Різноманітність та значення кільчастих червів

Розділ 2. РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН

Тема 3. ТРИШАРОВІ ТВАРИНИ. ЧЕРВИ.

§ 19. Різноманітність та значення кільчастих червів

Багато людей бояться п’явок, хоча точно не знають, чого треба боятися. Найстрашнішими нам здаються ті види, які мають великі розміри. А що порадять справжні зоологи?

Клас Малощетинкові черви

До цього класу належать переважно наземні та прісноводі види. їх тіло членисте, з короткими жорсткими щетинками, параподій (органів пересування) немає. Переважна більшість цих тварин – гермафродити.

Різноманітність та значення кільчастих червів

class=""/>

Нереїс, багатощетинковий морський черв’як, по боках тіла має чисельні короткі вирости – параподії. Він ховається в нірках на дні

До малощетинкових належить дощовий черв’як, з яким ми вже познайомилися. На нього схожий австралійський земляний черв’як. Його довжина досягає З м, але він абсолютно безпечний.

Трубочник – черв’як, добре відомий рибалкам і власникам акваріумів. Ці тварини живуть у мулистих прісноводих водоймах. їхнє червонувате тільце вкрите невеликою кількістю жорстких щетинок. Трубочник занурює головний кінець у мул, а задній виставляє перпендикулярно до дна

і скручує, забезпечуючи приплив свіжої води для дихання. Цей черв’як заковтує частинки мулу і, пропускаючи їх через кишечник, засвоює поживні речовини. Трубочник очищує забруднену воду і є чудовим кормом для риб.

Клас Багатощетинкові черви

Ці черви живуть переважно в солоній воді. Серед них є сухопутні та паразитичні види. Деякі багатощетинкові ширяють у товщі води, інші рухаються по дну, будують тимчасові хатинки або риють нірки в грунті. їх тіло членисте, вкрите щетинками, з боків від кожного сегмента відходять органи пересування – параподії.

Нереїс – морський черв’як, що живе в прибережній зоні моря. Його довжина – до 10 см. Нереїс риє в піску ходи-нірки, живиться водоростями та дрібними тваринами. На головному кінці у нього розташовані органи чуття: щупики, щупальці, очі, вусики та нюхові ямки. По боках тулуба розташовані органи пересування – парні параподії. Вони схожі на лопаті з щетинками.

Палоло – морський черв’як, що живе в розколинах рифів біля островів Самоа та Фіджі, ловить рачків і червів. Під час спаровування задня частина тіла черв’яка зі статевими продуктами підіймається на поверхню океану. Для всіх червів це відбувається одночасно і має такий вигляд: протягом двох годин уся поверхня моря вкрита мільйонами яскраво забарвлених палоло. У “половинок” відростають параподії і з’являються очі. Місцеві жителі сприймають це як свято. Вони ловлять палоло, які на смак нагадують устриці, збирають кошиками – смажать, солять, сушать.

Різноманітність та значення кільчастих червів

Тихоокеанський палоло – багатощетинковий чер’як. На його голові розташовані чотири щупальці

Різноманітність та значення кільчастих червів

Ротовий орган п’явки дає змогу тварині прорізати шкіру жертви, щоб напитися крові. Завдяки гірудину, речовині, що запобігає зсіданню крові, всмоктана кров може довго зберігатися в тілі п’явки

Довжина бродячих червів, великої групи багатощетинкових червів, може сягати 3 м. Вони повзають по дну і плавають у товщі вод, поїдають водорості, рачків і самі є їжею для морських мешканців.

Велика група сидячих багатощетинкових червів, які мешкають на дні, здатна виділяти спеціальну рідину, яка твердне й утворює зовнішній скелет. У деяких червів до цієї оболонки прилипають піщинки, уламки черепашок.

Тіло цих червів несегментоване, на головному кінці розташовані органи дихання – зябра. Живляться такі черви, фільтруючи воду.

Клас П’явки

Існує понад 400 видів п’явок. Вони можуть жити у воді і на суходолі. Це невеликі сегментовані червоподібні тварини. їхнє тіло сплюснуте в спинно-черевному напрямі. На передньому та задньому кінцях тіла розташовані присоски.

Окрім кровососів, про яких ви знаєте, серед п’явок є хижаки та паразити. Порожнини тіла і щетинок у них немає.

Різноманітність та значення кільчастих червів

П’явки медичні застосовуються при лікуванні серцево-судинних хвороб, тромбофлебіту тощо

Різноманітність та значення кільчастих червів

П’явки живуть як у воді, так і на суходолі, їхнє тіло має присоски на передньому та задньому кінцях

У ротовій порожнині п’явок розташовані щелепи, для прогризання покривів жертви, а також залози, які виробляють особливу речовину гірудин. Вона перешкоджає зсіданню крові. Завдяки цьому всмоктана кров може зберігатися в п’явці до 6 місяців. П’явки можуть плавати і пересуватися суходолом за допомогою присосків.

Медичну п’явку здавна застосовували для лікування гіпертонії, варикозу, атеросклерозу та інших захворювань.

Несправжня кінська п’явка за розмірами більша за медичну, але не є кровососом. Вона хижак, нападає на інших червів і навіть на риб.

У кінської п’явки, що живе в невеликих прісноводних водоймах, щелепи такі малі, що вона не може прокусити шкіру крупних тварин. Але вона дуже небезпечна. Коли тварини п’ють, вона проникає в глотку, носоглотку, гортань, там, напиваючись крові, збільшується. Кінська п’явка спричиняє кровохаркання та кровотечу і навіть може призвести до задушення.

Запам’ятайте найважливіше

Основне значення кільчастих червів, як і всіх інших тварин, полягає в тому, що вони є частиною природи, ланками харчових ланцюгів. Живляться рослинами, тваринами, самі є їжею для інших тварин.

Велика роль дощових черв’яків в утворенні грунту. Завдяки їм грунт перемішується, розпушується, збагачується органічними речовинами. Багато водних червів, фільтруючи воду, очищають її.

Серед кільчастих червів є паразитичні види, що завдають шкоди людині та сільськогосподарським тваринам, і види, які використовуються в медицині.

Наука та науковці

Карп фон Лінней (1707-1778) – видатний шведський біолог, професор Уппсальського університету. Учений головну увагу присвячував систематиці живих організмів. Він є автором сучасної класифікації рослин і тварин, у якій кожному виду відповідає дві латинські назви. Вона отримала назву бінарної системи. Лінней описав багато нових, не відомих науці видів рослин і тварин.

Різноманітність та значення кільчастих червів

Різноманітність та значення кільчастих червів

Різноманітність та значення кільчастих червів

Висновок

Ми познайомилися з трьома типами червів: Плоскі, Круглі та Кільчасті. Всі вони мають тришарову будову і двобічну симетрію, але найбільш досконалими серед них можна вважати, звичайно, кільчастих червів. Для них характерні наявність вторинної порожнини тіла, досить складна замкнена кровоносна система, вони мають примітивні кінцівки і зябра.

Говорячи про червів, не можна не звернути увагу на велику кількість паразитичних видів, гельмінтів. Ця група тварин цікава своїми пристосуваннями до життя в іншому організмі. Ми спостерігали, що у них може бути спрощеною опорно-рухова, дихальна, нервова системи, але дуже добре розвинені покриви тіла, може бути складний розвиток і дуже велика плодовитість.

Навіть у сучасний час комп’ютерної техніки та освоєння космосу актуальним залишається питання зараження паразитичними червами. Завадити цьому можна за допомогою біологічних знань, дотримання гігієни та технології приготування продуктів.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Різноманітність та значення кільчастих червів