ПРО ПРИРОДНІ РИТМИ І ЗДОРОВ’Я
Мета: ознайомити учнів із впливом природних ритмів на здоров’я; розвивати вміння складати розпорядок дня відповідно до природних ритмів; виховувати дбайливе ставлення до свого здоров’я.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Гра “Вільний мікрофон”
– Поясніть, як здоровий спосіб життя впливає на здоров’я людини.
– Проаналізуйте свій день, тиждень. Який спосіб життя ви ведете? Як ви вважаєте, чи можна назвати його здоровим способом життя?
– Чи впливає здоровий спосіб
– Розкажіть, як корисні і шкідливі звички впливають на здоров’я.
2. Тест “Твій рецепт здоров’я”
О – ранкова гімнастика;
О – чищення зубів;
О – прогулянки на свіжому повітрі;
О – сумний настрій;
О – доброзичливість, чуйність;
О – чистота й охайність;
О – шкідливі звички;
О – вживання овочів та фруктів;
О – спорт.
– Як ви можете зберегти своє здоров’я?
– Що позитивно впливає на здоров’я?
– Що негативно впливає на здоров’я?
– Чому здоров’я вважають неоціненним
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Ми починаємо вивчати новий розділ. У ньому ви дізнаєтеся про працездатність і здоров’я, про активний відпочинок, про гігієну одягу та взуття, про те, як захиститися від застуди, про здорове харчування.
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як природні ритми впливають на здоров’я людини.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 15-17)
1) Читання статті “Про природні ритми і здоров’я”.
– Які зміни відбуваються у природі?
– Що називають ритмом?
– Чому природні ритми впливають на поведінку людей, їхню працездатність і здоров’я?
– Як довести, що ви живете ритмічно?
– Щодня в один і той самий час повторюєш певні дії. Уночі спиш, а вдень навчаєшся, працюєш.
– Чому розпорядок дня має відповідати природним ритмам?
– Поясніть, як ритмічне життя сприяє зміцненню здоров’я.
– Доведіть, що природні ритми впливають на все наше життя.
2) Робота за малюнками (с. 15-17).
– Розгляньте малюнки на с. 15. Що на них зображено, які природні ритми?
– Розгляньте малюнки на с. 16 і 17. Складіть речення за малюнками. Доведіть, що діти живуть ритмічно.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Розповідь учителя
– У природі існує багато ритмів: добові, сезонні та інші. Наприклад, уранці сонце сходить, а ввечері – заходить. Усе живе підпорядковується цьому ритму. У рослин – це розкриття і закриття квіток. У тварин – періоди спокою і активності. Наш організм теж живе за цим “годинником”.
Як уранці сонце сходить, а ввечері заходить, так і ти вранці прокидаєшся, а надвечір починаєш позіхати. Будь-які відхилення від цього “годинника” завдають шкоди здоров’ю. Якщо людина не спить уночі, наступного дня її працездатність знижується, у неї погіршується пам’ять, розсіюється увага, паморочиться голова, вона може зомліти.
Запам’ятайте! Усе живе підпорядковується природним ритмам.
2. Робота в парах
– Пригадайте випадок, коли вам довелося не спати вночі.
– Розкажіть одне одному, чому це сталося, як ви почувалися наступного дня.
– Які висновки ви можете з цього зробити?
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Чому для здоров’я корисно все робити в усталеному порядку?
– Які правила ви запам’ятали на уроці?