Речення із звертанням
СИНТАКСИС. ПУНКТАЦІЯ
§ 16. Речення із звертанням
1. Пригадайте, що ви знаєте про звертання.
2. Де може стояти звертання в реченні?
3. Подумайте, у текстах якого типу мовлення найчастіше вживається звертання.
167.1. Прочитайте. Вкажіть, до кого звернена мова у кожному з поданих речень.
1. Катрусю! Скажи мені щиро: ти не злякалась? 2. Хай щастить тобі, доню (3 тв. Є. Гуцала). 3. Де ж ви, мої голуб’ятка, мої соколи ясні? (М. Вороний). 4. О слово рідне! Хто без тебе я? (Д. Павличко). 5. Вічна слава красі вашій, мамо Маріє! (О. Довженко).
II. Назвіть
Звертання (рос. обращение) це слово, яке називає особу або предмет, до якого звернена мова. Наприклад: Чом ти, березо, така журлива? (Леся Українка).
Звертання може стояти на початку, в середині та в кінці речення.
Звертання виділяється комами:
1) з одного боку, якщо стоїть на початку або в кінці речення;
2) з обох боків, якщо стоїть в середині речення.
На початку речення, якщо звертання вимовляється з підвищеною інтонацією, воно відокремлюється знаком оклику. Наприклад; Сонце! Я тобі вдячний (М. Коцюбинський).
Звертання переважно буває виражене іменником.
Звертання,
168. Прочитайте речення, знайдіть звертання, обгрунтуйте вжиті розділові знаки. Назвіть непоширені й поширені звертання.
1. Розкажи, розкажи мені, поле… (П. Тичина). 2. Земле! Як тепло нам із тобою! 3. Мужай, прекрасна наша мово, серед прекрасних братніх мов… (З тв. М. Рильського). 4. Трохиме Івановичу, ми живі й здорові… (А Малишко). 5. Мій давній друже! Мушу я з тобою розстатися надовго (Леся Українка).
Звертання найчастіше виражені іменниками у формі кличного відмінка. Наприклад: 1. Яка ти розкішна, земле! (М. Коцюбинський). 2. Ти чуєш, татку? (О. Гончар).
169. Спишіть речення, ставлячи слова, що в дужках, у кличному відмінку. Підкресліть звертання.
1. (Народ) мій, твій гнів і біль водив мене в огонь і в воду.
2. Я на тебе дивлюся щовечора, (Київ) мій! 3. (Криниця) моя, (криниця), ти – серця мого джерело назавжди. 4. (Мама), я до вас, як лелека, в горі і в щасті лечу. 5. Усміхаєшся, (доня), до мене з німих фотографій (3 тв. Д. Луценка).
170. Прочитайте речення. Знайдіть звертання. Перекладіть речення українською мовою і запишіть. Поясніть розділові знаки.
1. Уважаемая Мария Владимировна, Маша получила от Вас письмо и вкратце рассказала мне его содержание (А. Чехов). 2. Мама! Прости меня, потому что только ты одна на свете можешь прощать (О. Фадєєв). 3. А сегодня на уроке, ребята, мы поговорим о далеких странах (В. Осєєва). 4.О чем ты думаешь, казак? (О. Пушкін). 5. Я, Ольга Ильинична, сейчас работаю так радостно, как никогда в жизни (І. Бунін).
Вкратце – стисло содержание – зміст
171.1. Уявіть, що ви в магазині продовольчих товарів. З поданих речень виберіть найдоречніше, щоб звернутися до продавця.
1. Жіночко, мені треба білого хліба. 2. Продавець! А білий хліб є? 3. Мені, будь ласка, білий хліб, шановний продавець. 4. Пані (пане) продавець, скажіть, будь ласка, чи є у продажу білий хліб? 5. Пані (пане), білий хліб, будь ласка.
II. Складіть три-чотири речення із звертаннями за малюнком.
172.1. Спишіть речення, ставлячи потрібні розділові знаки. Підкресліть звертання.
1. Зоре моя вечірняя зійди над горою (Т. Шевченко).
2. Запряжи добродію пару коней (П. Куліш). 3. Дозвольте і мені панове річ держать (Л. Глібов). 4. Олесю-сестричко Ходімо аж на той край лісу (Б. Грінченко). 5. Весняного ранку співаймо сестрице веснянку (Леся Українка). 6. Чи не бачили ви дядьку тут буланого коня? (Олександр Олесь).
