Практична робота 1. Правила техніки безпеки під час роботи в кабінеті хімії. Прийоми роботи з лабораторним посудом і нагрівальними приладами. Будова полум’я
ВСТУП
Урок 4
Практична робота 1. Правила техніки безпеки під час роботи в кабінеті хімії. Прийоми роботи з лабораторним посудом і нагрівальними приладами. Будова полум’я
Цілі: сформувати початкові навички практичної роботи з хімічними речовинами й лабораторним устаткуванням; перевірити знання техніки безпеки під час виконання практичної роботи в кабінеті хімії; сформувати вміння використовувати лабораторний посуд, лабораторний штатив, нагрівальний прилад; формувати навички й уміння проведення хімічного експерименту й аналізу
Тип уроку: практичне застосування знань, умінь і навичок.
Форма роботи: виконання експерименту, складання звіту, висновки.
Обладнання: прилад для одержання газів, нагрівальний прилад, лабораторний штатив, набір лабораторного посуду.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
II. Повторення правил техніки безпеки в кабінеті хімії, під час проведення хімічного експерименту, інструктаж перед початком практичної роботи
Щоб бути допущеним до практичної роботи, необхідно виконати тестові завдання за варіантами й розшифрувати “ключ”
Варіант І
1. Входити до кабінету хімії можна:
А) без дозволу вчителя;
Б) з дозволу вчителя;
В) з дозволу старости класу.
2. Під час роботи на робочому столі можуть знаходитися:
А) портфель;
Б) верхній одяг;
В) бутерброд;
Г) підручник хімії;
Д) письмове приладдя.
3. Під час роботи слід використовувати тільки реактиви в склянках:
А) без етикеток;
Б) з етикеткою, на якій написано формулу і назву речовини.
4. Залишки реактивів:
А) необхідно виливати або висипати назад у склянку, з якої вони були взяті;
Б) не можна виливати або висипати назад у банку, в якій вони містилися;
В) слід віддати лаборанту;
Г) можна злити або зсипати разом в одну склянку.
5. Нагріваючи пробірку, необхідно:
А) тримати її пробіркотримачем;
Б) тримати її руками;
В) направляти отвором до себе;
Г) направляти отвором на товариша;
Д) направляти убік від усіх.
6. На смак:
А) можна куштувати всі реактиви;
Б) не можна куштувати жодні речовини;
В) можна куштувати деякі речовини.
7. Після закінчення роботи:
А) можна залишити неприбраним робоче місце;
Б) слід самому прибрати робоче місце;
В) необхідно вимити руки;
Г) усі невикористані реактиви злити або зсипати разом в одну склянку.
Варіант ІІ
1. На робочому місці:
А) слід підтримувати порядок;
Б) може бути безладдя;
В) можна тримати зайві речі.
2. Виконувати досліди потрібно:
А) спокійно;
Б) швидко;
В) стоячи;
Г) сидячи;
Д) голосно розмовляючи.
3. Виконувати необхідно тільки ті досліди, що:
А) хочеться виконати самому;
Б) дозволені вчителем або погоджені з ним.
4. Для дослідів необхідно:
А) різні речовини набирати однією і тією ж ложкою або піпеткою;
Б) набирати кожну речовину окремою ложкою або піпеткою;
В) набирати речовини в кількостях, зазначених в інструкції;
Г) набирати речовини так, щоб заповнити пробірку цілком.
5. Посуд, з якого взяли реактиви, слід:
А) відразу закрити й поставити на місце;
Б) поставити на місце, не закриваючи пробкою;
В) закрити й поставити на місце після виконання всіх дослідів.
6. Щоб пробірка не перегрілася і не лопнула:
А) її нагрівають тільки внизу;
Б) її нагрівають тільки вгорі;
В) спочатку прогрівають усю пробірку, а потім ту її частину, де знаходиться речовина.
7. У разі потрапляння речовин в очі або на руки необхідно:
А) промити уражене місце великою кількістю води;
Б) протерти ганчірочкою або долонею;
В) повідомити вчителя;
Г) розповісти товаришеві.
Ключі
Варіант І | Б | Д | Б | В | Д | Б | Б, В |
Варіант ІІ | А | Д | Б | Б | А | В | А, В |
ІІІ. Виконання практичної роботи за інструкцією
Інструкція до проведення практичної роботи
Дослід 1. Вивчення лабораторного штатива
Розгляньте лабораторний штатив, познайомтеся з його складовими. Закінчіть речення:
1 – Основа штатива має велику площу і виготовлена з чавуна для того, щоб…
2 – Стрижень необхідний для…
3 – Муфта необхідна для…
4 – Лапка тримача необхідна для.
5 – Кільце штатива призначене для…
6 – Гвинт тримача необхідно закрутити так, щоб пробірки не.
Дослід 2. Ознайомлення з лабораторним посудом
Ознайомтеся з лабораторним посудом на вашому столі. Запишіть у зошиті назви лабораторного посуду та його призначення.
Дослід 3. Ознайомлення з нагрівальними приладами, правилами користування ними, будовою полум’я
Будова полум’я
1) Нижня зона: відбувається змішування газів з повітрям (t = 350 °С).
2) Середня зона, найяскравіша: тут розкладаються карбоновмісні речовини і часточки вуглецю сильно розігріваються і випромінюють світло (t = 1 540 °С).
3) Зовнішня частина полум’я, найгарячіша: відбувається цілковите згоряння газів з утворенням вуглекислого газу і води (t = 1 550 °С). Зробіть узагальнюючий висновок про правила поведінки в кабінеті хімії, правила користування лабораторним обладнанням, нагрівальним приладом.
IV. Оформлення звіту про здійснену роботу в зошиті
V. Домашнє завдання
Повторити правила поведінки в кабінеті хімії, правила техніки безпеки під час роботи з хімічним устаткуванням, нагрівальними приладами.