Причини міжнародної торгівлі за теорією абсолютних і відносних переваг
УРОК 87
Причини міжнародної торгівлі за теорією абсолютних і відносних переваг
Мета уроку: ознайомити учнів зі змістом міжнародної торгівлі; ознайомити з поняттями “експорт”, “імпорт”, принципами абсолютних і відносних переваг; навчити розрізняти логіку пояснення результатів зовнішньої торгівлі за теорією абсолютних та відносних переваг.
Основні поняття: міжнародна торгівля, експорт, імпорт, принцип абсолютних переваг, відносна перевага.
Тип уроку: вивчення й первинного закріплення нових знань.
ХІД УРОКУ
I.
II. Перевірка домашнього завдання
III. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
>> Дискусія з учнями
1) Назвіть п’ять-сім речей іноземного виробництва.
2) У чому ви вбачаєте прояв збільшення важливості міжнародної торгівлі? Назвіть іноземні товари, іноземні активи, з якими ви стикаєтесь у повсякденному житті.
3) Чому людей аж від моменту виникнення держав і міст хвилювало, які товари ввозяться й вивозяться з території держав? Як це пов’язано із поняттям добробуту певної території?
IV. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Щоразу, коли ви приймаєте рішення
Напевно, серед речей іноземного виробництва, якими ви користуєтесь, є ручки, виготовлені в Китаї, олівці з Чехії, шкільна сумка з Польщі або Німеччини, аудіоплеєр з Кореї тощо. Щодня ви так чи інакше використовуєте результати праці та послуги багатьох людей, які живуть у різних країнах світу і торгують між собою.
Міжнародна торгівля – це сфера міжнародних товарно-гро – шових відносин, що виникають у результаті обміну товарами й послугами між продавцями та покупцями різних країн. Це рух товарів і послуг у двобічному напрямку: вивезення товарів (експорт) та ввезення (імпорт).
Експорт – це продаж товарів і послуг, вироблених у певній країні, за кордон.
Імпорт – купівля та ввезення товарів і послуг з-за кордону, тобто вироблених в інших країнах.
Запитання до учнів
Чи замислювалися ви над тим, якої фірми продукцію – аудіо-плеєр, телефон, відеомагнітофон, телевізор, мотоцикл або безліч інших повсякденних, а можливо, й вишуканих речей – ви хочете купити? Яку побутову електротехніку краще придбати?
Спробуйте пояснити, чому країни торгують. Назвіть кілька найважливіших, на вашу думку, причин.
V. Вивчення нового матеріалу
Підгрунтям для отримання виграшу від зовнішньої торгівлі є принципи абсолютних та відносних переваг.
Принцип абсолютних переваг обгрунтував у своїй видатній праці “Дослідження про природу і причини багатства народів” А. Сміт, який писав: “Якщо будь-яка держава зможе постачати нам будь-який товар дешевше, ніж ми самі спроможні його виготовити, значно краще купувати його в неї за певну частину продукту нашої власної промисловості й праці, використаної у тій галузі, у якій у нас є перевага”.
Абсолютна перевага – це здатність країни виробляти товар чи послугу з меншими витратами ресурсів, ніж їїторговельні партнери.
Нерівномірність розподілу ресурсів по різних регіонах країни або різних країнах світу робить неможливим виробництво товарів з однаковою ефективністю.
Принцип абсолютних переваг пояснює причини торгівлі між країнами, економіки яких істотно відрізняються одна від одної. Насправді переважна частина міжнародної торгівлі відбувається між країнами з дуже схожими видами економіки, тобто такими, які не мають абсолютних переваг, але отримують вигоди від експортно-імпортних операцій. Це відбувається завдяки принципу відносних переваг.
Видатний англійський економіст Д. Рікардо обгрунтував принцип відносних переваг, який і сьогодні є однією з економічних засад розвитку міжнародної торгівлі.
Відносна перевага – це здатність країни виробляти товар чи послугу з відносно меншими альтернативними витратами порівняно з іншими торговельними партнерами.
Принцип відносних переваг демонструє вигідність для кожної країни спеціалізації на виробництві тих товарів і послуг, у створенні яких вона має найменші альтернативні витрати.
Використання принципів абсолютних та відносних переваг у міжнародній торгівлі сприяє отриманню загальної вигоди: по-перше, світове виробництво й ефективність використання обмежених ресурсів досягають максимуму; по-друге, споживачі отримують більшу кількість товарів і послуг за більш низькими цінами. Міжнародні ринки товарів і послуг, та й внутрішні, мають розвиватись на конкурентних засадах, ціни – утворюватись під впливом попиту і пропозиції. Проте реально в міжнародній торгівлі виникає більше труднощів, ніж на внутрішніх ринках. Більшість країн та їхніх урядів створюють штучні перешкоди на шляху товарів, послуг, виробничих ресурсів, удаються до різних заходів протекціоністської політики.
