Погода
ІІ СЕМЕСТР
РОЗДІЛ І ІІ
Географічна оболонка та її складові
Тема 2. Атмосфера
Урок 40. Погода
Практична робота № 8 (продовження)
Мета: поглибити та систематизувати знання про погоду та її елементи; формувати практичні вміння характеризувати різні типи погоди, пояснювати причини її зміни; розвивати навички, уміння проводити спостереження за погодою та обробляти дані календаря погоди; познайомити з професією метеоролога, із синоптичними картами, різноманітними прогнозами погоди; виховувати повагу до народних традицій;
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручники, атласи, календарі погоди, синоптична карта.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
Бесіда
– Що таке атмосферні опади? Які види атмосферних опадів ви знаєте?
– Як утворюються опади, що випадають з хмар?
– Чому на Землі опади розподіляються нерівномірно?
– Назвати місця з найбільшою і найменшою кількістю опадів.
III. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності
Нас усіх завжди цікавить погода. Інформація про неї потрібна
IV. Вивчення нового матеріалу
Робота зі словником
Погода – стан нижнього шару атмосфери в певній місцевості у певний момент часу.
Погода характеризується рядом елементів: температурою, атмосферним тиском, вологістю повітря, силою і напрямом вітру, хмарністю, атмосферними опадами.
Основною властивістю погоди є мінливість. Погода змінюється постійно. Вона залежить від кількості сонячної енергії, що надходить на місцевість, переміщення повітряних мас, форм рельєфу.
Бесіда
– Показати залежність температури від кількості сонячної радіації.
– Що таке повітряна маса? Які типи повітряних мас ви знаєте?
– Чим характеризується екваторіальна повітряна маса?
– Якою буде погода на Полтавщині, якщо взимку надійде арктична повітряна маса?
– Що таке циклон, антициклон? Яку погоду вони формують?
Тип погоди – це узагальнена характеристика погоди, що включає відомості про середні добові температури, стан хмарності, опади, напрямок і силу вітру. Усі зміни погоди залежать від Сонця. Погода може бути постійною впродовж тривалого часу, наприклад: на екваторі – тепла з рясними опадами, у тропіках – спекотна і суха, у помірних широтах вона змінюється за сезонами, у полярних широтах – морозна і суха.
За характером атмосферних процесів виділяють такі типи погоди:
I – ясна або малохмарна (антициклон, панування континентальної повітряної маси);
II – хмарна з проясненням, короткочасними зливами (типова для швидкого приходу холодної повітряної маси);
III – хмарна (зміна повітряних мас);
IV – з обложними опадами (циклон).
Це цікаво
Місцем найгіршої погоди на Землі вважають острів Ян-Маєн, розташований у північній Атлантиці між Норвегією та Гренландією. Тут на стику теплої Північно-Атлантичної та холодної полярної течій не вщухають циклони та шторми. За весь рік тут трапляються в середньому лише 3 дні порівняно непоганої погоди. Своєрідно реагують на зміну погоди білі ведмеді в зоопарках. За 2-3 дні до настання похолодання вони перестають купатися в басейні. А за 3 дні до потепління охоче лізуть у воду та тривалий час купаються.
Робота зі словником
Наука, що вивчає процеси, які відбуваються в атмосфері й впливають на погоду, називають метеорологією.
Робота з підручником
Прочитати про способи вивчення тропосфери.
Робота зі словником
Дані, отримані в ході спостережень, метеорологи наносять на карту погоди, яку називають синоптичною.
На ній умовними позначеннями і цифрами записують основні відомості про стан погоди. За їх допомогою синоптики складають короткочасні і довготривалі прогнози погоди.
Можна і самому навчитись прогнозувати погоду. Для цього треба добре знати місцеві ознаки зміни погоди й уміти їх використовувати.
Завдання. Ознайомити з ознаками сухої погоди, з ознаками погіршення погоди, використавши матеріали хрестоматії (Клименко В. Г. За сторінками шкільного підручника географії. Хрестоматія. 6 клас. – Х.: Вид. група “Основа”, 2005).
Завдання. Користуючись календарем погоди, описати погоду за вересень: максимальна, мінімальна, середня температура, амплітуда температур, кількість днів з опадами, види опадів, панівний напрям вітру, кількість ясних днів, кількість днів із суцільною хмарністю, явища природи.
V. Закріплення нових знань, умінь, навичок
– На основі календаря погоди описати погоду за осінь.
– Гра “Вірю – не вірю”.
1. Прогнози погоди складають тільки на три дні.
2. Місцеві ознаки допомагають прогнозувати погоду тільки на короткий час.
3. Елементи погоди: опади, температура, хмарність, вологість, тиск, вітер.
4. Основною властивістю погоди є мінливість.
5. Узагальнена характеристика погоди – це її тип.
6. Карта погоди – це синоптична карта.
VI. Підсумок уроку
VII. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф у підручнику.