КИШКОВЕ ТРАВЛЕННЯ. ВСМОКТУВАННЯ – ТРАВЛЕННЯ – ЛЮДИНАБіологія – універсальний довідник

ЛЮДИНА

ТРАВЛЕННЯ

КИШКОВЕ ТРАВЛЕННЯ. ВСМОКТУВАННЯ

Процес травлення в тонкій кишці складається з трьох послідовних етапів: порожнинне травлення, пристінкове (мембранне) травлення і всмоктування.

Під час порожнинного травлення розщеплення поживних речовин відбувається під впливом травних соків у порожнині кишки. Завдяки скороченням стінки кишки її вміст інтенсивно перемішується, що полегшує процес перетравлення їжі.

У процесі пристінкового (мембранного) травлення завдяки активній

дії молекул ферментів, які містяться у клітинній оболонці (мембрані), перетравлюються найдрібніші харчові частки, які потрапили між ворсинками слизової оболонки кишки.

Всмоктування – це процес надходження різних сполук через шар клітин-ворсинок у кров та лімфу, в результаті чого організм отримує всі необхідні йому речовини. Найінтенсивніше всмоктування відбувається в тонкій кишці. Завдяки тому, що у кожній кишковій ворсинці знаходяться дрібні артерії, які розгалужуються на капіляри, поживні речовин у процесі всмоктування легко проникають у рідке середовище організму. Глюкоза і розщеплені до амінокислот

білки всмоктуються у кров безпосередньо. Кров, у якій містяться глюкоза та амінокислоти, направляється до печінки, тут відбувається відкладення вуглеводів. Жирні кислоти та гліцерин – продукт переробки жирів під впливом жовчі – всмоктуються спочатку в лімфу, а відтак надходять до кровоносної системи.

У тонкій кишці в цілому завершуються процеси перетравлення їжі та всмоктування поживних речовин. Винятком є рослинна клітковина, розщеплення якої відбувається в товстій кишці. Залози товстої кишки виділяють сік, який частково розщеплює рослинну клітковину і руйнує продукти перетравлення, що не всмокталися через ворсинки. Завдяки інтенсивному всмоктуванню води в товстій кишці харчова кашка в міру її просування поступово перетворюється у щільні калові маси, які з товстої кишки потрапляють до прямої. Випорожнення прямої кишки (дефекація) – складний рефлекторний акт, якому сприяє скорочення діафрагми і м’язів стінок живота. Центр цього рефлексу знаходиться у крижовому відділі спинного мозку; його діяльність регулюється головним мозком.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (No Ratings Yet)
Loading...


Кліматичні пояси євразії.
Ви зараз читаєте: КИШКОВЕ ТРАВЛЕННЯ. ВСМОКТУВАННЯ – ТРАВЛЕННЯ – ЛЮДИНА