ПРИСЛІВНИК: ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ, МОРФОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ, СИНТАКСИЧНА РОЛЬ
МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ
& 29. ПРИСЛІВНИК: ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ, МОРФОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ, СИНТАКСИЧНА РОЛЬ
354. Прочитайте подані удвох колонках речення. Що означають виділені слова? Поставте до кожного з
Них питання.
Книжка все розкаже. | Книжка все розкаже мовчки. |
І змія з нори виповзе, якщо попросити. | І змія з нори виповзе, якщо попросити лагідно. |
Хто сам визнав свою помилку, не помилиться. | Хто сам визнав свою помилку, не помилиться вдруге. |
–
З якими словами в реченні вони пов’язані за змістом?
ПРИСЛІВНИК – незмінна частина мови, що виражає ознаку:
– дії (співати Голосно, читати Виразно, працювати Разом);
– іншої ознаки (Надзвичайно голосно, Дуже високо, Трохи сором’язливий);
– предмета (кава По-закарпатськи, Київ Завтра, дорога Навпростець), або вказує на обставини, за яких відбувається подія чи явище (зустрілися Опівночі).
У реченні прислівник найчастіше пов’язаний за змістом із дієсловом-присудком і є обставиною: Поважно гомонять старі
Інколи прислівник пов’язаний за змістом з іменником і є означенням.
ПОРІВНЯЙТЕ:
Там переходять шлях (як?) уповні. Удовина хата стояла в селі (де?) скраю (Марко Вовчок). | Місяць (який?) уповні сів на підвіконні (М. Литвин). Ще світиться вікно у хаті (якій?) скраю. |
В односкладних реченнях (реченнях із одним головним членом) прислівники є присудками: Самотньо в полі (Ю. Мушкетик). І Радісно, і Сумно мені (М. Луків).
Прислівник може бути вставним словом: Хто мовчить, той, очевидно, погоджується (Античний вислів). Що таке, по-вашому, життя? (М. Стельмах). У ролі вставних слів можуть бути прислівники можливо, напевно, мабуть, безперечно, по-перше.
Як незмінна частина мови, прислівник не має закінчення.
355. Прочитайте прислів’я. Визначте прислівники, випишіть їх разом зі словами, з якими вони пов’язані за змістом. Поставте до прислівників питання, запишіть їх у дужках.
1. Дні біжать швидко, і ніщо не залишається незмінним (Китайська мудрість). 2. Час не проходить даремно, він змінює наші душі (Античний вислів). 3. Час іде вперед. Немає в часу дороги назад (Б. Нестойко). 4. Зазвичай люди не помічають, як біжить час (А. де Сент-Екзюпері) 5. Те, що зроблено несвоєчасно, зроблено даремно (Ф. Бекон). 6. Час вірно служить завзятості (Й. В. Гете).
– Укажіть прислівник, пов’язаний за змістом з іменником. Яким він є членом речення?
– Якими членами речення є прислівники, пов’язані за змістом із дієсловами – присудками? Відповідь проілюструйте прикладами з речень.
– Визначте прислівник у реченні Час, безумовно, найкращий учитель (Г. Берліоз). Чи є він членом речення? Чому?
356. До кожного з поданих слів доберіть прислівник. Що означає кожен з них? Поставте до прислівників питання.
Говорити, рухатися, захищати, підвівшись, співаючи, мужньо, віддано, веселий, сильний.
– Із двома утвореними словосполученнями складіть речення (усно).
357. Ознайомтеся з таблицею. У поданих після неї козацьких прислів’ях визначте прислівники, до кожного поставте питання. За таблицею з’ясуйте, до якого розряду за значенням кожен з прислівників належить.