II. Складіть і запишіть речення з поданими звертаннями.
Люба моя сестричко. Шановний Ярославе Костянтиновичу. Дорогі друзі. Мій рідний краю. Наша мово. Панове громадо.
173. Спишіть речення, ставлячи розділові знаки. Назвіть спочатку непоширені звертання, потім – поширені.
1. Літо до побачення! І за все спасибі за поля квітучії ліс зеленокрилий (В. Бичко). 2. Розвивайся старий дубе завтра мороз буде (Нар. творчість). 3. До тебе люба річенько ще вернеться весна (JI. Глібов). 4. Спи моя дитино золота спи моя тривого кароока (М. Вінграновський). 5. Не плачте мамо не треба і ви не журіться тату (А. Малишко).
Зв’язне мовлення
ЛИСТ. АДРЕСА
1. Чи доводилося вам писати листи? До кого ви писали?
2. Як ви розпочнете лист: а) до родичів; б) до товариша; в) до вчителя?
3. Чи потрібно вживати в листі словосполучення певного типу (як-от: бажаю успіху, щиро дякую, хай Вам щастить, на все добре тощо)?
4. Чи потрібно в листах уживати звертання?
Листи бувають офіційні приватні. Коли звертаємось до якоїсь організації, посадової особи, то пишемо офіційні листи. Якщо складаємо листа друзям, рідним, тоді ці листи приватні (особисті). Листи також можуть бути колективні (від класу, трудового колективу) та індивідуальні (від однієї особи). Листи, в яких вітаємо когось, поздоровчі.
На початку листа обов’язково слід назвати особу, до якої звертаєтесь. А в кінці – поставити дату й підпис.
174. Прочитайте уривок із листа Лесі Українки до матері. Це лист офіційний чи приватний? Зверніть увагу на його початок. Яка роль звертання в листі? Чому дату поставлено на початку?
2 лютого 1898 р. Ялта.
Люба мамочко!
Пишу до тебе, сидячи на балконі… З сього ти бачиш, що у нас не холодно, і справді, тепер 11° тепла, стільки, скільки при тобі бувало в хаті. Але ся благодать почалась тільки з вчо рашнього дня, а то було таке, що нехай йому цур, бодай не верталось…
Якщо ви звертаєтесь у листі до кількох осіб, потрібно писати особовий займенник ви з малої літери. Коли ви підкреслюєте шанобливе ставлення до людини (наприклад, до вчителя), – пишіть цей займенник з великої літери.
175. Прочитайте лист-гумореску. Чи можна так писати офіційні листи? Як потрібно було оформити лист такого змісту?
Шановні Петрусикові матусенько й татусеньку!
Поспішаю потішити ваші серденька тим, що ваш синочок поки що живенький та здоровенький. Дуже жвавенький хлопчинка. Має великий потяг до природоньки – у лісочку він розпалив багаттячко, від якого згоріло 2,5 га соснячка, в результаті чого адміністрації табору подано рахуночок на 33 271 грн 14 к. До того ж він знає дотепненькі анекдотики, від яких червоніє навіть наш сторож. Після розмовоньки з Петрусиком мені залишається хіба що написати заявочку про звільнення за власним бажаннячком.
З табірним привітиком комендантик Д. Вовченко.
Офіційні листи пишуться стислою діловою мовою. В офіційних листах використовується офіційно-діловий стиль мовлення, яким пишуться закони, угоди, документи.
176. Прочитайте уривок з офіційного листа. Чим він відрізняється від приватного?
Керівництво спортивного клубу “Динамо” просить дирекцію загальноосвітнього навчального закладу № 141 Дніпровського району м. Києва звільнити від занять 10 жовтня 2013 року учня 5-А класу Мельничука Олександра Анатолійовича для участі в спортивних змаганнях на першість міста.
03.10.2013р. Головний тренер Р. Хоменко
177. Прочитайте. Визначте, з якого типу листів узято уривки.
1. Шановна Маріє Петрівно! Вітаю Вас із ювілеєм! Усе своє життя Ви присвятили вихованню й навчанню дітей, завжди до останку віддавали себе нелегкій роботі. Дуже дякую за все, чого Ви навчили мене. У цей день зичу Вам міцного здоров’я, добра й щастя, успіхів у житті й у праці.
