ЩО КОРИСНО ЇСТИ
Мета: скласти правила раціонального харчування; розвивати в учнів уміння встановлювати взаємозв’язок продуктів харчування і здоров’я травної системи; виховувати відповідальне ставлення до свого здоров’я;
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Фронтальне опитування
– Що називається травленням?
– Розкажіть казку про пригоди бутербродика в організмі людини.
– Як вплине на організм хвороба якогось із органів травлення?
– Поясніть, для чого потрібно піклуватися про
– Роздивіться фотографію на с. 151 і доведіть, що ця дівчинка піклується про своє здоров’я.
2. Робота в групах
– Доповніть схему “Система травлення”.
СИСТЕМА ТРАВЛЕННЯ
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про правила здорового харчування.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 152-154)
– Пригадайте! Для чого організму потрібні поживні речовини, що їх отримують із їжі? Які харчові продукти вам відомі?
Робота в парах
– Роздивіться малюнки на с. 52. Назвіть спочатку продукти рослинного
– Запам’ятайте! Харчові продукти мають рослинне і тваринне походження.
– Які харчові продукти рослинного походження люди вживають в їжу?
– Які харчові продукти тваринного походження люди вживають в їжу?
– Яким є повноцінне харчування?
– З їжею людина отримує необхідні організму поживні речовини. Які це речовини?
Білки – речовини, які вважають основним “будівельним матеріалом” для тіла людини. Особливо потрібні білки дітям, бо їхній організм росте і розвивається. Білки містяться в багатьох продуктах харчування: у сирі, яйцях, м’ясі, рибі, горосі, квасолі.
Жири забезпечують організм енергією, їх також уважають “будівельним матеріалом” тіла. Джерелом жирів є масло, олія, сметана, сало.
Вуглеводи – головне джерело енергії для нашого організму. Це цукор і крохмаль. Вуглеводів багато у хлібі, крупах, картоплі, макаронах, кондитерських виробах, фруктах.
Вітаміни необхідні для збереження і зміцнення здоров’я. їх багато в овочах і фруктах.
– Що підкреслила пані Калина Пігулко?
Робота в групах
– Сформулюйте висновки щодо правил повноцінного харчування.
– Як правильно харчуватися?
– Їжа повинна бути різноманітною, щоб організм отримував усі потрібні для життя речовини.
Їсти потрібно в один і той самий час, повільно, не поспішаючи, ретельно пережовуючи їжу.
Уранці, перед уроками в школі обов’язково снідай. У голодної дитини на уроці може боліти голова, буде поганою увага, низькою – працездатність.
Вечеряй за дві години до сну. Не переїдай.
Дуже важливо дотримувати гігієни харчування. Перед їжею слід обов’язково ретельно мити руки, щоб не занести в організм хвороботворні бактерії та яйця глистів.
Без здорових зубів не може бути нормального травлення. Тому за зубами треба ретельно доглядати. Після їжі полоскати рот теплою водою. Двічі на день, уранці і ввечері, перед сном, треба чистити зуби зубною пастою.
– Запам’ятайте! Їжа, що вживається без апетиту, перетравлюється й засвоюється гірше.
– Роздивіться харчові картини Карла Уорнера і назвіть продукти рослинного походження, зображені на них.
Висновки
– 3 продуктами харчування людина отримує поживні речовини: білки, жири, вуглеводи, вітаміни.
– Щоб бути здоровим, важливо правильно харчуватися, дотримувати гігієни харчування.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Дослідницький практикум
Раціон здорового харчування
Розгляньте трикутник здорового харчування на с. 154. Складіть для школяра меню обіду з корисних страв. При цьому враховуйте, що страви мають містити різні поживні речовини (білки, жири, вуглеводи, вітаміни) рослинного і тваринного походження.
2. Робота в групах
– Чи правильно вчинив хлопчик, який з’їв на обід: кашу з цукром, какао з солодкою булочкою, шматок торта, шоколадку.
– Що б ви порадили цьому хлопчикові?
3. Вікторина (додаток)
– Речовина, без якої людина помирає через 2-3 дні. (Вода)
– Поживна речовина, необхідна для росту організму, міститься в м’ясі, рибі, сирі. (Білки)
– Продукт тваринного походження, необхідний у великій кількості грудним дітям. (Молоко)
– Орган травлення у вигляді трубки, який сполучає рот і шлунок. (Стравохід)
– Інструмент, що допомагає людям піклуватися про зуби. (Зубна щітка)
– Сусідка шлунку, але живе праворуч від нього. (Печінка)
– Сильна нестача їжі, що відчувається людиною. (Голод)
– Бажання їсти. (Апетит)
– Орган, у якому їжа починає перетравлюватися. (Шлунок)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу на с. 154.
– Які поживні речовини людина отримує з їжею?
– Яких правил харчування слід дотримувати, щоб бути здоровим?
– Розкажіть, як ви дотримуєте гігієни харчування.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 152-154.