Різноманітність класу Ракоподібні
Розділ 2. РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН
Тема 4. ЧЛЕНИСТОНОГІ
§21. Різноманітність класу Ракоподібні
Чим більше дізнаєшся, тим краще розумієш, що дивовижне поряд. Чи спадало вам хоча б на думку захоплюватися мокрицею? І даремно.
Десятиногі раки
Відомо понад 30 тис. ракоподібних, а серед них такі важливі промислові види, як креветки, омари, лангусти, краби. їхнє м’ясо – смачний і цінний продукт, у якому безліч мінеральних солей, вітамінів, необхідних людям. Серед них є наземний вид. Це досить великий (близько 30 см завдовжки) краб пальмовий
Дафнії, фільтруючи воду, поглинають їжу – мікроскопічні водорості
Щитні
Дивовижним ракоподібним є щитень. Його розміри – близько 5 см, але річ не в цьому. За 400 млн років еволюції він практично не змінився. Напевно, тому, що з 365 днів на рік активний він тільки два тижні. Решту часу існує у вигляді яєць, які дуже стійкі до будь-яких впливів зовнішнього середовища: витримують висушування, нагрівання до 80 °С і охолоджування. Яйця можуть зберігати життєздатність
Гіллястовусі раки
Розміри дафній – близько 5 мм, але ці крихітні рачки відіграють важливу роль у житті водойми. Вони фільтрують воду, очищаючи її від бактерій (за добу дафнія поїдає близько 40 млн мікроорганізмів). Самі вони є цінним кормом для риб. Дафнії мають прозоре тільце та довгі вусики. Пересуваються, відштовхуючись від води вусиками. Тому їх називають “водяними блохами”.
Веслоногі раки
Такі ж крихітні циклопи, які дістали свою назву з давньогрецької міфології. Циклопи – хижаки, живляться личинками комарів, дрібними червами, самі є цінним кормом для риб.
Рівноногі раки
Мокриці – єдині ракоподібні, які живуть і розмножуються тільки на суходолі. Щоправда, вони обирають для життя вологі місця. Живляться переважно рослинами. Дивно, але саме в пустелях і напівпустелях Африки, Передньої Азії та Середньої Азії дуже поширені мокриці. Живуть вони в тих місцях, де грунтові води залягають неглибоко. Мокриці виконують у цих місцях грунтоутворюючу функцію дощових червів, яких там немає.
Цікавою є шлюбна поведінка мокриць. Вони обирають собі пару ще до спаровування, разом риють нірку. Коли з’являється потомство, годують і охороняють його, навіть “виводять на прогулянку”.
Морські жолуді (балянуси) і морські качечки (Веслоногі раки) ведуть сидячий спосіб життя. Вони оселяються на каменях і днищах кораблів, у вапняній хатці з кришечкою. В часи піратів найголовнішою якістю корабля була швидкохідність, а морські жолуді й качечки
Мокриці – наземні ракоподібні, але дихають вони зябрами
Морські качечки прикріплюються до опори спеціальною ніжкою. їхні видозмінені ніжки нагадують гіллясті вуса. Ними вони підганяють до рота воду
Циклоп (самка). Можна бачити яйця (ікру), яку самка виношує в особливих парних мішках
Артемія (довжина до 1 см) може жити у дуже солоній воді. Зустрічається в Сиваші
Її зменшували. Піратам доводилося заводити корабель до потаємної бухти, перевертати його догори днищем і очищати. Саме тут їх можна було легко заарештувати.
Основна їжа багатьох риб і навіть вусатих китів – це криль. Він на 90 % складається з крихітних рачків евфаузид. Кожний з них розміром лише 3-5 мм, але живуть вони величезними скупченнями. Крилем живляться також чайки, пінгвіни та людина. І це не дивно, адже в ньому є білки, жири, вітаміни. Так, в 1 г криля вітаміну А більше, ніж в організмі дорослої людини.
Запам’ятайте найважливіше
Ракоподібні відрізняються величезною різноманітністю за розміром, формою тіла, способом живлення та поведінкою. У кожному випадку це пов’язано з особливостями середовища і місця життя. Величезне значення ракоподібних у природі і для людини. Вони є найважливішими ланками харчових ланцюгів, фільтраторами води, грунтоутворювачами, проміжними господарями паразитичних червів, стримують розмноження комарів, поїдають стерво і являють собою унікальні об’єкти для зоологів.