Пoxоди вікінгів та їхні завоювання
Розділ ІІІ Європейське суспільство і Держави в X – XV ст.
Горе від своїх більше, ніж горе від чужих.
Альфред І Великий (871-899), король англосаксонського королівства Вессекс
Невчений государ – це коронований віслюк. Вільгельм Завойовник (1066-1087), герцог Нормандії і король Англії
Щоб Бог дарував перемогу, солдати мають битися.
Жанна д’Арк (1412-1431), національна героїня Франції
& 12. Пoxоди вікінгів та їхні завоювання
1. СПОСІБ ЖИТТЯ ВІКІНГІВ У МИРНИЙ І ВІЙСЬКОВИЙ ЧАС
На основі тексту й зображень археологічних знахідок
У VIII-IX ст. господарями північних морів Європи стали вікінги – воїни середньовічної Скандинавії, які брали участь у походах в інші країни. У Західній Європі їх називали “північними людьми” – норманами, а на Русі-Україні – варягами.
Вікінги – скандинавські воїни-мореплавці, які у VIII-XI ст. здійснювали напади на європейські країни. Водночас – відкривачі нових земель, колоністи й торговці.
Батьківщина норманів – Ютландський і Скандинавський півострови на півночі Європи. Суворі природні умови – гори, густі ліси, бідність грунтів і значна висота
Держави в норманів на той час не було. Вони жили племенами, кожне з яких очолював військовий вождь – ярл, або конунг. Руське слово “князь” пішло саме від скандинавського “конунг – вождь”. Вождь мав постійну дружину, яка приносила йому клятву вірності.
Над могилами своїх співвітчизників скандинави насипали кургани, у яких археологи знаходять останки людей, тварин, кораблі, предмети домашнього начиння й навіть санчата – усе, чим користувалися люди за життя.
На основі ілюстрацій і документа (с. 90) обговоріть у загальному колі, що ви дізналися про світогляд і спосіб життя скандинавів у мирний й військовий час.
1. Чоловіча брошка-півмісяць 2. Корабель під парусом (зображення на камені з Гэтланда) 3. Рама для намету з Гокстада
4. Котел із Гокстада 5. Приладдя для прядіння
СЕМУНД СИГФУССОН.
УРИВКИ ЗІ СТАРШОЇ ЕДДИ1
1. Роздивляйся вхід, перш ніж увійти: бо ніколи не знаєш, де сховався ворог.
2. Гостю, який прийшов до вас із холодними ногами й колінами, дайте вогню.
3. Тому подайте води, хто сідає за ваш стіл, йому потрібний рушник, щоб витерти руки. Вітайте його чемною промовою, якщо хочете, щоб він розмовляв з вами.
8. Ненажера їсть свою смерть…
16. Вставайте рано, якщо хочете бути багатими і випередити свого ворога…
21. Хваліть день, коли він пройде; дружину, коли її добре пізнаєте; меч, коли він був у бою; дівчину, коли вона вийде заміж; лід, коли ви через нього перейшли; пиво, коли ви його скуштували.
1 Старша Едда – збірка міфологічних і героїчних пісень, створених приблизно в X ст. Вона була записана в XIII ст., а потім загублена. Заново рукопис віднайшли лише в XVII ст.
2. КОРАБЛІ ВІКІНГІВ
На основі кількох джерел поясніть, яку роль відігравали кораблі в житті вікінгів. Свою думку аргументуйте прикладами.
ІЗ ПРАЦІ СУЧАСНОГО ІСТОРИКА А. Я. ГУРЕВИЧА “ПОХОДИ ВІКІНГІВ”
Саги про давніх скандинавів розповідають, що коли норвежці залишали батьківщину і вирушали на пошуки нових земель, вони брали на борт кораблів різні стовпи із зображенням давніх богів. Ці стовпи прикрашали місце господаря в залишеному будинку, оберігаючи його від негараздів. Наближаючись до берегів Ісландії, переселенець кидав ці стовпи в море і висаджувався в тому місці, куди їх прибивало хвилями. Тут він починав будувати новий дім, прикрашаючи місце господаря старими різними стовпами.
Вирушаючи в подорож, нормани запасалися всім необхідним: везли із собою живих корів, овець, кіз, м’ясом яких харчувалися в дорозі. Орієнтуючись по сонцю і зірках, вікінги безстрашно долали морські простори, відкриваючи нові землі.
Військові кораблі вікінгів називалися “дракари”.
Опишіть корабель вікінгів. Які його деталі відповідали військовим потребам вікінгів, а які – релігійним уявленням?
Гокстадський корабель – дракар вікінгів IX ст., знайдений під час археологічних розкопок у Норвегії у 1880 р.
1 – чотирикутні смугасті вітрила; 2 – довжина корабля становила близько двадцяти метрів; 3 – легкі весла, таке судно можна було в разі необхідності досить легко переносити на руках;
4 – ніс корабля прикрашало дерев’яне зображення голови дракона або змії, яке, за скандинавськими віруваннями, захищало судно; 5 – борт корабля прикрашали особисті щити вікінгів
2. ЗАВОЮВАННЯ ВІКІНГІВ
Опрацьовуючи матеріал пункту, поясніть причини та наслідки завоювань
Причини походів вікінгів
Нестача у Скандинавії земель, придатних для сільського господарства | Розвиток торгівлі та мореплавання у скандинавів, прогрес у суднобудуванні | Прагнення родової знаті та верхівки племен до збагачення й політичного впливу | Політична слабкість сусідніх країн |
На основі схеми й відповідного тексту визначте та покажіть на карті (с. 93) напрямки походів вікінгів і створені ними держави. Доведіть, що вікінгів недарма вважали не тільки найкращими мореплавцями тодішньої Європи, а й успішними завойовниками.
Напрямки походів вікінгів
На прикладі зображення Ейріка Рудого опишіть озброєння вікінгів.
Ще з IX ст. вікінги вчиняли грабіжницькі набіги на території Франції й Німеччини, спустошували узбережжя Піренейського півострова та Італії. Недарма в Європі молилися: “Боже, врятуй нас від жорстокості норманів!” У X ст. французький король навіть змушений був віддати конунгуРоллону північну частину Франції. Утворена область дістала назву герцогство Нормандія, а її завойовників стали називати нормандцями. Вони швидко змішалися з французами, перейняли їхню мову, звичаї та прийняли християнство. Вони не лише воювали, а й торгували та ознайомлювалися з іншими землями, європейськими культурами, уявленнями про світ і новими знаннями.
Згодом вихідці з Нормандії захопили південну частину Італії й острів Сицилію, де заснували Сицилійське королівство. Нормани, які осіли в Європі, створили власні королівства, а в самій Скандинавії сформувалися держави в Данії, Норвегії та Швеції.
Набіги вікінгів поступово припинились лише в XI ст.
Ейрік Рудий (середньовічне зображення)
1. Як називали воїнів середньовічної Скандинавії?
2. Що брали з собою в похід вікінги?
3. Яка різниця між норманами та нормандцями?
4. Назвіть історичні джерела, якими послуговуються дослідники при вивченні доби вікінгів.
5. Пригадайте, які ще народи викликали в середньовічних європейців такий самий жах, як і нормани. Що їх об’єднує?
6. Охарактеризуйте результати нормандських завоювань.
1. Уявіть себе одним із учасників походу Ейріка Рудого й опишіть свої пригоди (використовуйте назви земель країн, морів, річок тощо, якими пройшов уявний похід; зазначте, що б ви взяли із собою, якими були б результати).
2. За можливості знайдіть додаткову інформацію про взаємодію русичів і вікінгів.
Позитивні чинники | Негативні чинники |