РОЗРЯДИ ПРИСЛІВНИКІВ ЗА ЗНАЧЕННЯМ
РОЗРЯД | НА ЯКІ ПИТАННЯ ВІДПОВІДАЮТЬ | ПРИКЛАДИ |
Місця дії | Де? куди? звідки? | Удома, ліворуч, згори, попереду, здалеку |
Часу дії | Коли? з якого часу (відколи)? До якого часу (допоки)? | Уранці, завтра, зучора, напередодні, щоразу, дотемна, зроду, довіку, з давніх-давен |
Способу дії | Як? Яким способом? | Босоніж, верхи, тихцем, жартома навпочіпки, разом, по-юнацькому |
Міри і ступеня Дії | Скільки? Наскільки? Якою мірою? Як багато? | Мало, трохи, дуже, Надзвичайно, ледве, занадто, Дотла, дощенту, двічі, утричі, Вдруге та прислівники, вжиті У формі вищого й найвищого ступенів порівняння: краще, найдужче |
Причини дії | Чому? через що? З якої причини? | Спересердя, зопалу, згарячу, спросоння |
Мети дії | З якою метою? Для чого? навіщо? | Наперекір, напоказ, на зло, навмисне |
1. Україна – здавна козацькая мати. 2. Щирий козак ззаду не нападає. 3. Як козаки разом дмухнуть, то ураган буде. 4. Перемогу дістанем, як одностайно станем. 5. Козакові двічі не вмирати. 6. Козак як голуб: будь-куди полетить, скрізь пристане. 7. Козаки як діти: багато з’їдять, а трохи наїдяться. 8. Не сиди довго у воді, бо верба на спині виросте!
– Коли козакові доводилося довго сидіти у воді? Розкажіть про це, уживаючи словосполучення відбувалося давно, воювали мужньо, поводилися гідно, ворогів багато, мчали навперейми, оточували довкола, ніде сховатися, чинили дотепно, сиділи тихо, рятувалися чимраз.
– Поясніть значення висловів щире слово, щирий козак, щирий українець. Звіртеся з Тлумачним словничком.
– Як ви гадаєте: прислівників якого розряду в українській мові найбільше?
Мовознавці підрахували, що найбільше в мові прислівників способу дії та міри й ступеня дії чи іншої ознаки – таких понад 6 тисяч.
Прислівників інших розрядів – усього до трьохсот, і їхня кількість майже не збільшується.
Найменше в мові прислівників причини та мети дії.
358. Перепишіть текст, розставляючи пропущені розділові знаки. Визначте прислівники, поставте до кожного питання. За таблицею з’ясуйте розряд кожного за значенням.
Сидить Мамай склавши по-турецьки ноги під розлогим дубом. Козак гарний ставний круглолиций. Голова чисто поголена довгий оселедець хвацько закручений за вухо. Карі очі дивляться впевнено і привітно. На Мамаєві козацький одяг жупан шаровари сап’янові чоботи.
Великі руки лагідно тримають кобзу. Дивлячись на картину ніби чуєш упівголоса співану пісню.
Козацька зброя лежить осторонь але вірний кінь стоїть напоготові.
Зображення на картині Мамая часто супроводжували віршами Я козак Мамай мене не займай.
З підручника
Обгрунтуйте вживання розділових знаків.
– Чи є поданий уривок описом зовнішності людини? Свою думку доведіть. Визначте стиль уривка.
– Що уособлюють зображені на картині дуб, кобза, спис із прапорцем?
– Що символізує образ козака Мамая? Розкажіть про це, уживаючи прислівники. Розпочніть так: Козак Мамай уособлює захисника рідної землі, що воює мужньо…
Назвіть почуття, які викликає у вас народна картина “Козак Мамай”. Які з цих почуттів можна передати прислівниками?
359. Розкрийте значення фразеологізмів. Визначте вжиті в них прислівники, за таблицею з’ясуйте розряд кожного за значенням.
1. Як удруге на світ народитися. 2. Високо піднестися духом. 3. Міцно стояти на ногах. 4. Буде наше зверху. 5. Багато честі. 6. Піти наперекір. 7. Бачити наскрізь. 8. Низько сісти (впасти). 9. Іти напролом. 10. Триматися осторонь.
– Який із фразеологізмів передає почуття впевненості? радості? розчарування?
– Чи є серед фразеологізмів антонімічні? Складіть із ними речення (усно).
360. Перепишіть античні вислови, на місці крапок уписуючи дібрані з довідки прислівники, що відповідають на записані в дужках питання. До якого розряду за значенням належить кожен прислівник? Визначте це за таблицею.
1. Не рухатися (куди?) … – означає сповзати (куди?) … . 2. Що б ти не робив, роби (як?) … . 3. Друга не можна ображати навіть (як?) … . 4. Іншим прощай (коли?) … , собі (коли?)… . 4. Ворог не той, хто наносить образу, а той, хто робить це (як?) … . 5. (Скільки разів?) … дає той, хто дає (як?) … . 6. (Скільки?)… говорити і (скільки?)… сказати не є те саме.
ДОВІДКА
Розсудливо. Жартома. Часто, ніколи. Вперед, назад. Двічі, швидко. Багато, багато. Навмисне.
