Рудні корисні копалини
Розділ 2. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРИРОДНИХ УМОВ І ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ УKPAЇНИ
Тема 4. МІНЕРАЛЬНО – СИРОВИННІ РЕСУРСИ
§18. Рудні корисні копалини
Географічна розминка
З’ясуйте, чи є у вашій місцевості рудні корисні копалини і які саме. Знайдіть у власній оселі металеві предмети і визначте, з яких рудодержували ці метали.
Рудні корисні копалини України різноманітні. З-поміж інших вирізняються родовища залізних і марганцевих руд, найбільші з яких розташовані у межах “кристалічної скарбниці” України – Українського
Родовища руд чорних металів. До них належать залізні та марганцеві руди, з яких видобувають чорні метали.
Залізні руди. Найбільше скупчення залізних руд (мал. 72) – це відомий в усьому світі Криворізький залізорудний басейн.
Цей басейн розташований у центральній
Продовженням Криворізького басейну на північ є Кременчуцький залізорудний район, що так само пов’язаний з Українським щитом (його північно-східним схилом). Цей район, в якому налічують п’ять родовищ, міститься в межах Полтавської області. Він має загальну площу 150 км2 і простягається на лівому березі Дніпра майже в меридіональному напрямку смугою завширшки до 3,5 км і завдовжки 45 км.
На півдні Українського щита розташований третій за значенням в Україні залізорудний район – Білозерський. Він має площу майже 1300 км2 і простягається в Запорізькій області на південь від с. Мала Білозерка смугою завширшки до 20 км і завдовжки 65 км.
Керченський залізорудний басейн, що розташований на однойменному півострові, – це група родовищ площею 10-70 км2. Басейн розміщений здебільшого в Азово-Кубанській западині, де в минулому також були сприятливі умови для осадового накопичення заліза.
Мал. 72. Брили залізної руди (1,2)
Мал. 73. Марганцева руда
Мал. 74. Кіновар – руда ртуті
Мал. 75. Мідний самородок
Звідси території, де виявлено поклади залізної руди, продовжуються й на дні Азовського моря.
Марганцеві руди. Вони також використовуються для видобутку чорних металів (мал. 73). Найбільшим в Україні й одним із найбільших у світі за покладами марганцевих руд є Нікопольський марганцевий басейн. Він розташований на південному схилі Українського щита і простягається смугою 25 км завширшки на схід від р. Інгулець. Загальна площа басейну – понад 5 тис. км2. Цей басейн об’єднує Нікопольське (Дніпропетровська область) і Великотокмацьке (Запорізька область) родовища.
Родовища руд кольорових металів. Серед руд кольорових металів в Україні виділяються поклади ртутних (мал. 74), титанових, нікелевих і алюмінієвих руд. За запасами ртутних руд наша країна посідає друге місце у світі. Найбільше в Україні Микитівське родовище ртуті, що поблизу м. Горлівки Донецької області, пов’язане з Донецькою складчастою спорудою. У Закарпатському прогині відоме Вишківське родовище (Закарпатська область).
Історична довідка
Ртуть відома людству з давнини. її вміли отримувати ще в V ст. до н. е. у Межиріччі. Як використовувати руду ртуті (кіновар), описано в документах Давнього Китаю. До народження сучасної хімії ртуть вважали складовою частиною всіх металів, гадаючи, що її можна перетворити на золото. Лише в XX ст. фізики з’ясували, що під час ядерної реакції атоми ртуті дійсно перетворюються на атоми золота. Проте такий спосіб отримання золота надто дорогий. Нині ртуть застосовують у медицині, в електротехнічній та гірничій промисловості, у приладобудуванні та металургії тощо.
У межах Українського щита розташовані основні родовища урану. Його поклади містить, зокрема, Новокостянтинівське родовище, що в Дніпропетровській області. Так само з Українським щитом пов’язані й родовища титанових руд, найбільші поклади яких відомі в Іршанському родовищі Житомирської області та Самотканському родовищі (басейн р. Самоткань), що на Дніпропетровщині. Український щит приховує і поклади нікелевих руд, які виявлено в Кіровоградській області – Деренюське й Липовенківське родовища. А Високопільське, Малишевське і Вовчанське родовища, що в Дніпропетровській області, постачають алюмінієві руди.
Наука стверджує
Сріблясто-білі метали широкого застосування. Саме такий колір мають уран, титан, нікель та алюміній. Усі вони надзвичайно корисні в різних галузях людської діяльності. Наприклад, уран і його сполуки застосовують як ядерне паливо на атомних електростанціях. Титан дає змогу отримувати речовини, з яких виробляють білила і гуму, штучне волокно і синтетичний каучук для шин тощо. Нікель використовують для виробництва так званої легованої сталі, що є міцнішою і стійкішою до зношування. Алюміній за масштабами застосування посідає друге місце після заліза та його сплавів. З цього легкого металу виробляють дріт і фольгу, будівельні конструкції та деталі літаків, його застосовують у суднобудуванні й космічній техніці.
Родовища поліметалевих руд і золота.
В Україні є також запаси й поліметалевих руд (із вмістом свинцю, цинку, а також міді, олова та ін.), які видобувають у Закарпатській області на Берегівському та Мужіївському родовищах (мал. 75, 76, 1).
У Закарпатті розробляють Мужіївське і Сауляцьке родовища золота (мал. 76, 2).
Загалом в Україні є три золотоносні регіони: Карпати, Український щит, Донбас.
З-поміж них найліпше вивчені родовища Карпатського регіону, де золото видобували з давніх-давен. Сліди давніх гірських розробок знайдено й на Донбасі, який вважають перспективним золотоносним регіоном країни (Бобриківське, Гостробугорське, Журавське родовища). Дуже великі надії щодо золота вчені покладають і на Український щит. Нині тут уже відомо кілька родовищ цього дорогоцінного металу – Сергіївське та Балка Широка на Дніпропетровщині, Клинцівське та Юріївське у Кіровоградській області. Травневе в Одеській тощо.
Численні результати геологорозвідувальних і науково-дослідних робіт, що тривають, переконливо свідчать про перспективи України щодо видобутку золота.
Практичне завдання
Знайдіть і покажіть на карті України основні рудні родовища.
Проблема
Видобуток рудних корисних копалин нерідко спричинює знищення орних земель і утворення величезних кар’єрів. Запропонуйте, як можна було б використати з вигодою для нашої країни такі кар’єри.
Мал. 76. Поліметалева руда (1), золотий самородок (2)
УЗАГАЛЬНЕННЯ
Україна має різноманітні рудні корисні копалини і багата на руди чорних металів.
Основними районами зосередження рудних корисних копалин є Український щит, Закарпатський прогин, Донецька складчаста споруда.
Ключові терміни і поняття
Криворізький залізорудний басейн Кременчуцький залізорудний район Білозерський залізорудний район Керченський залізорудний басейн Нікопольський марганцевий басейн
Самоперевірка
Поясніть, де і чому на території України утворилися найбільші рудні басейни.
За картами з’ясуйте, які з адміністративних областей України відносно багаті на кольорові метали.
Знайдіть на карті України і поясніть походження назви міст Марганець і Дніпрорудне (Васильківський район Запорізької області).
Назвіть найбільші родовища руд, з яких у країні одержують чорні метали.