Рудні корисні копалини

Розділ 2. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРИРОДНИХ УМОВ І ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ УKPAЇНИ

Тема 4. МІНЕРАЛЬНО – СИРОВИННІ РЕСУРСИ

§18. Рудні корисні копалини

Географічна розминка

З’ясуйте, чи є у вашій місцевості рудні корисні копалини і які саме. Знайдіть у власній оселі металеві предмети і визначте, з яких рудодержували ці метали.

Рудні корисні копалини України різноманітні. З-поміж інших вирізняються родовища залізних і марганцевих руд, найбільші з яких розташовані у межах “кристалічної скарбниці” України – Українського

кристалічного щита. Групи родовищ утворюють окремі рудні райони, що подекуди, подібно до паливних копалин, об’єднуються в ще більші за площею регіони – у басейни. Деякі з них за запасами руд чорних металів є одними з найбільших у світі. Водночас Україна недостатньо забезпечена рудами багатьох кольорових металів – алюмінію, міді тощо.

Родовища руд чорних металів. До них належать залізні та марганцеві руди, з яких видобувають чорні метали.

Залізні руди. Найбільше скупчення залізних руд (мал. 72) – це відомий в усьому світі Криворізький залізорудний басейн.

Цей басейн розташований у центральній

частині Українського щита. Він охоплює площу близько 300 км2 і простягається смугою завдовжки близько 100 км та завширшки 2-7 км уздовж річок Інгулець, Саксагань і Жовта. Загалом тут, у межах Дніпропетровської та частково Кіровоградської областей, відомо понад 300 родовищ.

Продовженням Криворізького басейну на північ є Кременчуцький залізорудний район, що так само пов’язаний з Українським щитом (його північно-східним схилом). Цей район, в якому налічують п’ять родовищ, міститься в межах Полтавської області. Він має загальну площу 150 км2 і простягається на лівому березі Дніпра майже в меридіональному напрямку смугою завширшки до 3,5 км і завдовжки 45 км.

На півдні Українського щита розташований третій за значенням в Україні залізорудний район – Білозерський. Він має площу майже 1300 км2 і простягається в Запорізькій області на південь від с. Мала Білозерка смугою завширшки до 20 км і завдовжки 65 км.

Керченський залізорудний басейн, що розташований на однойменному півострові, – це група родовищ площею 10-70 км2. Басейн розміщений здебільшого в Азово-Кубанській западині, де в минулому також були сприятливі умови для осадового накопичення заліза.

Рудні корисні копалини

Мал. 72. Брили залізної руди (1,2)

Рудні корисні копалини

Мал. 73. Марганцева руда

Рудні корисні копалини

Мал. 74. Кіновар – руда ртуті

Рудні корисні копалини

Мал. 75. Мідний самородок

Звідси території, де виявлено поклади залізної руди, продовжуються й на дні Азовського моря.

Марганцеві руди. Вони також використовуються для видобутку чорних металів (мал. 73). Найбільшим в Україні й одним із найбільших у світі за покладами марганцевих руд є Нікопольський марганцевий басейн. Він розташований на південному схилі Українського щита і простягається смугою 25 км завширшки на схід від р. Інгулець. Загальна площа басейну – понад 5 тис. км2. Цей басейн об’єднує Нікопольське (Дніпропетровська область) і Великотокмацьке (Запорізька область) родовища.

Родовища руд кольорових металів. Серед руд кольорових металів в Україні виділяються поклади ртутних (мал. 74), титанових, нікелевих і алюмінієвих руд. За запасами ртутних руд наша країна посідає друге місце у світі. Найбільше в Україні Микитівське родовище ртуті, що поблизу м. Горлівки Донецької області, пов’язане з Донецькою складчастою спорудою. У Закарпатському прогині відоме Вишківське родовище (Закарпатська область).