– Один із висловів (на вибір) розкрийте у формі оповідання (усно). Не забудьте: у сюжеті оповідання має бути зав’язка, кульмінація та розв’язка. У тексті оповідання вживайте прислівники.
Деякі прислівники можуть означати стан природи (сонячно, хмарно, вітряно, морозно, спекотно, темно), стан людини (радісно, соромно, страшно, боляче, байдуже, кривдно, приємно), або потребу чи ставлення людини до висловлюваного (треба, потрібно, можна, варто, слід, потрібно, важливо, необхідно).
В односкладних реченнях такі прислівники є присудками: Тихо навкруги й затишно (Григір Тютюнник). Так хороше, так радісно, так весело мені (І. Муратов). Спокій і мир на землі – все це потрібно мені (А. Житкевич).
361. Перепишіть речення в такій послідовності: 1) такі, що містять прислівники, які означають стан людини; 2) уміщують прислівники, котрі передають стан природи; 3) містять прислівники, що означають ставлення людини до потреби.
1. Надворі так гарно: сонячно, тепло (А. Тесленко). 2. Спокійно, мирно, світло на душі (М. Луків). 3. Милі, чарівні слова, казка стара і нова, горді, крилаті пісні – все це потрібно мені (За А. Житкевичем). 4.1 так святково навкруги, так солодко на серці! (О. Максимейко). 5. Вихідними в Україні буде вітряно, морозно і дощитиме (3 повідомлення метеоцентру). 6. Підніматися вгору важко, але радісно (Є. Сверстюк). 7. Чого я вам сказав “привіт”? Напевно, так робить не слід (Грицько Бойко).
Позначте в словах орфограми.
362. Перепишіть речення, на місці крапок уписуючи дібрані з довідки прислівники.
1. Комусь…, а йому однаково. 2. Не сором мене дуже, бо мені… . 3. Тому, хто заздрісний, не буває… . 4. До будь-якого дива він ставиться… . 5. Щоб не було…, бентежитись не можна. 6. Хто дивиться…, від того багато сліз пролито. 7. Берися за справу, якщо тобі… .
ДОВІДКА
Цікаво. Сердито. Байдуже. Тривожно. Ревниво. Ніяково. Радісно.
– Чи допомогла вам у виконанні вправи рима? Що ви знаєте про неї з уроків літератури? Доберіть рими до прислівників навпростець, мимохіть, навскоси, привселюдно. Із двома парами дібраних рим складіть речення (усно).
363. Перепишіть, розставляючи пропущені розділові знаки.
Недавно в мережі Інтернет з’явився сервіс “Єдині”, який дає змогу самостійно створити аватар. Так зветься умовне позначення користувача Інтернет-ресурсів форумів блогів соціальних мереж.
Вдало створену “аватарку” впевнено можна назвати автопортретом користувача. З аватором можна люб’язно поділитися своєю зачіскою позичити йому свої очі брови та губи. Звісно можна додати рум’янець веснянки окуляри. Можна щедро домалювати деталі одягу краватку капелюх віночок намисто.
Певно риси обличчя можуть увиразнювати почуття задовлення радість гордість сум розчарування.
Для фону можна обрати прапор будь-якої держави України Білорусі якоїсь країни Євросоюзу або Америки.
Повністю назва сервісу звучить так “Єдині, бо ми любимо Україну”. Безумовно назва себе виправдовує.
З газети “Сьогодні”
– Визначте в тексті прислівники, до кожного поставте питання. За таблицею з’ясуйте розряд кожного прислівника за значенням.
– Укажіть речення, ускладнені вставними словами. Якими частинами мови ці вставні слова виражено?
– Обгрунтуйте вживання в реченнях розділових знаків.
Створіть за допомогою Інтернету або ж намалюйте аватарку-автопортрет. Увиразніть за її допомогою свої почуття.
РОЗВИТОК МОВЛЕННЯ
ЧИТАННЯ. ГОВОРІННЯ
УСНИИ ПЕРЕКАЗ РОЗПОВІДНОГО ТЕКСТУ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ
364. Прочитайте текст. Визначте його тему та головну думку.
Портрет
Іван Крамськой стоїть перед чистим полотном. Художник у широкій блузі, у руці тримає вугіль. Худорляве обличчя митця зосереджене. Зараз він писатиме портрет високочолого кругловидого чоловіка, зовнішність якого добре знає з фотографій. Крамськой чудово пам’ятає його мудрі очі, трохи похмурий погляд.
