РУЙНІВНИКИ ЗДОРОВ’Я
Урок 14. РУЙНІВНИКИ ЗДОРОВ’Я
Мета: продовжити формувати уявлення про шкідливі звички та їхню згубну дію на здоров’я дитячого організму; розвивати прагнення вести здоровий спосіб життя; виховувати негативне ставлення до куріння, вживання алкогольних, наркотичних і токсичних речовин.
Обладнання: мікрофон, матеріали для досліду (за вибором учителя).
Попередня робота.
– На дошці записати прислів’я та вислови, частини яких не збігаються.
– Підготувати матеріали для досліду про шкоду куріння (за вибором учителя).
–
Ключові поняття: куріння, алкоголь, токсична дія алкоголю, алкоголізм, наркотичні речовини, наркоманія, токсичні речовини, “Телефон Довіри”.
Хід уроку
I. Повторення вивченого.
Вправа “Мікрофон”.
– Наведіть приклади, коли можна відмовити ввічливо, а коли слід сказати категорично: “Ні!”.
Учні по черзі називають.
II. Повідомлення теми уроку.
– Сьогодні на уроці ми поговоримо про небезпеку куріння, вживання алкогольних, наркотичних і токсичних речовин, їх згубний вплив на здоров’я.
III. Актуалізація опорних знань.
Учитель
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь учителя і робота за підручником на с. 72-76. Опрацювання тексту з проведенням словникової роботи і бесіда за малюнками.
2. Фізкультхвилинка. (За вибором учителя).
V. Закріплення матеріалу.
1. Робота з текстом “Казка про мудрого чоловіка”.
2. Робота за підручником на с. 76, 77.
– Пояснення прислів’їв.
– Відповіді на запитання і виконання завдань 1-4.
– Робота в парах (завдання 5).
– ПРАКТИЧНА РОБОТА (с. 77 підручника).
Обговорення і розігрування в класі ситуацій звернення за “Телефоном Довіри”.
3. Робота в зошиті на с. 27-29.
– Розгадування ребусів і запис відповідей (завдання 1).
– Обговорення і виконання завдань 2, 3.
– Самостійне виконання завдання 4 з подальшою перевіркою.
4. Робота над висловами.
– Завдання 1.
– Знайдіть другу “половинку” прислів’я або вислову.
На дошці записано прислів’я і вислови, частини яких не збігаються. Учні по черзі виходять до дошки, читають прислів’я або вислів, знаходять другу його “половинку” і стрілочкою з’єднують обидві частини прислів’я або вислову.
Хто курить тютюн, здоров’ю шкодити.
Хочеш довго жити – викрадач розуму.
Алкоголь – не бачити добра.
Пити до дна – той сам собі ворог.
Курити – кидай курити.
– Завдання 2.
– Поясніть, як ви розумієте вислови видатних людей.
1) Від куріння тупієш. Куріння – гарна річ для бездіяльних людей. (Йоганн Гете).
2) Цигарка – це бікфордів шнур, на одному кінці якого вогник, а на іншому – дурник. (Бернард Шоу).
3) Тютюн приносить шкоду тілу, руйнує розум, отуплює цілі нації. (Оноре де Бальзак).
4) Від поганих звичок гине краса, через них скорочується молодість. (Горацій).
– Завдання 3.
– Поясніть прислів’я і вислови.
А) Про алкоголь.
1) Де чарка, там і сварка.
2) Горілка – здоров’я злодійка.
3) Хто багато п’є, той сам себе б’є.
Б) Про здоров’я.
1) Здоров’я маємо – не дбаємо, а загубивши – плачемо.
2) Наше здоров’я – у наших руках.
3) Хто здоровий, той і молодий.
4) Хто здоровий, той багатий, а хто недужий, той бідний.
5. Робота над віршами.
– Слухання й обговорення вірша Наталі Чуб “Вірш для курців”.
ВІРШ ДЛЯ КУРЦІВ
Не повинні діти
Цигарки курити,
А хто курить тишком-нишком,
Той не виросте нітрішки!
Не бери ніколи
Цигарки у школу,
Бо вони впливають дуже
На твоє здоров’я, друже!
От би всі на світі
Кинули курити!
Стали б вулиці у місті
І повітря – чисті-чисті!
Хто цього не знає,
Хай на вус мотає:
Хто курить почав для моди,
Той собі найбільше шкодить.
Від куріння гинуть
Серце і легені.
Будеш змушений повіки
Купувать в аптеці ліки!
Наталя Чуб
Чи повинні курити діти? Чому?
– Як куріння впливає на здоров’я?
– Що б сталося, якби всі кинули курити?
– Яка головна думка вірша?
– Слухання й обговорення вірша Інни Кульської “Курці”.
6. ПРАКТИЧНА РОБОТА.
Проведення досліду про шкоду куріння
Дія нікотину на насіння гороху (або на зерна пшениці).
Висадити в два розсадники по п’ять насінин гороху (або зерен пшениці) на глибину 0,5 см. Поливати в один і той самий час однаковою кількістю води. При цьому перший розсадник поливати звичайною водою, другий – водою, у яку на 10 хв опустити вату з фільтра з викуреної сигарети.
Висновок: під впливом нікотину насіння гороху (зерна пшениці) не розвиваються. Нікотин, що міститься у воді для поливу, вбиває зародки насіння.
– Проведення досліду показало, що шкідливі речовини, які містяться в сигареті, убивають живий організм.
VI. Підсумок уроку.
– Як куріння (алкоголь, наркотики, токсичні речовини) впливає на організм людини?
– Чи завдають шкоди здоров’ю дітей такі шкідливі звички, як куріння, алкоголь, наркотики, токсичні речовини? Якої саме?
– Чи потрібно починати курити?
– Як слід відмовити людині, яка запропонувала закурити або скуштувати алкоголь?
– Які риси характеру слід мати, щоб кинути курити?
Завдання: виконайте завдання 6 на с. 77 підручника.