Природні зони: степи, пустелі та напівпустелі. Висотна поясність Анд
Розділ 2 МАТЕРИКИ
Тема 3. Південна Америка
§34 Природні зони: степи, пустелі та напівпустелі. Висотна поясність Анд
Пригадайте
За яких умов утворюється зона пустель?
Чому природні комплекси в горах змінюються з висотою?
Пампа. На південь від саван кількість опадів значно зменшується і з’являються трав’янисті степи – пампа (мал. 121), що мовою місцевих індіанців означає “рівнина”. На червоних дуже родючих грунтах пампи поширені такі злаки, як ковила, пампасова трава, бородач, тонконіг. Унаслідок розорювання і
Пустелі та напівпустелі. На півдні материка у помірному поясі сформувалася не дуже характерна для таких широт природна зона напівпустель і пустель. Вона є єдиною у світі, що виходить до узбережжя океану в межах помірного поясу. За умов незначної кількості опадів (близько 200 мм за рік) на тонкому шарі сіроземних і бурих грунтів подекуди
Берегові пустелі та напівпустелі простягаються вузькою смугою (від 5° до 28° пд. ш.) і на західному узбережжі Південної Америки.
Мал. 121. Пампа та її мешканці
Близькість океану зумовлює тут високу вологість повітря, значну частину року береги оповиті туманами, а опадів із хмар випадає мало. Трапляється, що дощів не буває по 10-20 років. Причиною цього є не лише низхідні потоки повітря, а й холодна Перуанська течія.
Найсухіша частина природної зони – берегова пустеля Атакама (мал. 122). На її переважно піщаній поверхні зрідка трапляються поодинокі посухостійкі рослини, зокрема кактуси. Атакама піднімається схилами Анд до 3000 м, де переходить у високогірну пустелю.
Мал. 122. Пустеля Атакама
На південь від берегових пустель на західному узбережжі материка і на острові Вогняна Земля розміщені ліси помірного поясу, де з’являються хвойні дерева: чилійські кедри, кипариси та араукарії.
Висотна поясність. В Андах спостерігається велика кількість висотних поясів (мал. 123). В екваторіальному поясі Анд підніжжя гір укриті вологими екваторіальними лісами – це так звана гірська гілея. Вище вона переходить у гірські ліси, де з’являються хвойні породи. Теплолюбні види поступово зникають. У високогір’ях, де панують сильні холодні вітри, дерева утворюють криволісся, які з висотою поступаються гірським лукам. Типовою погодою тут є мряка, що часто переходить у сніг. Вище 5000 м сніг ніколи не тане, перетворюючись із часом на лід.
Практичне завдання
За малюнком 123 з’ясуйте, на яких висотах змінюються висотні пояси в Андах.
Факти сьогодення
Перлина заповідних Анд. Серед гірських національних парків світу, що належать до природної спадщини людства, вирізняється Уаскерон, розташований в Андах на висотах 2500-6768 м. Гірські відроги в нижніх ярусах національного парку вкриті вічнозеленими лісами, ярус між 3200-3900 м представлений чагарниками, окремі з них виростають до шестиметрової висоти. Далі до снігової лінії розмістилася високогірна пустеля – пуна, вкрита переважно жорсткими травами. Тут росте 10-12-метрове дерево, яке 80-150 років не цвіте, а потім розвиває суцвіття завдовжки 6-8 м. Після визрівання плодів воно вмирає. Найвище на схили забираються подушкоподібні рослини. Цими рослинами живиться вікунья, маленька дика сестра лами. Вона трапляється в Андах на висоті до 5500 м. Мешкає тут і очковий ведмідь, що належить до найменших серед ведмедів. У його меню переважає рослинна їжа, тому його часто називають вегетаріанцем.
І навпаки, у пташиному світі парку багато велетнів, зокрема найбільший на землі колібрі, якого вчені охрестили гігантським гномом.
Мал. 123. Висотна поясність Анд
Мал. 124. Прокладання Трансамазонсько’і магістралі
Зміна природних комплексів. Сучасні екологічні проблеми. Природа материка значно змінена господарською діяльністю людей. Так, велике занепокоєння викликає нинішній стан лісів Амазонії, оскільки щорічно площа сельви скорочується на 1 % . Ліси знищують з метою розширення пасовищ для великої рогатої худоби та збільшення території під плантації бавовника, цукрової тростини, кави тощо. Значної шкоди природі завдало і спорудження Трансамазонської автомагістралі, що перетнула Амазонію з заходу на схід більш як на 5000 км (мал. 124). Зменшення площі сельви пов’язане також з видобуванням відкритих тут родовищ корисних копалин. Забруднення може стати останнім ударом, який не витримає сельва.
Савани Бразильського плоскогір’я людина перетворила на плантації цукрової тростини, рису, олійної пальми, кавового дерева, бананів, винограду. Великі площі охоплені пасовищами. Крім того, надзвичайно багате на мінеральні ресурси плоскогір’я всіяне кар’єрами, шахтами, відвалами пустої породи. Усе це виснажило грунти, а подекуди перетворило колишні сільськогосподарські угіддя на безжиттєву поверхню.
Природна рослинність пампи збереглася тільки окремими невеликими ділянками. Трав’яні простори на сході перетворені нині на лани пшениці, льону, кукурудзи, а на заході – на пасовища. Знищення первинної рослинності спричинило ерозію грунтів, зникнення численних тварин, що населяли колись пампу.
Людина змінила природу й гірської частини материка. У нижніх висотних поясах триває заготівля цінних порід дерев, дедалі вище в гори завозять сучасну гірничодобувну техніку.
ПІДСУМКИ
Зона напівпустель і пустель простягається вздовж узбережжя материка.
Для Анд характерна велика кількість висотних поясів.
Природні комплекси значно змінила людина.
Яка природна зона Південної Америки, на нашу думку, є найсприятливішою для життя людей?
Поясніть, чому лісовий пояс Анд розміщений на різній висоті на східних і західних схилах.
Які різновиди господарської діяльності призвели до змін природних комплексів материка? Наведіть конкретні приклади.
Які причини формування берегових пустель Південної Америки?