Насамперед треба знайти найвиразніший ракурс. Тарас Григорович завжди й в усьому був чесним, ніколи не лукавив. Тому на портреті має бути повернутий обличчям до глядача. Це підкреслить відвертість Кобзаря.
Примружившись, художник швидко накреслює вуглем обриси обличчя, намічає постать…
Україну Крамськой знав і любив здавна. Українські мотиви він використав у картині “Русалки”. Працюючи над цим полотном, він відтворив чудову природу краю сонячних днів і місячних ночей.
Рідне місто Івана Крамського Острозьк донедавна було полковим містом України. З п’ятнадцяти до вісімнадцяти років художник працював ретушером у Харкові. То вже потім він почав пробиратися до Петербурзької академії мистецтв…
Іван Крамськой. Портрет Тараса Шевченка
Українська мова була знайома Крамському з дитинства. Нею розмовляла мати. Оце нещодавно Іван знову перечитав Шевченка.
Крамськой кладе мазок Кобзареві на перенісся. Шевченко на портреті відразу хмурнішає. Ні, зморшку між бровами треба трохи згладити. Художник упевнено робить рух пензлем, і погляд Тараса Григоровича робиться м’якшим.
За М. Безхутрим
– Поясніть лексичне значення виділених слів. Звіртеся з Тлумачним словничком.
– Визначте в тексті прислівники. До якого розряду за значенням кожен із них належить? Звіртеся з таблицею.
– З’ясуйте, які типи мовлення поєднано в тексті. Який тип мовлення основний? Прочитайте абзац, у якому подано елементи (деякі риси) зовнішності людини. Що потрібно додати, щоб опис зовнішності за портретом був вичерпний?
– Складіть і запишіть на чернетці опис зовнішності Тараса Шевченка за картиною Івана Крамського.
– Складіть і запишіть план тексту. Введіть до плану пункт “Яким зобразив художник Тараса Шевченка”.
– Усно перекажіть текст за планом, увівши самостійно складений за портретом опис зовнішності Тараса Шевченка.
Related posts:
- Прислівник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Способи творення прислівників МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ПРИСЛІВНИК Прислівник – незмінна частина мови. Він завжди вживається при словах, що називають дію, стан або ознаку, тому й називається прислівником. Прислівники виражають різні значення: спосіб дії, ступінь вияву ознаки, обставини, за яких відбувається дія. Вправи до цього розділу об’єднано темою “Я і мої друзі”. ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ ДО ТЕМИ “ПРИСЛІВНИК” – Якісно-означальні (повільно, […]...
- Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль – Прислівник МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Прислівник Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль Прислівником називається незмінна самостійна частина мови, що виражає сталу ознаку дії, стану, ознаку іншої ознаки або предмета. Наприклад: А Восени шумів-шумів ліс По-осінньому (А. Головко). Знову серце б’ється Молодо і Дзвінко (В. Сосюра). Восени й горобець багатий (Народна творчість). От і Середземне море – тепле, Дуже […]...
- Прислівник:загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль Тема: Прислівник:загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Мета: Дати поняття про прислівник як частину мови, формувати вміння розпізнавати прислівники в реченнях, визначати їхнє загальне значення та граматичні ознаки, правильно використовувати прислівники в мовленні; виховувати повагу до загальнолюдських моральних цінностей; розвивати увагу, логічне мислення, пам’ять. Тип уроку: Урок вивчення нового матеріалу. Обладнання: Підручник, орфографічний словник. Хід […]...
- ДІЄПРИСЛІВНИК ЯК ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА: ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ, МОРФОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ, СИНТАКСИЧНА РОЛЬ МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ & 25. ДІЄПРИСЛІВНИК ЯК ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА: ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ, МОРФОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ, СИНТАКСИЧНА РОЛЬ 302. Перепишіть прислів’я, визначте й підкресліть у кожному граматичні основи. Якими частинами мови виражено присудки? Доведіть, що ці дієслова стоять в особових формах. 1. Високо злітаючи, птах далеко бачить. 2. Ластівка, облетівши півсвіту, повертається додому. 3. Живучи в одному лісі, […]...
