Робота з пластиліном. Поєднання способів “витягування” з цілого шматка пластиліну і “примазування” деталей до основи
УРОК 6
Тема. Робота з пластиліном. Поєднання способів “витягування” з цілого шматка пластиліну і “примазування” деталей до основи
Мета: навчати дітей “витягувати” з цілого шматка пластиліну; ознайомлювати з прийомами ліплення овочів та фруктів; виховувати почуття колективізму, задоволення від праці.
Обладнання: кольоровий пластилін, стеки, підкладні дощечки, муляжі овочів, дві декоративні тарелі.
ХІД УРОКУ
І. Організація учнів класу
II. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка готовності дітей до уроку
2.
Щедра осінь і багата
З подарунками прийшла.
Тож дозволь тебе спитати:
Що ти, Осінь, принесла?
– А який урожай із полів збирають восени? (Буряк, морква, капуста)
– Це – овочі.
– А що дозріває в садках? (Груші, яблука, сливи)
– Це – фрукти.
– Пригадаємо, про яку овочеву сім’ю ми говорили на уроках читання? (Про гарбузову родину)
– А давайте розіграємо цю казку!
3. Інсценізація уривку з пісні “Ходить гарбуз по городу…”
III. Повідомлення теми і мети уроку
– Сьогодні ми виготовимо деякі овочі, які були
У нас вийде дві такі композиції: таріль із фруктами та овочами.
IV. Робота над темою
– Ми з вами вже ліпили з пластиліну.
Пластилін (іт. plastilina, від давньогр. ліпний) – матеріал для ліплення. Виготовляється з очищеного і подрібненого порошку глини з додаванням воску, сала та інших речовин, що перешкоджають усиханню. Буває різнобарвним. Потрібен для виконання фігур ескізів для скульптурних робіт, невеликих моделей, виробів малих форм.
Питання про те, кого слід уважати винахідником пластиліну, є суперечливим. У Німеччині ним уважають Франца Колба (патент 1880 року), у Великобританії – Вільяма Харбута (патент 1899 року).
Сьогодні є популярним один із жанрів анімації – пластилінова анімація, в основі якої – створення фігур, виліплених із пластиліну.
Давайте пригадаємо, у якій послідовності слід працювати.
Прийоми та послідовність роботи з пластиліном
1. Розминання.
2. Розкачування (коловими рухами).
3. Зліплювання.
– Вироби з пластиліну можна виготовляти способами “витягування” та “примазування” деталей до основи. Ось, наприклад, грушу виготовляють так (демонстрація і пояснення вчителя).
1) Груша.
Пластилін розкачуємо коловими рухами рук, утворюємо кулю.
Далі способом “витягування” відтягуємо пластилін і надаємо йому характерних ознак.
Вказівним пальцем робимо заглиблення для корінця.
З окремого шматка пластиліну ліпимо корінець і листочки.
Усі частини “примазуємо”.
Аналогічно робимо сливи, яблуко.
2) Гарбуз.
В основі ліплення – куля, яку ми отримуємо, розкачуючи пластилін між долонями коловими рухами рук.
Витягуємо пластилін та заокруглюємо, роблячи прорізи.
Аналогічно робимо буряк, картоплю та інші овочі.
V. Фізкультхвилинка
VI. Практична робота учнів
1. Пригадування правил роботи з пластиліном
1) Перед початком роботи накрийте робоче місце клейонкою.
2) Для розкачування використовуйте картон.
3) Під час роботи руки витирайте серветкою, після завершення роботи – помийте із милом.
4) Ріжте пластилін пластмасовим ножиком.
2. Надання консультацій та індивідуальної допомоги окремим учням
VII. Демонстрація дитячих робіт. Оцінювання навчальних досягнень
– Спробуйте оцінити свою діяльність на уроці за допомогою вже відомої нам “шкали оцінювання”. Приготуйте свої картки з іменем.
– Свої вироби покладіть на тарелі (І група – овочі, II група – фрукти).
VIII. Підсумок уроку
– Хто отримав задоволення від своєї праці на уроці?
– Хто відчуває, що міг би працювати краще?
– Я вважаю, що ви гарно попрацювали – “зібрали” відмінний урожай фруктів і овочів.
Народне прислів’я каже: “Праця годує, а лінь марнує”.
– На наступний урок вам необхідно приготувати кольоровий пластилін, стеки.