2. Здрастуй, моя люба сестричко! Дякую тобі за листа, а також за приємну звістку про твої успіхи. Я так зраділа за тебе! Прийми мої привітання з приводу закінчення університету. Тепер ти зовсім доросла, самостійна людина.
Я дуже скучила за всіма. Як удома? Як себе почуває бабуся? Передавай їй привіт від мене.
3. Адміністрація заводу автомобільних кранів м. Дрогобича Львівської області просить надати інформацію про наявність комплектуючих до збиральних верстатів.
178.1. Розгляньте малюнок. Зверніть увагу на правильне оформлення конверта.
ІІ. Запишіть за зразком на малюнку: а) власну адресу; б) адресу своїх родичів; в) адресу друга (подруги), що мешкає в іншому регіоні України.
179.1. Дайте відповіді на запитання.
1. Які бувають листи?
2. Як використовуються звертання в листах?
3. Коли і як у листах уживаються слова, що підкреслюють шанобливе ставлення до людей?
4. Як треба правильно оформлювати конверт?
II. Складіть і оформіть листа другові (подрузі). Правильно заповніть конверт.
180. Складіть і оформіть коротенькі поздоровчі листи: а) бабусі (дідусеві) з нагоди ювілею; б) своїй першій учительці до Нового року; в) другові (подрузі) до дня народження.
Related posts:
- Синтаксичний розбір речення зі звертанням – Речення зі звертаннями, вставними словами (словосполученнями, реченнями) СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Речення зі звертаннями, вставними словами (словосполученнями, реченнями) Синтаксичний розбір речення зі звертанням Послідовність розбору 1. Дати загальну характеристику простого речення (розповідне, питальне чи спонукальне; окличне чи неокличне; поширене чи непоширене; двоскладне чи односкладне; повне чи неповне). 2. Указати, що речення ускладнене звертанням. 3. Назвати способи вираження звертання, його стилістичну роль. Та Засни […]...
- СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ І РЕЧЕННЯ. ГОЛОВНІ ТА ДРУГОРЯДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ. ОДНОРІДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ. ПРОСТЕ І СКЛАДНЕ РЕЧЕННЯ ПОВТОРЕННЯ, УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА ПОГЛИБЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО Ключові слова та поняття: – словосполучення; речення, граматична основа речення, члени речення; звертання, вставні слова; текст, тема тексту, головна думка тексту, заголовок § 1. СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ І РЕЧЕННЯ. ГОЛОВНІ ТА ДРУГОРЯДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ. ОДНОРІДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ. ПРОСТЕ І СКЛАДНЕ РЕЧЕННЯ 17. Утворіть словосполучення з поданих парами слів і запишіть їх. У […]...
- Члени речення. Головні і другорядні члени речення Зв’язок слів у реченні РОЗДІЛ 3. РЕЧЕННЯ § 9. Члени речення. Головні і другорядні члени речення Зв’язок слів у реченні 93. Слова у, в не є членами речення, бо до них не можна поставити запитання. Вони служать для зв’язку слів у реченні. Пояснення Якщо до слова в реченні можна поставити запитання, то воно є членом речення. Пригадайте! Підмет відповідає […]...
- Звертання – Просте речення Словосполучення Просте речення Звертання Звертання – це слово або словосполучення, що називає особу чи предмет, до яких звертається мовець: Неси ж мене, коню, по чистому полю! (І. Франко) Місяченьку, наш голубоньку, ходи до нас вечеряти! (Т. Шевченко) Звертання буває непоширеним і поширеним, може виражатися іменником у кличному відмінку або іншою частиною мови, яка виступає у […]...
- Синтаксичний розбір простого речення – Просте речення Словосполучення Просте речення Синтаксичний розбір простого речення 1. Речення. 2. Визначити граматичну основу. 3. Визначити вид речення за метою висловлювання (розповідне, питальне, спонукальне), за інтонацією (окличне, неокличне), за наявністю головних членів речення (двоскладне, односкладне, вид односкладного), за наявністю другорядних членів (поширене, непоширене). 4. Визначити, ускладнене речення чи ні. Якщо ускладнене, то чим (звертання, однорідні члени, […]...
- Двоскладне речення. Головні члени речення – Просте речення Словосполучення Просте речення Двоскладне речення. Головні члени речення Головні члени речення – це підмет і присудок, які ще називаються граматичною основою речення....
- СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ Й РЕЧЕННЯ. ГОЛОВНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ. ПРОСТЕ РЕЧЕННЯ Повторения, узагальнення й поглиблення вивченого § 1. СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ Й РЕЧЕННЯ. ГОЛОВНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ. ПРОСТЕ РЕЧЕННЯ ПРИГАДАЙМО. 1. Чим словосполучення відрізняється від речення? 2. Які є головні й другорядні члени речення? 4 І. Прочитайте виразно вірш уголос. Яка картина постає у вашій уяві? Які почуття викликали у вас слова поета? ДЖЕРЕЛО Вечірній птах здійметься на крило, […]...
- Члени речення. Головні та другорядні члени речення. Зв’язок слів у реченні Тема: Члени речення. Головні та другорядні члени речення. Зв’язок слів у реченні Мета: формувати в учнів поняття “головні члени речення”, “другорядні члени речення”, “основа речення”; виробляти вміння знаходити основу речення; вдосконалювати вміння встановлювати зв’язок слів у реченні; виховувати любов до природи. Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції). Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку […]...
- Словосполучення і речення. Головні члени речення. Просте речення ПОВТОРЕННЯ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА ПОГЛИБЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО У цьому розділі ви пригадаєте, чим відрізняється словосполучення від речення, у якій ситуації спілкування точніше й доцільніше висловлювати свою думку простим реченням, а в якій – складним. Ви переконаєтеся, що речення з однорідними членами, зі звертаннями, вставними словами урізноманітнюють висловлювання, роблять текст емоційним, думку – переконливою. Для чого вам треба […]...
- Розділові знаки при звертанні – Речення зі звертаннями, вставними словами (словосполученнями, реченнями) СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Речення зі звертаннями, вставними словами (словосполученнями, реченнями) Розділові знаки при звертанні 1. Звертання виділяються комами. Де ти, Милий, чорнобривий? (І. Котляревський). Олесю, серденько, співай веселенько! Весняного ранку співай, Моя люба, веснянку! (Леся Українка). 2. Вигуки, крім О та Ой, які виконують роль підсилювальних часток, відділяються від звертання комами. Гей, Блискавице, громова сестрице, […]...
- Однорідні члени речення. Узагальнення вивченого за темою “Речення” Тема: Однорідні члени речення. Узагальнення вивченого за темою “Речення” Мета: ознайомити учнів з поняттям “однорідні члени речення”; узагальнити знання про основні ознаки речення, про типи речень за метою висловлювання, про головні члени речення; виробляти вміння інтонувати речення, встановлювати зв’язок між словами в реченні; виховувати культуру писемного мовлення. Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної […]...
- Послідовність розбору простого (двоскладного та односкладного) речення – Другорядні члени речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Другорядні члени речення Послідовність розбору простого (двоскладного та односкладного) речення 1. Речення. 2. Визначити граматичну основу, чим виражені підмет і присудок. 3. Визначити вид речення за метою висловлювання (розповідне, питальне, спонукальне), за інтонацією (окличне, неокличне), за наявністю головних членів речення (двоскладне, односкладне – вид односкладного), за наявністю […]...
- ЛИСТ. АДРЕСА УРОКИ РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ Тема 14. ЛИСТ. АДРЕСА 518 Прочитайте гумореску. Про що в ній розповідається? Який висновок ми можемо зробити для себе із цього твору? ЯК ВАСИЛЬКО “ВІДПОЧИВСЯ” Писав із табору Василько: “Нових у мене друзів стільки! Я, мамо, добре відпочився! І опилсинів тут наївся! І накупався, як ніколи!.. Пеши… Вітаїм… Я й Мекола”. […]...
- Правила ввічливого листування УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Правила ввічливого листування – Будьте уважні до адресата, дбайте про його гарний настрій, коли він читатиме лист. – Пам’ятайте про кличний відмінок у звертанні: Мамо, матусенько, тату, татусику, бабусенько, дідусю, Ганнусю, Наталочко, Ярославе, Маріє Іванівно, Василю Петровичу. – Вибирайте для листування цікаві теми. – Обов’язково відповідайте на […]...
