ПРИРОДНІ ЗОНИ ЄВРАЗІЇ. АРКТИЧНІ ПУСТЕЛІ. ТУНДРА Й ЛІСОТУНДРА. ЛІСИ ПОМІРНОГО ПОЯСУ. ЛІСОСТЕПИ Й СТЕПИ
Мета:
Навчальна: сформувати знання про природні зони Євразії та закономірності їхнього розміщення територією материка; вдосконалювати практичні уміння та навички характеризувати природні зони материка за тематичними картами атласу;
Розвивальна: формувати науковий світогляд, розвивати аналітичне мислення, уміння робити висновки й узагальнення, сприяти розвитку інтересу до природи свого материка;
Виховна: виховувати любов до природи Землі, її багатств, уміння працювати в колективі.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання:
Опорні та базові поняття: природний комплекс, широтна зональність, висотна поясність, природна зона.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, ВМІНЬ ТА НАВИЧОК УЧНІВ
– Пригадайте, що таке широтна зональність, висотна поясність.
– У межах яких природних зон розташована Північна Америка?
– Які чинники порушують широтне простягання природних зон на материках?
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Подивіться
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Особливості розміщення природних зон на материку
У Євразії представлені всі природні зони земної кулі, але тільки зони арктичних пустель, тундри, лісотундри й хвойних лісів утворюють суцільні смуги, які тягнуться із заходу на схід через весь материк.
Порушення широтної зональності в розміщенні природних зон найбільш чітко простежується на заході й сході Євразії.
Найбільшу площу на материку займають природні зони помірного поясу.
2. Характеристика природних зон
Зона арктичних пустель – на заході охоплює окремі острови в Північному Льодовитому океані, на сході – крім островів, ще й частину узбережжя.
Тундра й лісотундра – вузькою смугою уздовж північного узбережжя Євразії й на прилеглих островах; під час просування на схід розширюється зі збільшенням суворості клімату. Облямовує тундру з півдня зона лісотундри.
Ліси помірного поясу.
Зона хвойних лісів, або тайга тягнеться широкою смугою від Атлантичного до Тихого океану. Європейська й азіатська тайга відрізняються. На заході переважає сосна й ялина, за Уралом – ялиця, сибірський кедр, у Східному
Сибіру – модрина. Найбільше дерево тайги – сибірський кедр (кедрова сосна, 35-40 м заввишки й 2 м завширшки, близько 500 років). В азіатській частині поширена багаторічна мерзлота. Найстійкіше дерево тайги – модрина.
Змішані ліси поширені в Європі й Східній Азії. На заході змішані ліси починаються на півдні Скандинавського півострова й тягнуться до передгір’їв Південного Уралу. Крім хвойних, ростуть дуб, липа, ясен, в’яз, граб.
Широколистяні ліси також не утворюють суцільної смуги: на заході Європи вони тягнуться від південних берегів Балтійського й Північного морів, поступово витягуючись на Східноєвропейській рівнині.
Лісостеп неширокою смугою проходить від Середньодунайської низовини до річки Єнісей. Окремі ділянки лісостепу зустрічаються серед лісів і гір на сході Азії.
Степи – безлісні простори, де панує злакова рослинність. Зона степів тягнеться смугою від низов’їв Дунаю й берегів Чорного й Азовського морів, огинаючи з півдня Уральські гори, до Алтаю, продовжуючись на піднесених рівнинах східної Азії. Під трав’янистим покривом степів утворюються родючі чорноземні грунти.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
– Позначте на контурній карті межі помірного поясу та природні зони: тайга, мішані ліси, широколисті ліси, лісостеп, степ.
– За картами атласу та тестом підручника складіть характеристику природних зон Євразії.
Назва Природної Зони | Географічне Положення | Особливості Клімату | Переважний тип грунтів | Представники |
Рослинного Світу | Тваринного Світу |
– Порівняйте набір та розташування природних зон Євразії та Північної Америки.
– Установіть ознаки схожості та відмінності.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
– Опрацюйте §___.
– Випереджальне (окремим учням): підготуйте доповідь-презентацію про пустелі Євразії.