- ПРИСЛІВНИК ЯК ЧАСТИНА МОВИ. ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ. СИНТАКСИЧНА РОЛЬ Морфологія. Орфографія. Прислівник & 25. ПРИСЛІВНИК ЯК ЧАСТИНА МОВИ. ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ. СИНТАКСИЧНА РОЛЬ А рідная Мова, як сонце пречиста, Як перли ясні та коштовні, Велично всміхнулась разками намиста, Зійшла нам, як місяць уповні! І. Огієнко ПАМ’ЯТАЙМО Прислівником називається незмінна самостійна частина мови, що передає ознаку дії, ознаку предмета або ознаку іншої ознаки. Прислівники відповідають на […]...
- ДІЄПРИКМЕТНИК ЯК ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА: ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ, МОРФОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ, СИНТАКСИЧНА РОЛЬ МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ & 17. ДІЄПРИКМЕТНИК ЯК ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА: ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ, МОРФОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ, СИНТАКСИЧНА РОЛЬ 211. Прочитайте речення. До виділених слів поставте питання. Що в цих словах спільне з прикметником? З дієсловом? 1. Хто прийде на чужу землю непрошений, той піде додому покараний (Італійське прислів’я). 2. Розсипаний рис збереш, а втрачену честь не повернеш (Китайське […]...
- Числівник як частина мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль ЧИСЛІВНИК Число і слово поєдналися в числівнику. Про важливість цієї частини мови в щоденному спілкуванні годі й говорити. Без числівника не можна назвати точної адреси, визначити час будь-якої події. Числівник допомагає нам економно витрачати кошти, планувати день, тиждень і загалом упорядковує наше життя, вносить у нього розмірений ритм. Є така сфера людської діяльності, де роль […]...
- Дієслово: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ДІЄСЛОВО Цей розділ – про частину мови, сама назва якої говорить: діє слово. Називаючи динамічну ознаку, дієслово відтворює світ у русі. Тексти вправ розкривають тему “Я – особистість”. Кожен із вас – це окремий світ. Пізнаючи й удосконалюючи себе, ви пізнаєте й удосконалюєте людство. ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ ДО ТЕМИ “ДІЄСЛОВО” Форми дієслова – Неозначена […]...
- Іменник як частіша мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль ІМЕННИК § 27 Іменник як частіша мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль Пригадаймо! 1. До яких частин мови (самостійних чи службових) належить іменник? 2. Що означає іменник? 3. На які питання відповідає іменник? 4. Чи є іменник змінюваною частиною мови? Іменник – це самостійна частіша мови, що означає назви предметів і відповідає на питання […]...
- Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль – Дієслово МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієслово Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль Дієсловом називається самостійна частина мови, що означає дію або стан предмета як процес і виражає це значення в граматичних категоріях способу, часу, виду, стану, особи (або роду). Дієслово відповідає на питання Що робити? що зробити? що робить? що зробить? та ін. Значення дії, що виражається дієсловами, […]...
- Іменник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль І СЕМЕСТР ІМЕННИК Урок № 15 Тема: Іменник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль Мета: систематизувати здобуті учнями в попередніх класах знання про іменник як частину мови, удосконалювати вміння розпізнати іменники, визначати його морфологічні ознаки, з’ясовувати синтаксичну роль; розвивати логічне мислення, усне й писемне мовлення; виховувати любов до природи. Тип уроку: комбінований урок (повторення вивченого; […]...
- Займенник як частіша мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль ЗАЙМЕННИК Хто такий я? Хто такий ти? Які ми? Скільки нас? Ці запитання побудовано із займенників. Відповідаючи на такі прості й водночас непрості запитання, ви так само не уникнете важливих “вказівних” слів – займенників. Вивченню цієї самостійної частини мови присвячено окремий розділ підручника. Зрозуміти особливості займенників вам допоможуть правила, таблиці, вправи та малюнки. Вони висвітлять […]...
- Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Прикметник Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль Прикметник – це самостійна частина мови, що виражає ознаку предмета і змінюється за родами, числами та відмінками. Прикметники відповідають на питання Який? (яка? яке?) Або чий? (чия? чиє?). Наприклад: (який?) справжній герой; (яка?) чорна (чия?) мамина сумка; (яке?) дощове небо. Вираження ознаки предмета – загальне лексичне […]...
- Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль – Числівник МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Числівник Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль Числівник – це самостійна частина мови, що означає число, кількість та порядок предметів при лічбі. Числівники відповідають на питання Скільки? котрий? Наприклад: День гуляє, Три слабий, а на П’ятий – вихідний (Народна творчість). Із Шостого класу вибігло Двоє дівчаток (М. Стельмах). Два, чотири, шість, вісім – […]...
