ПРИРОДНІ ОБЛАСТІ, ОХОРОНА ПРИРОДИ КРИМСЬКИХ ГІР
РОЗДІЛ ІІІ. ЛАНДШАФТИ І ФІЗИКО-ГЕОГРАФІЧНЕ РАЙОНУВАННЯ
ТЕМА 7. КРИМСЬКІ ГОРИ
УРОК 41. ПРИРОДНІ ОБЛАСТІ, ОХОРОНА ПРИРОДИ КРИМСЬКИХ ГІР
Тема. Природні області Кримських гір. Природоохоронні території. Основні заходи щодо раціонального використання та охорони природних умов і природних ресурсів.
Навчальна мета: конкретизувати знання про природні особливості гірського Криму на прикладі природних областей; удосконалювати навички складання комплексної характеристики ПТК; з’ясувати основні напрямки раціонального використання
Тип уроку: формування нових знань, умінь, навичок.
Обладнання: підручник, атлас, карта фізико-географічного районування, карти України: фізична, кліматична, грунтів, рослинності.
Опорні та базові поняття: гірський хребет, яйла, висотна поясність, фізико-географічна область, природні компоненти.
Географічна номенклатура: Кримська передгірна лісостепова область, Головне гірсько-лучно-лісове пасмо, Кримська південнобережна субсередземноморська область.
ХІД УРОКУ
І.
II. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань, вмінь і навичок учнів
– Назвіть відмінності Кримських гір та Карпат стосовно: а) тектонічної будови та геологічної історії формування; б) рельєфу; в) клімату; г) ландшафтів. У чому схожі ці гірські країни?
– Які несприятливі процеси відбуваються в Кримських горах та на ПБК? Поясніть їх причини та наслідки.
– У чому полягають особливості висотних поясів північних та південних схилів гір?
– Які види діяльності здійснює людина на півдні Кримського півострова?
– Складіть план характеристики природного заповідника.
ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
У Кримських горах навесні, з холодного, вітряного, ще засніженого, майже без рослинності місця ви можете легко опинитися в літньому, зеленому “раю”, пройшовши всього кілька кілометрів.
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Природні області Кримської гірської країни
Передгірна лісостепова область. Вертикальна область на висоті від 100 м до 738 м. Охоплює Внутрішнє та Зовнішнє куестові пасма та міжгірні зниження.
Клімат теплий, посушливий. Суми активних температур найвищі в Україні. Річковий стік незначний, зрегульований водосховищами.
У північній частині поширені куестово-степові ландшафти на передгірних чорноземах, які змінені людиною на сільськогосподарські угіддя. Далі на північ та з висотою вони змінюються на куестово-лісостепові та куестово-лісові на дерново-карбонатних грунтах, буроземних, коричневих. Грунти здебільшого щебенюваті. Зниження між пасмами максимально освоєні людиною.
Головне гірсько-лучно-лісове пасмо. Найбільш різноманітне за природними компонентами, а значить, і ландшафтами. Охоплює гірські масиви та зниження між ними Головного пасма Кримських гір. В його межах розташовані найвищі вершини гір (Роман-Кош, Зейтін-Кош та ін.).
Клімат змінюється від помірно жаркого напіввологого в низкогір’ї до прохолодного дуже вологого на західних яйлах.
Тут формуються витоки більшості річок Криму. Значні утворення підземних карстових вод.
На низькогір’ях та середньогір’ях переважають ліси (дубові, дубово-ялицеві, сосново-букові, скельно-дубові, буково-грабові) на різновидах гірських бурих грунтів. Видовий склад лісів змінюється із заходу на схід, з висотою, та залежно від експозиції схилів. Яйлинські ландшафти представлені гірсько-лучними лісостепами та степами.
Кримська південнобережна субсередземноморська область. Вертикальна природна область південного схилу Головного пасма. У рельєфі переважають низкогір’я, розчленовані глибокими долинами річок, ярами та балками.
Клімат з ознаками субтропічного середземноморського, з посиленням посушливості на схід.
Річки, що формуються дуже короткі, стрімкі, у теплий сезон майже повністю пересихають.
Основні ландшафти – низькогірні з реліктовими ялицево-сосновим рідколіссям, з ялицево-дубовими лісами, дубово-фісташковими заростями, місцями рівнинні з полиново-злаковими та ковилово-типчаковими степами. Особливі ландшафти утворилися на вулканічних формах рельєфу. Створені унікальні культурно-паркові ландшафти.
2. Природні ресурси Кримських гір та ПБК
Понад сотню років активно використовуються рекреаційні та кліматичні ресурси. Земельні ресурси в поєднанні з кліматичними є основою особливо спрямованого сільського господарства (виноград, ефіроолійні культури, тютюн тощо). Багаті лісові ресурси, але використання їх сировинної складової є недоцільним.
3. Охорона природних умов і ресурсів
Природоохоронні території займають близько 10 % Кримських гір. Особливої уваги набуває необхідність зменшення негативного антропогенного впливу, особливо в курортний сезон.
V. Закріплення вивченого матеріалу
– Назвіть фізико-географічні області Кримських гір. Які їх особливості відображені в назвах?
– Чим можна пояснити особливості клімату кожної з природних областей?
– Назвіть рідкісні та реліктові рослини й тварини гір.
– Опишіть перетворені (культурні) природні комплекси півдня Криму.
– Чому в горах Криму створена велика кількість природоохоронних об’єктів?
VI. Підсумки уроку
VII. Домашнє завдання
Опрацювати §___.