- Окличні та неокличні речення – Речення Словосполучення Речення Окличні та неокличні речення Якщо розповідне, питальне чи спонукальне речення вимовляється з підсиленням, з додатковою окличною інтонацією, то це речення є окличним. Усі інші речення є неокличними. Наприклад: Не сполохай рідного слова, а захисти його, до серця притули, життям своїм переповни! (І. Драч) Вертаюсь додому. – Де ти, татку, ходиш?! – лунає в […]...
- Види речень за метою висловлювання (розповідні, питальні, спонукальні). Окличні речення. Розділові знаки в кінці речення ВІДОМОСТІ ІЗ СИНТАКСИСУ ТА ПУНКТУАЦІЇ § 14 Види речень за метою висловлювання (розповідні, питальні, спонукальні). Окличні речення. Розділові знаки в кінці речення Запам’ятаймо! Види речень за метою висловлювання Розповідні Питальні Спонукальні Висловлюють повідомлення, розповідають про щось Знову щедро сонце світить. Висловлюють Запитання Знову сонце щедро світить? Висловлюють наказ, вимогу, заклик, прохання, побажання, пораду тощо Сонце, […]...
- Розвиток зв’язного мовлення. Лист. Адреса СИНТАКСИС. ПУНКТУАЦІЯ УРОК № 19 Тема. Розвиток зв’язного мовлення. Лист. Адреса Мета: ознайомити учнів із правилами написання листів, підписування конвертів; формувати вміння та навички правильно визначати зміст та композицію листа, вибирати потрібні слова і словосполучення, правильно писати адресу на конверті; виховувати мовленнєву культуру учнів. Обладнання: підручник, поштові конверти. ХІД УРОКУ I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ […]...
- Що ми знаємо про речення ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО Що ми знаємо про речення 115 1. Доповніть речення. 1. Речення виражає… . 2. Речення, у якому про щось розповідається, називається… . 3. У кінці розповідних речень ставиться… . 4. Речення, у якому про щось запитується, називається… . 5. Речення, у якому висловлюється спонукання до дії, називається… . 6. У кінці спонукального речення […]...
- Загальне питальне речення – Interrogative sentence. Питальне речення – Sentence Structure. Порядок слів у реченні Англійська мова Sentence Structure. Порядок слів у реченні Interrogative sentence. Питальне речення В англійській мові розрізняють такі типи питальних речень: загальне, спеціальне, розділове, альтернативне. Загальне питальне речення Загальними називають такі питальні речення, на які можна відповісти так або ні. Вони починаються з допоміжного чи модального дієслова, після якого стоїть підмет, потім – основне дієслово. Якщо […]...
- ОДНОРІДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ, ЗВЕРТАННЯ, ВСТАВНІ СЛОВА Повторения, узагальнення й поглиблення вивченого § 2. ОДНОРІДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ, ЗВЕРТАННЯ, ВСТАВНІ СЛОВА ПРИГАДАЙМО. 1. Які члени речення називають однорідними? 2. Яка роль звертань і вставних слів у мові? 11 І. Прочитайте текст. Визначте його тип і стиль мовлення. Доберіть свій варіант заголовка. Поміркуйте, що треба для того, щоб творити красу. ФЛЕЙТА І ВІТЕР У […]...
- Однорідні члени речення – Просте ускладнене речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Просте ускладнене речення Однорідні члени речення Однорідними називаються такі члени речення, які з’єднуються між собою сурядним зв’язком. Вони відносяться до одного й того самого члена речення, відповідають на одне й те саме питання, виступають одним членом речення. Однорідні члени речення з’єднуються один з одним: 1) Сурядними сполучниками […]...
- Синтаксичний розбір безсполучникового складного речення – Безсполучникове складне речення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Безсполучникове складне речення Синтаксичний розбір безсполучникового складного речення Послідовність розбору 1. Зазначити, що речення складне, безсполучникове. 2. Схарактеризувати речення за метою висловлювання та інтонацією. 3. Визначити типи частин безсполучникового речення (однорідні чи неоднорідні частини) і смислові зв’язки між ними: А) якщо частини однорідні (однотипні), указати, які смислові зв’язки виражають: одночасність, послідовність дій […]...
