Повторення вивченого у 6 класі. Розучування пісні “Балада про мальви” В. Івасюка. Слухання музики. М. Лисенко. Пісня Наталки з опери “Наталка Полтавка”
7 КЛАС
Тема 1. Образний зміст музики
Урок 1
Тема уроку. Повторення вивченого у 6 класі. Розучування пісні “Балада про мальви” В. Івасюка.
Слухання музики. М. Лисенко. Пісня Наталки з опери “Наталка Полтавка”
Мета уроку: поглибити знання учнів з теорії музики; дати змогу усвідомити поняття “музичний образ” на почутих творах; виховувати інтерес до музики.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: нотний текст пісні, магнітофон, аудіо-запис, фортепіано, портрет М. Лисенка та В. Івасюка.
Хід уроку
І. Організація
1. Музичне вітання.
2. Оголошення теми уроку.
1. Вступна бесіда.
Тема нашого уроку є роль музичного образу в музиці. Музичний образ – це узагальнене відтворення засобами музичного мистецтва явищ дійсності та духовного світу людини. Музичні образи складають зміст музичного твору і мають художньо-інтонаційну природу, тобто для створення музичного образу композитор застосовує такі музичні засоби, які дають змогу втілити його задум та зробити твір зрозумілим і доступним.
Так, наприклад, у великому драматичному творі-опері “Тарас Бульба” М. Лисенко
В цьому ви переконаєтесь, послухавши пісню Остапа “Гей, був отаман завзятий”, яка інтонаційно пов’язана з епічними козацькими піснями.
2. Слухання твору.
3. Характеристика та враження дітей від почутого.
Ви знаєте, що М. Лисенко – основоположник української класичної музики. Музична спадщина М. Лисенка велика і міцно вкорінена в український пісенний фольклор. Він написав 11 опер, поміж яких: “Коза-Дереза”, “Пан Коцький”, “Зима і Весна”, “Утоплена”, “Наталка Полтавка”. Ось послухайте пісню Наталки з опери “Наталка Полтавка” і скажіть, який образ хотів передати композитор у цій пісні?
(Діти слухають твір). (Так, тут композитор зображає красиву, дотепну, мудру дівчину. Наталку).
– Які музично-виражальні засоби він використовує?
Пісня весела, жартівлива, у помірному темпі. Велике значення у вираженні музичного образу має мелодія, яка разом з іншими елементами музичної мови несе в собі художній образ твору.
II. Розучування пісні “Балада про мальви” В. Івасюка.
Балада про мальви
Слова Б. Гури
Музика В. Івасюка
Помірно
У матері є любі діти,
А у моєї – тільки квіти.
Самотні квіти під вікном,
Квіти під вікном
Заснули вже давно.
Як зійде сонце – вийди на поріг,
І люди вклоняться тобі до ніг.
Пройдися полем – мальви буйних лук
Торкнуться твоїх рук.
Життя, як пісня, що не віддзвенить.
Я в мальві знов для тебе буду жить.
Якщо ж я ласку не встигла принести –
Прости, прости, прости, прости.
Сьогодні на уроці ми познайомимось ще з однією піснею українського композитора Володимира Івасюка “Балада про мальви”.
В. Івасюк увесь час мріяв бути композитором, тому збирав усе прекрасне, створене народом, щоб мати на душі надійну основу для своїх творів. В. Івасюк любив свою батьківщину, її природу, і творив пісні, які вам уже відомі: “Червона рута”, “Водограй”, Чебрець”.
Сама балада – широка і могутня, з виразним драматизмом та фатальним передчуттям.
Я вам виконаю цю пісню, а ви уважно послухайте і визначте, у чому полягає її драматизм.
2. Художній показ пісні.
3. Характеристика прослуханого.
– Скільки музичних образів ви почули у даній пісні?
– Як музика допомагає розкрити даний музичний образ?
4. Розспідування.
1) спів звукоряду “ля мінор” та тонічного тризвуку;
2) спів із закритим ротом на довгих звуках.
5. Розучування пісні за нотним текстом, спочатку визначивши лад, темп, тональність, важкі ритмічні місця, повторивши, що таке:
– синкопа,
– тріоль,
– ферманта,
– дія зустрічних знаків альтерації.
III. Підсумок уроку.