ПТАХИ. РІЗНОМАНІТНІСТЬ, РОЛЬ У ПРИРОДІ ТА ЖИТТІ ЛЮДИНИ
Урок 24. ПТАХИ. РІЗНОМАНІТНІСТЬ, РОЛЬ У ПРИРОДІ ТА ЖИТТІ ЛЮДИНИ
Практична робота 2 “Виявлення прикладів пристосувань до способу життя у птахів”
Без сумніву, з усіх вищих тварин вони найгарніші і найспівучіші,
Вони викликають захоплення, їх найбільше вивчають, пильно охороняють.
Ф. Пітерсон
Мета уроку: розглянути різноманітні групи птахів, їхню роль у природі та житті людини. Навчити учнів за зовнішнім виглядом розпізнавати птахів різних місць існування. Розвивати логічне мислення, увагу. Виховувати любов до природи та
Основні поняття: безкільові птахи, кільогруді птахи, водоплавні птахи, екологічні групи птахів.
Обладнання і матеріали: таблиці “Птахи”, опудала птахів, фотографії, малюнки, відеоматеріали.
Тип уроку: засвоєння нових знань і формування практичних умінь.
План-схема уроку
Етап уроку | Час (хв) | Форми і методи діяльності вчителя | Результат діяльності |
1. Організаційний етап | 2 | Організація класу. Розминка “Знайди зайву пташку” | Організація учнів, налаштування |
II. Актуалізація опорних знань | 5 | Вправа “Шерлок Холмс”, взаємоопитування учнів | Складання учнями цікавих проблемних запитань та отримання відповідей на них |
III. Мотивація навчальної діяльності | 3 | Прийом “Здивуй! Зацікав!” | Зацікавлення темою уроку з використанням історичних фактів |
IV. Засвоєння нових знань | 10 | Пояснення вчителя. Презентації проектів групами | Сприйняття та засвоєння матеріалу |
V. Формування практичних умінь | 18 | Практична робота 2. Виявлення прикладів пристосувань до способу життя у птахів | Закріплення знань, набуття практичних навичок розпізнавати птахів різних екологічних груп |
VI. Осмислення об’єктивних зв’язків у вивченому | 4 | Вправа “Розподіли” | Осмислення зв’язків під час розподілу ознак між птахами різних екологічних груп |
VII. Підсумки | 2 | Обговорення епіграфа | Підбиття підсумків |
VIII. Домашнє завдання | 1 | Репродуктивне завдання | Засвоєння матеріалу |
І. Організаційний етап.
1. Організація класу.
2. Розминка “Знайди зайву пташку”: ластівка, журавель, зозуля, яструб.
II. Актуалізація опорних знань.
Взаємоопитування учнів – вправа “Шерлок Холмс”. Учні ставлять один одному запитання (переважно проблемні) за матеріалами домашнього завдання: “Розмноження і розвиток птахів. Сезонні явища”.
III. Мотивація навчальної діяльності.
Прийом “Здивуй! Зацікав!”.
Пам’ятник горобцю. 1850 р. англійці привезли в Америку пару горобців. 1853 р. їх завезли ще кілька сотень. Крилатим переселенцям нові місця сподобались. Якось навколо Бостона дуже розмножились шкідливі комахи. Гусінь накинулася на поля, сади, городи і знищувала все. Людям загрожував голод. І тут на допомогу прийшли горобці. Вони швидко знищили шкідників. Вдячні жителі Бостона встановили в головному парку міста пам’ятник горобцю.
IV. Засвоєння нових знань.
1. Пояснення вчителя загальних ознак безкільових і кільогрудих птахів. Введення поняття екологічні групи птахів.
2. Презентації групами проектів за темами: “Різноманітність птахів”, “Роль птахів у природі та житті людини”.
V. Формування практичних умінь.
ПРАКТИЧНА РОБОТА 2
Тема: Виявлення прикладів пристосувань до способу життя у птахів
Мета: навчитися розпізнавати птахів різних екологічних груп та їхні основні ознаки.
Обладнання, матеріали та об’єкти дослідження: опудала птахів, фотографії, малюнки, відеоматеріали.
Хід роботи
1. Розгляньте малюнки, фото, опудала птахів, які запропонував учитель.
2. Зверніть увагу на форму дзьоба; довжину шиї; форму тулуба; довжину крил; довжину кінцівок; кількість пальців, їхнє розміщення.
3. Охарактеризуйте птахів, розподіливши їх на екологічні групи: птахи водойм, птахи лісів, птахи степів.
4. Зробіть висновки про особливості будови тіла птахів різних екологічних груп як пристосування до умов існування.
VI. Осмислення об’єктивних зв’язків у вивченому.
Вправа “Розподіли”. Виберіть ознаки, які відповідають зовнішній будові лелеки та лебедя. Запишіть цифри.
1. У лебедя чотири довгі пальці.
2. У лелеки пальці короткі, їх лише два.
3. У лебедя три пальці з’єднані плавальною перетинкою, четвертий недорозвинений.
4. У лелеки неоперені цівка та гомілка.
5. У лебедя цівка коротка, неоперена.
6. У лелеки три довгі пальці з’єднані невеликою перетинкою, четвертий повернутий назад.
7. Шия лебедя коротка, рухлива.
8. Шия лелеки довга, гнучка.
9. На довгій шиї лебедя невелика голова і плескатий дзьоб із зубчиками по краю.
10. У лелеки довгий дзьоб, яким він полює та може стукати.
11. У лебедя гострий гачкуватий дзьоб і гострі кігті.
VII. Підсумки.
Обговорення епіграфа. Для чого потрібно охороняти птахів?
VIII. Домашнє завдання.
Опрацювати § 22, повторити §§ 20, 21 та записи в зошиті.