- Речення з однорідними членами. Головні і другорядні члени речення. Правопис особових закінчень дієслів Тема. Речення з однорідними членами. Головні і другорядні члени речення. Правопис особових закінчень дієслів. (Вправи 431-435). Мета. Повторити вивчене про однорідні члени речення, закріпити вміння встановлювати зв’язки слів у реченні, розбирати речення за членами речення, повторити правопис особових закінчень дієслів. Розвивати навички виразного читання і грамотного письма. Заохочувати цікавість до української філософської думки. Обладнання: портрет […]...
- УРЗМ 6. Написання листа Тема: УРЗМ 6. Написання листа Мета: ознайомити учнів зі зразком ділового мовлення; вчити складати листи, письмові привітання; закріплювати навички вживання звертань; розвивати культуру мовлення; виховувати культуру писемного мовлення. Тип уроку: розвиток зв’язного мовлення. Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку І. Організаційний момент Холодно в полі, в саду, на городі, Осінь мандрує по нашій господі. Тепло і […]...
- Словосполучення і речення. Члени речення (у тому числі однорідні). Просте і складне речення І СЕМЕСТР ПОВТОРЕННЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО Урок № 2 Тема: Словосполучення і речення. Члени речення (у тому числі однорідні). Просте і складне речення Мета: повторити вивчене про словосполучення, його будову, зв’язок між словами у словосполученні, відмінність між словосполученням та сполученням слів; про речення, його будову, види речень за метою висловлювання, за емоційним забарвленням, за кількістю […]...
- Синтаксичний розбір односкладного речення – Односкладні речення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Односкладні речення Синтаксичний розбір односкладного речення Послідовність розбору 1. Дати загальну характеристику простого речення (розповідне, питальне чи спонукальне; окличне чи неокличне; поширене чи непоширене; повне чи неповне). 2. Указати, чи речення односкладне. 3. Визначити тип односкладного речення. 4. Назвати, чим виражений головний член односкладного речення. У Пріськи аж У душі Заколотилося (Панас […]...
- Уявлення про складне речення. Побудова складного речення. Узагальнення знань і вмінь з розділу “Речення” Урок 25 Тема. Уявлення про складне речення. Побудова складного речення. Узагальнення знань і вмінь з розділу “Речення” Мета: розширити уявлення про речення, познайомити із складними реченнями, показати їх відмінність від речень з однорідними членами, розповісти про розділові знаки у складних реченнях, вчити утворювати складне речення; розвивати спостережливість, вміння аналізувати, порівнювати й робити висновки на основі […]...
- Objektsätze (Додаткові підрядні речення) – Das satzgefüge. Складнопідрядне речення – Der Satz. Речення Німецька мова Der Satz. Речення Das satzgefüge. Складнопідрядне речення Складнопідрядне речення – це складне речення, яке складається з головного та підрядного (підрядних, залежних від головного) речень. Підрядне речення може вживатися як після, так і перед головним. Побудова складнопідрядного речення Wir gehen heute in den Wald nicht, weil das Wetter schlecht ist. (Ми сьогодні не підемо […]...
- Другорядні члени речення – Просте речення Словосполучення Просте речення Другорядні члени речення Крім головних, у реченні бувають другорядні члени, які пояснюють інші слова, уточнюють зміст речення, розширюють, доповнюють інформацію. До другорядних членів речення належать означення, додатки, обставини....
- Другорядні члени речення. Речення поширені і непоширень Порядок слів у реченні СИНТАКСИС. ПУНКТАЦІЯ § 13. Другорядні члени речення. Речення поширені і непоширень Порядок слів у реченні 132.1. Спишіть текст. Покажіть зв’язок між членами речення за зразком. Київ – найстаріше і найвідоміше українське місто. Воно побудоване дуже давно. Про Київ згадують у своїх книжках давні греки. Грецькі купці заїздили колись за товарами до української столиці (3 календаря). […]...
- СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ Й РЕЧЕННЯ. ПРОСТЕ РЕЧЕННЯ. ГОЛОВНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ Мета: навчальна: повторити, узагальнити й поглибити знання, вміння і навички про словосполучення і просте речення та його головні члени; розвивальна: розвивати лінгвістичне мислення; виховна: виховувати відповідальність за свою навчальну діяльність. Внутрішньопредметні зв’язки: синтаксис і морфологія, орфографія і пунктуація, розвиток мовлення. Міжпредметні зв’язки: мова українська та російська, література, фольклор. Тип уроку: систематизація та узагальнення вивченого матеріалу. […]...
- Речення. Види речень за метою висловлювання Тема. Речення. Види речень за метою висловлювання. (Вправи 58-62). Мета. Повторити вивчений у попередніх класах теоретичний матеріал про види речень за метою висловлювання (розповідні, питальні, спонукальні) та інтонацією (неокличні та окличні). Формувати вміння знаходити їх у тексті та складати самостійно. Розвивати усне й писемне мовлення, творчі здібності учнів. Обладнання: таблиця “Види речень”, диск до підручника, […]...
- Поняття про речення. Основні ознаки речення Урок 26 Тема. Поняття про речення. Основні ознаки речення Мета: активізувати знання дітей про речення; формувати усвідомлення речення як групи слів, що виражає закінчену думку; розвивати навички логічної побудови речень; виховувати любов до природи. Обладнання: картки із текстом. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання 1. Перевірка домашнього завдання – […]...
- Ділові папери. Написання листів. Адреса ЗВ’ЯЗНА МОВА (МОВЛЕННЯ) § 77 Ділові папери. Написання листів. Адреса Пригадаймо! Ділові папери – це тексти, написані офіційно-діловим стилем. їх використовують у державних установах для офіційного спілкування. Діловим паперам властиве таке мовне оформлення: усталені звороти, прості й складні речення з однотипними частинами. Ділові папери мають чітко визначеного адресата. Закон, заява, довідка, автобіографія, характеристика, наказ, діловий […]...
- Узагальнюючі слова при однорідних членах речення – Просте ускладнене речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Просте ускладнене речення Узагальнюючі слова при однорідних членах речення При однорідних членах речення можуть бути слова, які об’єднують в одну групу перелічувані предмети. Такі слова називаються узагальнюючими: І земля, і вода, і повітря – все поснуло (М. Коцюбинський). Узагальнююче слово є тим самим членом речення, що й […]...
- Означено-особові речення – Односкладні речення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Односкладні речення Означено-особові речення Означено-особовими називаються такі односкладні речення, головний член яких виражається особовим дієсловом 1-ї або 2-ї особи однини чи множини; ця форма означає, що дію виконує мовець (мовці) або співбесідник (співбесідники). Головний член означено-особових речень може бути виражений дієсловом у формі: А) 1-ї чи 2-ї особи однини або множини дійсного […]...
- Речення з однорідними членами – Просте речення Словосполучення Просте речення Речення з однорідними членами Однорідні члени речення називають однорідні поняття і характеризуються однаковою синтаксичною функцією (є одними й тими ж членами речення), належать до одного й того ж члена речення, пов’язані сурядним безсполучниковим або сполучниковим зв’язком і вимовляються з перелічуваною чи зіставною інтонацією: Однорідні члени без сполучників, із повторюваними сполучниками, зі сполучниками, […]...
- Спонукальні речення РЕЧЕННЯ §21 Спонукальні речення Візьми до уваги! Ми часто користуємось реченнями, у яких висловлюються різні спонукання: прохання, запрошення, заклик, порада, заборона, застереження, наказ тощо. 247. 1. Прочитай речення. Які спонукання висловлені в кожному а них? Скористайся довідкою. 1. Дорогі друзі, будь ласка, приходьте на наше свято. 2. Любіть книжку всією душею! 3. Не сиди довго […]...
- Речення. Граматична основа речення (підмет і присудок) ВІДОМОСТІ ІЗ СИНТАКСИСУ ТА ПУНКТУАЦІЇ § 12 Речення. Граматична основа речення (підмет і присудок) Запам’ятаймо! Речення – це слово або декілька слів, пов’язаних за змістом і граматично. Речення має завершену інтонацію, виражає закінчену думку. Наприклад: За вчинками дітей атмосферу в сім’ї. Порівняйте ознаки словосполучення і речення. Словосполучення Речення Складається щонайменше з двох слів; Має головне […]...
- Синтаксичний розбір складного речення із різними видами зв’язку – Складне речення Українська мова Синтаксис Складне речення Синтаксичний розбір складного речення із різними видами зв’язку 1. Тип речення. 2. Частини складного речення. 3. Кожну частину розглянути окремо як просте або складне речення. 4. Схема речення. Набравши висоту, літак знову почав відриватися від реального світу, хоч і не міг маневрувати, бо праворуч і ліворуч тяглися білі траси повітряних […]...