- ІМЕННИК ЯК ЧАСТИНА МОВИ: ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ, МОРФОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ, СИНТАКСИЧНА РОЛЬ Мета: навчальна: повторити, узагальнити і поглибити знання учнів про іменник як частину мови, зміцнювати навички визначення морфологічних ознак іменників, учити правильно використовувати іменники в мовленні; визначати їхню роль у реченнях; розвивальна: розвивати в учнів навички зв’язного мовлення, мислення, творчі здібності, стимулювати бажання досліджувати й аналізувати мовні явища; виховна: виховувати позитивне ставлення та виховувати повагу до […]...
- ДІЄПРИКМЕТНИК ЯК ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА. ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ, МОРФОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ, СИНТАКСИЧНА РОЛЬ Мета: – навчальна: ознайомити семикласників з дієприкметником як особливою формою дієслова; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити дієприкметники в текстах, визначати їх роль у реченнях; – розвивальна: розвивати творчі вміння використання дієприкметників у власних висловлюваннях; – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу знайомити зі звичаями і традиціями рідного краю, виховувати повагу до національної культури. Внутрішньопредметні зв’язки: – […]...
- Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль – Займенник МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Займенник Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль Займенником називається самостійна частина мови, що вказує на предмети, ознаки чи кількість, але не називає їх. Так, займенник Я вказує на особу того, хто говорить, ТИ – на співрозмовника, Він – на особу чи предмет, про які говориться, Такий – на будь-яку ознаку, Стільки – на […]...
- Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль – Іменник МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Іменник Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль Іменник – це самостійна частина мови, що має значення предметності і виражає його в словозмінних категоріях числа і відмінка та несловозмінній категорії роду і відповідає на питання ХТО? або ЩО? Іменник позначає предмет у найширшому розумінні цього слова. Поняття предметності охоплює назви: речей (Портфель, таблиця, сукня), […]...
- Прикметник як частіша мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Повні й короткі форми прикметника ПРИКМЕТНИК У цьому розділі ви дізнаєтеся про прикметник як частину мови. А ще ви натрапите на цікаву рубрику “І пензлем, і словом” і отримаєте естетичну насолоду від ознайомлення з творами живопису. Що треба знати про прикметник як частину мови? Насамперед він є назвою ознаки. Залежно від того, яку ознаку прикметник називає, розрізняють якісні, відносні та […]...
- ДІЄСЛОВО: ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ, МОРФОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ, СИНТАКСИЧНА РОЛЬ Мета: – навчальна: повторити й поглибити знання учнів про дієслово як частину мови, сприяти зміцненню навичок визначення морфологічних ознак дієслова; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити дієслова в текстах, визначати їх роль у реченнях; – розвивальна: розвивати творчі вміння використовувати дієслова у власних висловлюваннях; – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу привернути увагу дітей до культурних скарбів […]...
- Прикметник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Якісні, відносні та присвійні прикметники І СЕМЕСТР ПРИКМЕТНИК Урок № 41 Тема: Прикметник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Якісні, відносні та присвійні прикметники Мета: поглибити знання про прикметник як частину мови, формувати вміння визначати рід, число та відмінок прикметників, дати відомості про поділ прикметникі на групи за значенням, формувати вміння розрізняти якісні, відносні та присвійні прикметники, пояснити причини переходу […]...
- Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль – Дієприкметник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприкметник як особлива форма дієслова Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль Дієприкметником називається особлива відмінювана форма дієслова, що виражає ознаку предмета за дією або станом і відповідає на питання Який? яка? яке? які? Наприклад: Солодко пахло Утоптаним у землю Набубнявілим житом (Григір Тютюнник). Стояли люди Злякані, Притихлі (Л. Костенко). Дієприкметник поєднує ознаки дієслова […]...
- Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль – Дієприслівник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприслівник як особлива форма дієслова Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль Дієприслівником називається особлива незмінювана форма дієслова, що, вказуючи на додаткову дію, пояснює в реченні основне дієслово. Наприклад: Плавці мчали до берега, Захлинаючись водою, Пробиваючись крізь кригу (Ю. Яновський). У цьому реченні основна дія виражена особовою формою дієслова Мчали, а додаткові дії – […]...
