РІЗНОМАНІТНІСТЬ БАКТЕРІЙ
Розділ 4. БАКТЕРІЇ
Тема 1. БАКТЕРІЇ
§ 53. РІЗНОМАНІТНІСТЬ БАКТЕРІЙ
За способом живлення бактерії поділяють на гетеротрофні й автотрофні. Автотрофні самостійно синтезують необхідні для життєдіяльності органічні речовини. Гетеротрофні поділяються на сапротрофів, паразитів і симбіонтів. Бактерії – сапротрофи живляться органічними рештками відмерлих рослин і тварин, продуктами живлення людини. Вони викликають гниття і бродіння органічних речовин. Бактерії – паразити поселяються в організмах рослин, тварин і людини й існують
Бактерії, яким для життєдіяльності потрібен атмосферний кисень, називаються аеробними. Інша група бактерій може існувати у безкисневому середовищі. Це – анаеробні організми.
Сапротрофи – це бактерії гниття, бродіння та грунтові бактерії. Вони викликають процес гниття. Гниття – це розщеплення білків, жирів та інших нітрогенумісних сполук під дією бактерій. У результаті гниття виділяються сполуки, що мають неприємний запах. Процес гниття у природі має велику роль, оскільки очищає поверхню Землі від відмерлих решток тварин та рослин. При гнитті утворюються отруйні речовини, які
Щоб не допустити гниття продуктів, їх стерилізують, сушать, маринують, коптять, солять, заморожують, силосують тощо. Ці методи обробки знищують гнильні бактерії, створюючи такі умови, за яких бактерії не здатні розмножуватися.
Бактерії-паразити живуть за рахунок інших живих організмів. Одні з них, хвороботворні, можуть викликати захворювання у тварин і людини (чуму, тиф, туберкульоз, перитоніт, ангіну, ботулізм, газову гангрену тощо), інші паразитують у рослин.
Мал. 108. Будова бактерії:
1 – слизова капсула; 2 – джгутик; З – оболонка; 4 – цитоплазма;
5 – запасні поживні речовини; 6 – нуклеоїд
Мал. 109. Бульбочкові бактерії на коренях бобової рослини
Бактерії-симбіонти. Деякі бактерії мають здатність до симбіозу з вищими рослинами. Наприклад, азотофіксуючі бактерії живуть на коренях бобових рослин. їх називають бульбочковими бактеріями (мал. 109). Вони поглинають азот із грунту і повітря, використовують його в життєвих процесах та перетворють на сполуки, доступні для використання бобовими рослинами. Рослини ж забезпечують бактерії вуглеводами і мінеральними речовинами. За один вегетаційний період бульбочкові бактерії збагачують 1 га грунту 100 кг азоту. Це враховують агрономи при складанні планів сівозмін.
Хемотрофні бактерії – це бактерії, які самостійно синтезують органічні речовини із неорганічних за рахунок енергії, яку отримують при хімічних реакціях. До них належать нітрифікуючі, залізо – і сіркобактерії. Явище хемосинтезу у бактерій відкрив у 1887 p. С. М. Виноградський.
Розрізняють аеробні та анаеробні, бактерії-паразити, сапротрофи, бульбочкові та хемотрофні бактерії.