Природні зони пустель і твердолистих вічнозелених лісів

РОЗД ІЛ ІІ МАТЕРИКИ ТРОПІЧНИХ ШИРОТ

Тема 1. АФРИКА

& 13. Природні зони пустель і твердолистих вічнозелених лісів

Пригадай або здогадайся

1. Чому в тропічному поясі Африки панують пустелі?

2. Як називається велика пустеля на півночі Африки?

3. Що є основною причиною формування зон твердолистих лісів і чагарників?

Пустелі й напівпустелі

Випадають тільки епізодичні дощі. Великі площі на північ і південь від саван займають тропічні напівпустелі й пустелі (мал. 2.31). У них немає сезону стійких опадів. Бувають лиш епізодичні

дощі, а в деяких районах – раз на декілька років. Для зони характерна значна сухість повітря, високі денні (+50 °С) і порівняно низькі ( + 10 °С) нічні температури, пилові та піщані бурі. Через великі перепади температури повітря руйнуються гірські породи. Поверхня пустель вкрита кам’янистими розсипами, що чергуються з піщаними просторами (мал. 2.31). Там, де колись були озера або морські затоки, формуються глинисті пустелі (мал. 2.32). На місці висохлих солоних озер утворюються солончаки.

Природні зони пустель і твердолистих вічнозелених лісів

Мал. 2.31 Піщана пустеля Сахара

Природні зони пустель і твердолистих вічнозелених лісів

Мал. 2.32. Глиниста пустеля

У

грунт потрапляє мало органічних речовин, але тропічні пустельні грунти багаті на мінеральні солі. Якщо близько до поверхні підходять грунтові води, то в оазисах розвивається багата рослинність. Основною рослиною в оазисах Сахари є фінікова пальма.

В умовах тропічних пустель і напівпустель рослинний світ дуже бідний і має специфічні пристосування: листя замінено колючками або воно дуже мале, корені рослин проникають глибоко в грунт. Деякі рослини таким чином можуть виживати на засолених грунтах, інші ж з’являються тільки після дощу, швидко ростуть, цвітуть, а потім засихають. Основними рослинами зони є полин, курай, верблюжа колючка. На півдні трапляється ендемічний вид – вельвічія дивна (мал. 2.33), мешканець пустелі Наміб.

Природні зони пустель і твердолистих вічнозелених лісів

Мал. 2.33. Вельвічія дивна

Як живеться без води? Тваринний світ пустель і напівпустель є своєрідним. Тварини в пошуках їжі та води можуть долати великі відстані (антилопи) або тривалий час обходитись без води (деякі плазуни, верблюди). Вдень багато тварин зариваються глибоко в пісок, ховаються в нори, а активне життя ведуть вночі. Основними представниками фауни є скорпіони, комахи, павуки, багато плазунів, антилопи, шакали, гієни та ін. (мал. 2.34).

Природні зони пустель і твердолистих вічнозелених лісів

Мал. 2.34. Шакал

У пустелях господарська діяльність зосереджена тільки в оазисах, а тому багато народів ведуть кочовий спосіб життя (мал. 2.35). Великий ефект дає штучне зрошування. Але воно пов’язане з великими матеріальними і фінансовими витратами.

Природні зони пустель і твердолистих вічнозелених лісів

Мал. 2.35 Оазис у Сахарі

Зона субтропічних твердолистих вічнозелених лісів і чагарників. Вертикальна поясність

В умовах сухого літа. На крайній півночі й крайньому півдні материка в областях із середземноморським субтропічним кліматом розташована зона субтропічних твердолистих вічнозелених лісів і чагарників, під якими в умовах сухого спекотного літа і вологої теплої зими формуються коричневі грунти. Рослини добре пристосувалися до сухого літа. У них тверде листя та колючки, що випаровують мало вологи. Тут ростуть африканські види дуба і бука, дикі оливки, суничне дерево, карликові пальми. Найцінніші породи дерев, наприклад ліванський кедр, вирубано, а на їхньому місці нині ростуть чагарники. До тваринного світу належать деякі копитні, плазуни та мавпи, серед яких – безхвоста макака (мал. 2.36).

В умовах трохи піднятого рельєфу виражена висотна поясність. Так, на Ефіопському нагір’ї, в умовах теплого впродовж усього року клімату, на вулканічних породах під рослинністю формуються родючі грунти. Цей пояс (від 1 700 до 2 400 м) сприятливий для життя людей і розвитку землеробства. Це батьківщина цінних сільськогосподарських культур – кави (мал. 2.37), різних сортів пшениці, жита, проса.

Вище від 2 400 м клімат стає прохолоднішим і сухішим, природні умови сприятливі для розвитку тваринництва. Найвищі вершини на материку, навіть у тропічних і приекваторіальних широтах, покриті вічними снігами та льодовиками. Але таких небагато – Кенія, Кіліманджаро (в останні десятиріччя льодова шапка помітно зменшилась) та деякі інші.

Природні зони пустель і твердолистих вічнозелених лісів

Мал. 2.36. Самка макаки з дитям

Природні зони пустель і твердолистих вічнозелених лісів

Мал. 2.37. Кавове дерево з плодами

Опрацювавши параграф, спробуй відповісти

1. Які відмінності в географічних особливостях пустель Північної і Південної півкуль в Африці?

2. Які особливості грунтово-рослинного покриву і тваринного світу зони твердолистих вічнозелених лісів Африки?

3. Які особливості висотної поясності в Африці?

Застосуй знання, дізнайся більше

1. Використовуючи різні джерела знань, опиши один із видів дерев, які ростуть у зоні твердолистих вічнозелених лісів Африки.

2. Використовуючи різні джерела знань, опиши один із видів тварин, який характерний для пустель Африки.

Назви зображені об’єкти чи явища

Природні зони пустель і твердолистих вічнозелених лісів


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Природні зони пустель і твердолистих вічнозелених лісів