- Дієприслівник як особлива форма дієслова: загальне значення морфологічні ознаки, синтаксична роль. Дієприслівниковий зворот. Літера и в суфіксах дієприслівників Тема: Дієприслівник як особлива форма дієслова: загальне значення, Морфологічні ознаки, синтаксична роль. Дієприслівниковий зворот. Літера и в суфіксах дієприслівників. Мета: Дати поняття про дієприслівник як особливу форму дієслова, формувати вміння розпізнавати дієприслівники в реченнях, визначати їхні граматичні ознаки; формувати вміння визначати орфограму “Буква и в суфіксах дієприслівників”; дати поняття про дієприслівниковий зворот, формувати вміння визначати […]...
- Питання для самоконтролю – Прислівник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Прислівник Питання для самоконтролю 1. Що таке прислівник як частина мови? 2. Яка основна морфологічна ознака прислівника? 3. Назвіть розряди прислівників за значенням. 4. Які основні синтаксичні функції виконує прислівник? 5. Назвіть способи творення прислівників. Наведіть приклади. 6. Коли в прислівниках пишеться дві літери н? Наведіть приклади. 7. Які […]...
- АНАЛІЗ ПЕРЕВІРНОЇ РОБОТИ. ПОНЯТТЯ ПРО ПРИСЛІВНИК ЯК ЧАСТИНУ МОВИ (значення, питання, роль у реченні, зв’язок з дієсловами) Мета: ознайомити учнів з основними ознаками прислівника як частини мови; вчити розрізняти серед поданих слів прислівники, ставити до них питання, зв’язувати їх з дієсловами у словосполучення, вводити у речення; розвивати творчу уяву; виховувати спостережливість, прагнення відкривати нове. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Аналіз перевірної роботи 2. Каліграфічна хвилинка Уч вч […]...
- Position of adverbs. Місце прислівників у реченні – The Аdverb. Прислівник Англійська мова The Аdverb. Прислівник Position of adverbs. Місце прислівників у реченні Прислівник – це частина мови, яка виражає ознаку дії, стану, якості чи вказує на різні обставини, за яких відбувається дія. Більшість прислівників утворюється за допомогою суфікса – Ly. При цьому на письмі слід дотримуватись таких правил. Літера – е Залишається перед – ly: […]...
- РОЛЬ ПРИСЛІВНИКІВ У ТЕКСТАХ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО ПРО ПРИСЛІВНИК Мета: показати роль прислівників у художніх і науково-популярних творах; вчити пояснювати значення прислівників у тексті, вибирати з-поміж поданих прислівник, що найбільше відповідає змісту речення, тексту; розвивати зв’язне мовлення; виховувати культуру мовлення. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Робота над прислів’ями – Прислів’я та приказки прочитайте, поясніть. Спишіть спочатку вислови з прислівниками, […]...
- Adverbs of time and place. Прислівники часу й місця – The Аdverb. Прислівник Англійська мова The Аdverb. Прислівник Adverbs of time and place. Прислівники часу й місця Прислівники часу й місця зазвичай вживаються в кінці речення: He wasn’t very well Yesterday. (Учора йому було погано.) Інколи вони можуть вживатися на початку речення: Tomorrow We’ll have three lessons. (Завтра в нас буде три уроки.)...
- Контрольна робота з мовної теми “Дієслово. Прислівник” Тема. Контрольна робота з мовної теми “Дієслово. Прислівник”. Мета. Перевірити знання і рівень сформованості вмінь, набутих під час опрацювання розділів “Дієслово”, “Прислівник”. Обладнання: картки-завдання. Хід уроку I. Організація класу. II. Виконання контрольної роботи з теми. Варіант 1 1. Початковою формою дієслова є: А) теперішній час; Б)неозначена форма; В) число. 2. У реченні дієслово найчастіше буває: […]...
- СИНТАКСИЧНА ЗУМОВЛЕНІСТЬ ЛЕКСИЧНОГО ЗНАЧЕННЯ ПРИСЛІВНИКА ПРИСЛІВНИК 2. СИНТАКСИЧНА ЗУМОВЛЕНІСТЬ ЛЕКСИЧНОГО ЗНАЧЕННЯ ПРИСЛІВНИКА З-поміж інших повнозначних частин мови прислівник вирізняється синтаксичною зумовленістю його лексичного значення, тому що воно не є самостійним, як в іменника, прикметника та дієслова, а базується на лексичних значеннях іменників, прикметників і дієслів, ужитих в прислівниковій синтагматичній позиції. Це означає, що лексичні значення предмета, статичної ознаки, процесу, стану […]...
