ПРИРОДНИЙ РУХ ТА СТАТЕВОВІКОВА СТРУКТУРА НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ
РОЗДІЛ ІІ. НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ
УРОК 6. ПРИРОДНИЙ РУХ ТА СТАТЕВОВІКОВА СТРУКТУРА НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ
Очікувані результати: учень визначає суттєві ознаки понять “природний рух населення”, “природний приріст”, “депопуляція”; пояснює причини депопуляції населення; характеризує статевовікову структуру населення, її наслідки.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник географії, атлас, карта “Населення”, статистичні дані про народжуваність, смертність, природний приріст, віковий і статевий склад населення.
Опорні
ХІД УРОКУ
I. Мотивація навчальної діяльності
Жителів країни не може не хвилювати питання про те, якою буде демографічна ситуація в країні в майбутньому. Тут виголошуються різні прогнози. Так, експерти ООН прогнозують зменшення кількості населення України до 2050 року до 31 млн. чол. При цьому загостриться проблема старіння нації – збільшення частки осіб старшої вікової групи. Слід відзначити й таку проблему, як співвідношення між кількістю чоловіків і жінок у старшій віковій
II. Актуалізація опорних знань
Дайте визначення поняттям: кількість населення, природний рух населення, природний приріст, народжуваність, смертність.
III. Перевірка домашнього матеріалу
– Назвіть основні ознаки розміщення населення України. Поясніть зв’язок природного й механічного рухів населення з його кількістю.
– Які види міграції ви знаєте?
– Що таке маятникова міграція?
– Якими є особливості зовнішньої міграції останніх двадцяти років?
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Природний рух населення України
Демографічні процеси в Україні характеризуються низьким рівнем народжуваності, високою смертністю й негативним природним приростом. У країні відбувається депопуляція.
Аналіз регіональних відмінностей демографічної ситуації в різних регіонах України.
2. Віковий склад населення
На сучасному етапі характерно зменшення частки населення молодшої групи, що становить менш ніж 15 %, і збільшення частки старшої групи, яка перевищує 23 %.
3. Статевий склад населення
В Україні жінок на 3,5 млн. більше, ніж чоловіків. У середньому на 100 жінок припадає 86 чоловіків. Найменші статеві диспропорції спостерігаються в деяких областях Західної України, найбільші – у Чернігівській області.
V. Закріплення матеріалу
– Чим пояснюється низька народжуваність в Україні? Які існують відмінності в природному русі населення окремих регіонів України?
– Чим пояснюється зниження частки населення молодшої вікової групи населення України? Які існують відмінності у віковій структурі міського й сільського населення? Чим вони пояснюються?
– Охарактеризуйте віковий і статевий склад населення України за даними статевовікової піраміди.
– Порівняйте показники народжуваності, смертності та природного приросту; віковий і статевий склад населення двох областей України (наприклад, Донецької та Закарпатської).
VI. Домашнє завдання
Для записів: