Радянсько-фінська війна

Тема 1. ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА. СВІТ ПІСЛЯ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ

§1 Початок Другої світової війни (1939 р. – червень 1941 р.)

4. Радянсько-фінська війна.

Фінляндія була частиною Російської імперії, хоча й мала права автономії. У грудні 1917 р. вона отримала незалежність. Ленін сподівався, що вдячні фіни встановлять радянську владу, однак цього не сталося. Фінляндія у 20-30-і роки XX ст. була незалежною державою, яка проводила самостійний зовнішньополітичний курс і мала прохолодні відносини з Радянським Союзом.

Протягом 1938 р. радянське керівництво

вело перемовини з Фінляндією про можливість укладення угоди про взаємодопомогу, однак фінська сторона не проявляла щодо нього особливої активності та зацікавлення.

У жовтні 1939 р. СРСР запропонував Фінляндії здати йому в оренду строком на 30 років порт Хапко, віддати півострів Рибачий, з якого контролюються підходи до Мурманська, перенести лінію радянсько-фінського кордону на північ від Ленінграда на декілька десятків кілометрів в обмін на територію в Карелії. Однак ці пропозиції Фінляндія не підтримала.

Відтак радянське керівництво взяло курс на збройне вирішення проблеми. Скориставшись прикордонним

інцидентом, який стався 30 листопада 1939 p., СРСР розпочав війну проти Фінляндії, що тривала 105 днів. У бойових діях з боку СРСР узяли участь 960 тис. бійців, з боку Фінляндії – 400 тис. У період із листопада 1939 р. по лютий 1940 р. стратегічна ініціатива належала фінам, а радянські війська зазнали тяжких поразок. Лише в лютому 1940 р. ціною величезних утрат вони перейшли в наступ, прорвали оборону фінів, штурмом захопили Виборг. У березні 1940 р. була підписана мирна угода, за якою СРСР отримав півострів Хапко; нова лінія радянсько-фінського кордону встановлювалася по лінії 1809 р.

Радянсько фінська війна

Трофеї радянських танкістів. 1939 р.

Війна проти Фінляндії підірвала міжнародний престиж СРСР:

– його було виключено з Ліги Націй як країну-агресора (грудень 1939 p.);

– зросла зневіра Великої Британії, Франції та їхніх європейських союзників до СРСР як боєздатного союзника;

– війна показала Німеччині слабкість радянської воєнної машини.

“Мала війна” проти Фінляндії коштувала радянському народові дорого: 70 тис. бійців загинули та пропали безвісти, 176 тис. були поранені й обморожені (фінська сторона втратила загиблими 23 тис. військовиків, 44 тис. були поранені). Однак на відміну від Прибалтійських держав Фінляндія зберегла свою незалежність.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Радянсько-фінська війна