- Прислівник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Прислівник Прислівник – це незмінна частина мови, що виражає: – ознаку дії, коли залежить від дієслова або його форми: Писати (як?) красиво, зійшовши (куди?) нагору; – ознаку іншої ознаки, коли залежить від прикметника, дієприкметника, прислівника: Занадто цікавий, чітко написаний, дедалі більше; – ознаку предмета, коли залежить від іменника: кава […]...
- ПРИСЛІВНИК Повторення вивченого в початкових класах § 6. ПРИСЛІВНИК ПРИГАДАЙМО Яку частину мови називають прислівником? Чи змінюються прислівники? 44 І. Спишіть речення, добираючи з довідки пропущені прислівники. Поставте усно питання до цих слів. Яку роль виконують прислівники в реченнях? 1. А та скрипка… грає, солов’їний голос має (В. Стельмах). 2. Камінь… не котиться ні в яку […]...
- Degrees of Comparison of adverbs. Ступені порівняння прислівників – The Аdverb. Прислівник Англійська мова The Аdverb. Прислівник Degrees of Comparison of adverbs. Ступені порівняння прислівників Вищий та найвищий ступені порівняння прислівників утворюються за такою схемою: Одно – чи двоскладовий, наприклад, fast Faster (the) fastest У якому два чи більше складів, наприклад, carefully More carefully (the) most carefully Ці прислівники утворюють ступені порівняння не за загальною схемою: well […]...
- ЗАЙМЕННИКИ 1-3-ї ОСОБИ ОДНИНИ І МНОЖИНИ. ЇХ ЗНАЧЕННЯ, СИНТАКСИЧНА РОЛЬ Мета: вчити учнів добирати потрібні за змістом займенники для передачі зв’язків між реченнями тексту; розпізнавати особові займенники; розвивати мовлення, уважність, мислення; виховувати любов до мови. ХІД УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ – Оберіть правильну відповідь. Займенник – це частина мови, яка: А) означає назву ознаки предмета або його прикметників; Б) вказує на […]...
- Букви и та і в кінці прислівників – Прислівник МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Прислівник Букви И та І В кінці прислівників И пишеться в кінці прислівників після букв на позначення твердих приголосних, а І – після букв на позначення м’яких або пом’якшених приголосних: ЗсеединИ, згорИ, посерединІ, вгорІ, поночІ. Завжди пишеться И в кінці прислівників після Г, к, х, а також у кінці прислівників з префіксом По-: […]...
- Adverbs of frequency. Частотні прислівники – The Аdverb. Прислівник Англійська мова The Аdverb. Прислівник Adverbs of frequency. Частотні прислівники Частотні прислівники як правило вживаються всередині речення: I Sometimes Go to my friends. (Я іноді відвідую своїх друзів.) Do you Usually Study on Saturday? (Чи вчитесь ви по суботах?) We Often see him at our friends’. (Ми часто бачимо його у наших друзів.) Normally, usually, […]...
- Групи прислівників за значенням – Прислівник Самостійні частини мови Прислівник Групи прислівників за значенням За шкільною програмою виділяють такі розряди прислівників: Розряди (групи) прислівників На які питання відповідають Приклади Спосіб дії Як? Яким способом? Швидко, пішки, добре, верхи, по-українськи, потроху, розумно, дзвінко, зручно, разом, навприсядки Міра і ступінь дії Скільки? наскільки? у якій мірі? Вдвоє, натроє, багато, мало, дуже, зовсім, занадто, […]...
- ПРИСЛІВНИК. ПРАВОПИС ВИВЧЕНИХ ПРИСЛІВНИКІВ ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО В ПОЧАТКОВИХ КЛАСАХ § 7. ПРИСЛІВНИК. ПРАВОПИС ВИВЧЕНИХ ПРИСЛІВНИКІВ 59. Прочитайте. Поставте питання до виділених слів. Що вони означають? Які це частини мови? Удосвіта дві хмароньки зустрілися вгорі І мовчки зупинилися, як Божих дві зорі. Хотілось їм зостатися, удвох прожити вік, А вітер злий сміявся вже десь збоку біля них. І стали тихо […]...
- Ступені порівняння прислівників – Прислівник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Прислівник Ступені порівняння прислівників Ступені порівняння мають тільки прислівники, утворені від якісних прикметників за допомогою суфіксів – о, – е: Швидкий – швидко, добрий – добре. Ступенів порівняння два: вищий і найвищий. Як і в прикметниках, форми ступенів порівняння прислівників вказують на більшу міру вияву названої ознаки. Кожен зі […]...