Історична довідка

Ртуть відома людству з давнини. її вміли отримувати ще в V ст. до н. е. у Межиріччі. Як використовувати руду ртуті (кіновар), описано в документах Давнього Китаю. До народження сучасної хімії ртуть вважали складовою частиною всіх металів, гадаючи, що її можна перетворити на золото. Лише в XX ст. фізики з’ясували, що під час ядерної реакції атоми ртуті дійсно перетворюються на атоми золота. Проте такий спосіб отримання золота надто дорогий. Нині ртуть застосовують у медицині, в електротехнічній та гірничій промисловості, у приладобудуванні та металургії тощо.

У межах Українського щита розташовані основні родовища урану. Його поклади містить, зокрема, Новокостянтинівське родовище, що в Дніпропетровській області. Так само з Українським щитом пов’язані й родовища титанових руд, найбільші поклади яких відомі в Іршанському родовищі Житомирської області та Самотканському родовищі (басейн р. Самоткань), що на Дніпропетровщині. Український щит приховує і поклади нікелевих руд, які виявлено в Кіровоградській області – Деренюське й Липовенківське родовища. А Високопільське, Малишевське і Вовчанське родовища, що в Дніпропетровській області, постачають алюмінієві руди.

Наука стверджує

Сріблясто-білі метали широкого застосування. Саме такий колір мають уран, титан, нікель та алюміній. Усі вони надзвичайно корисні в різних галузях людської діяльності. Наприклад, уран і його сполуки застосовують як ядерне паливо на атомних електростанціях. Титан дає змогу отримувати речовини, з яких виробляють білила і гуму, штучне волокно і синтетичний каучук для шин тощо. Нікель використовують для виробництва так званої легованої сталі, що є міцнішою і стійкішою до зношування. Алюміній за масштабами застосування посідає друге місце після заліза та його сплавів. З цього легкого металу виробляють дріт і фольгу, будівельні конструкції та деталі літаків, його застосовують у суднобудуванні й космічній техніці.

Родовища поліметалевих руд і золота.

В Україні є також запаси й поліметалевих руд (із вмістом свинцю, цинку, а також міді, олова та ін.), які видобувають у Закарпатській області на Берегівському та Мужіївському родовищах (мал. 75, 76, 1).

У Закарпатті розробляють Мужіївське і Сауляцьке родовища золота (мал. 76, 2).

Загалом в Україні є три золотоносні регіони: Карпати, Український щит, Донбас.

З-поміж них найліпше вивчені родовища Карпатського регіону, де золото видобували з давніх-давен. Сліди давніх гірських розробок знайдено й на Донбасі, який вважають перспективним золотоносним регіоном країни (Бобриківське, Гостробугорське, Журавське родовища). Дуже великі надії щодо золота вчені покладають і на Український щит. Нині тут уже відомо кілька родовищ цього дорогоцінного металу – Сергіївське та Балка Широка на Дніпропетровщині, Клинцівське та Юріївське у Кіровоградській області. Травневе в Одеській тощо.

Численні результати геологорозвідувальних і науково-дослідних робіт, що тривають, переконливо свідчать про перспективи України щодо видобутку золота.

Практичне завдання

Знайдіть і покажіть на карті України основні рудні родовища.

Проблема

Видобуток рудних корисних копалин нерідко спричинює знищення орних земель і утворення величезних кар’єрів. Запропонуйте, як можна було б використати з вигодою для нашої країни такі кар’єри.

Рудні корисні копалини

Мал. 76. Поліметалева руда (1), золотий самородок (2)

УЗАГАЛЬНЕННЯ

Україна має різноманітні рудні корисні копалини і багата на руди чорних металів.

Основними районами зосередження рудних корисних копалин є Український щит, Закарпатський прогин, Донецька складчаста споруда.

Ключові терміни і поняття

Криворізький залізорудний басейн Кременчуцький залізорудний район Білозерський залізорудний район Керченський залізорудний басейн Нікопольський марганцевий басейн

Самоперевірка

Поясніть, де і чому на території України утворилися найбільші рудні басейни.

За картами з’ясуйте, які з адміністративних областей України відносно багаті на кольорові метали.

Знайдіть на карті України і поясніть походження назви міст Марганець і Дніпрорудне (Васильківський район Запорізької області).

Назвіть найбільші родовища руд, з яких у країні одержують чорні метали.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Рудні корисні копалини