ПРАКТИЧНА РОБОТА 3 “ВИЗНАЧЕННЯ ОСОБЛИВОСТЕЙ ЗОВНІШНЬОЇ БУДОВИ ХРЕБЕТНИХ ТВАРИН У ЗВ’ЯЗКУ З ПРИСТОСУВАННЯМ ЇХ ДО РІЗНИХ УМОВ ІСНУВАННЯ”
Урок 29. ПРАКТИЧНА РОБОТА 3 “ВИЗНАЧЕННЯ ОСОБЛИВОСТЕЙ ЗОВНІШНЬОЇ БУДОВИ ХРЕБЕТНИХ ТВАРИН У ЗВ’ЯЗКУ З ПРИСТОСУВАННЯМ ЇХ ДО РІЗНИХ УМОВ ІСНУВАННЯ”
У природі немає нічого недоцільного.
М. де Монтень
Мета уроку: розкрити особливості будови тіла хребетних тварин, пов’язані з пристосуванням до умов їх існування. Розвивати вміння аналізувати, порівнювати, робити висновки. Виховувати культуру оформлення письмових робіт.
Обладнання і матеріали: вологі препарати, опудала хребетних тварин (риб, амфібій, рептилій, птахів і ссавців);
Тип уроку: узагальнення і систематизація знань, формування практичних умінь.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний етап.
Обговорення епіграфа. Як він пов’язаний з темою уроку?
II. Актуалізація опорних знань.
Фронтальне опитування учнів за запитаннями: Які ознаки риб як тварин водного середовища життя? Що дає змогу жабам мешкати в двох середовищах? Які особливості будови тіла ящірки? Назвіть пристосування до польоту в будові птаха. Які ознаки будови характерні для собаки як тварини наземно-повітряного середовища?
III. Мотивація навчальної діяльності.
Цікава
Риба-бризкун має оригінальний спосіб добування їжі. Вона живиться комахами, яких збиває струменем води з надводних рослин.
Найшвидшою сухопутною змією вважають чорну мамбу – швидкість її пересування плазуванням сягає 11 км/год.
Серпокрильці – це птахи, які втратили здатність ходити по землі. їхні чотири пальці повернуті вперед, це допомагає чіплятись за стіни чи скелі.
IV. Формування практичних умінь і навичок.
ПРАКТИЧНА РОБОТА 3
Тема: Визначення особливостей зовнішньої будови хребетних тварин у зв’язку з пристосуванням їх до різних умов існування
Мета: розглянути на прикладах закономірності пристосування хребетних тварин до життя в різних середовищах у їхній зовнішній будові. Навчитися характеризувати різних хребетних тварин за особливостями зовнішньої будови, знаходити пристосування до життя в різних середовищах.
Обладнання та матеріали: вологі препарати риби, амфібії, рептилії, опудала птаха, ссавця.
Хід роботи
1. Розгляньте запропоновані вчителем вологі препарати, опудала, фото хребетних тварин (рибу, представників амфібій, рептилій, птахів і ссавців).
Запропонована риба – ____; поширена у прісних чи солоних водоймах; форма тіла ____; органи пересування (плавання) ____; тіло риби вкрите ____.
Запропонована амфібія – ____; поширена ____; форма тіла ____; органи пересування ____; тіло вкрите ____.
Запропонована рептилія – ____; поширена ____; форма тіла ____; плазує за допомогою ____; тіло вкрите ____.
Запропонований птах – ____; поширений у середовищі ____; форма тіла ____; пересувається, використовуючи ____; тіло птаха вкрите ____.
Запропонований ссавець – ____; трапляється у ____; форма тіла ____; пересувається за допомогою ____; тіло вкрите ____.
2. Зробіть висновки, зазначивши основні пристосування у зовнішній будові хребетних тварин до життя в різних умовах середовища.
У риб, щоб існувати у водному середовищі, є такі пристосування ____.
Амфібії мешкають у водному та наземному середовищах. Для цього вони мають ____.
Рептилії здебільшого поширені в наземному середовищі, для цього вони мають ____.
Птахи живуть у наземно-повітряному середовищі, вони здатні до польоту завдяки ____.
Ссавці мають такі пристосування до існування в наземно-повітряному середовищі ____.
VI. Узагальнення і систематизація знань.
Вправа “Логікон”. Заповніть пропущені комірки.
Логікон “Хребетні тварини”
Риби | 2 | Рептилії | 4 | Ссавці |
1 | Хвостаті | Лускаті | 5 | 6 |
Окунь звичайний | Саламандра плямиста | 3 | Горобець хатній | Олень плямистий |
VII. Підсумки.
Підбиття підсумків роботи з використанням вправи “Хто найкращий”: учні оцінюють роботу один одного.
VIII. Домашнє завдання.
Повторити §§ 23-27 та опорні конспекти в зошиті.