VI. Закріплення нових знань і вмінь
1). Розв’яжіть задачі.
Задача 1
Чому дорівнюють виплати за імпорт, якщо сальдо торговельного балансу країни є від’ємним і становить 351 млн. грн., а надходження від експорту – 419 млн. грн.?
Задача 2
Виробництво шинки й пива в Україні та Чехії виглядає так:
Товар | Україна | Чехія |
Шинка, кг/год. | 10 | 2 |
Пиво, л/год. | 2 | 6 |
1) У виробництві якого товару Україна має абсолютну перевагу? відносну перевагу? Чому?
2) У виробництві якого товару Чехія має абсолютну перевагу? відносну перевагу? Чому?
3) Обчисліть виграш від торгівлі України та Чехії, якщо вони обміняють 10 кг шинки на 6 л пива.
Розв’язання
1) Україна має абсолютну перевагу у виробництві шинки, оскільки за 1 годину вона виробляє 10 кг шинки, тоді як Чехія – лише 2 кг.
Вона має й відносну перевагу у виробництві шинки, оскільки 2/10 < 6/2, тобто Україна спеціалізується на виробництві шинки.
2) Чехія має абсолютну перевагу у виробництві пива, оскільки за 1 годину вона виробляє 6 л пива, тоді як Україна – лише 2 л.
3) За умов відсутності торгівлі Україна може обміняти 10 кг шинки лише на 2 л вітчизняного пива. Якщо вона торгує з Чехією, то ті самі 10 кг шинки вона зможе обміняти вже на 6 л пива. Тим самим виграш України становить 6 – 2 = 4 (л) пива, або 6/2 = 3 (год.) праці.
Чехія, зі свого боку, отримає від України 10 кг шинки, на виробництво якої їй довелося б витратити 5 годин. Замість цього вона витрачає ці 5 годин на виробництво 5 • 6 = 30 (л) пива. Тим самим виграш Чехії від торгівлі з Україною становить 30 – 3 = 24 (л), або 24/6 = 4 (год.) праці.
2 ). Розв’яжіть тестові завдання
1. Якщо Україна витрачає на виробництво льону 7 ум. од. праці, а на виробництво цибулі – 18, а Корея – відповідно 9 і 15 од. праці, то Україна має:
А) абсолютну перевагу у виробництві цибулі, а Корея – у виробництві льону;
Б) абсолютну перевагу у виробництві льону, а Корея – у виробництві цибулі;
В) відносну перевагу у виробництві льону, а Корея – у виробництві цибулі;
Г) обидві країни мають однакову вигоду.
2. Якщо Україна за годину виготовляє 5 кг сиру або 1 м2 полотна, а Німеччина – 11 кг сиру або 3 м2 полотна, то Україна має:
А) абсолютну перевагу у виробництві сиру, а Німеччина – у виробництві полотна;
Б) абсолютну перевагу у виробництві полотна, а Німеччина – у виробництві сиру;
В) відносну перевагу у виробництві сиру та абсолютну – у виробництві полотна;
Г) обидві країни мають однакову вигоду.
3. Якщо Франція виготовляє за 1 годину 1 комплект білизни або 4 л вина, а Україна – 6 комплектів білизни або 2 л вина, то:
А) Україна має відносну перевагу у виробництві білизни;
Б) Україна має відносну перевагу у виробництві вина;
В) Франція має відносну перевагу у виробництві вина;
Г) обидві країни мають однакову вигоду.
4. Росія може виробляти 1 т пшениці або 4 т нафти, використовуючи 1 од. ресурсів. Україна може виробляти 2 т пшениці або 5 т нафти, також використовуючи 1 од. ресурсів. Тоді:
А) Росія експортуватиме пшеницю та імпортуватиме нафту;
Б) Україна експортуватиме пшеницю та імпортуватиме нафту;
В) Росія імпортуватиме пшеницю та експортуватиме нафту;
Г) Україна імпортуватиме пшеницю та нафту.
Відповідь: 1 – б; 2 – а; 3 – а; 4 – б.
VII. Підсумок уроку
VIII. Домашнє завдання
1. Опрацювати теоретичний матеріал. Повторити основні терміни й поняття з вивченої теми.
2. Скласти словник термінів і понять з теми.
3. Дослідити фактори, що сприяють експорту та імпорту, та оформити інформацію в зошиті як таблицю.