важливою є думка П. про те,
Поряд із боротьбою за існування діє і закон зростання солідарності людей, який, не заперечуючи дарвінівського закону, “супротивний” лише боротьбі людей між собою. З розвитком суспільства закон солідарності набуває все більшої ваги і цей процес є об’єктивно зумовленим.
Виходячи з цього, П.. обгрунтовує тезу, що в громада, заснованій на засадах
Спільна праця і більш-менш однакова здатність людей до громадсько-необхідної праці неминуче приведе до необхідної рівномірності в користуванні женими благами для задоволення всіх потреб. Нерівність виявлятиметься лише у більшій кількості людей, які стоятимуть вище середнього рівня розвитку, і зменшенні кількості людей, які “вироджуються”, гинуть або опускаються нижче середньої міри здоров’я, розвитку і долі.
– Тв.: Ремесла і фабрики на Україні. Женева, 1880; Життя і здоров’я людей. Б. м. в., 1878.