Що таке мистецтво керувати собою
ТЕМА II “БЕРЕЖІМО СВІТ – ДОВКОЛА І В СОБІ”
УРОК 12 Що таке мистецтво керувати собою.
Тема. Що таке мистецтво керувати собою.
Мета: дати визначення поняття “самооцінка”; з’ясувати, що означає пізнати себе, чому потрібно керувати своїми почуттями й учинками; учити володіти собою.
Обладнання: підручник; робочий зошит; учнівський зошит; дошка, крейда.
Епіграф: “Володіти собою настільки, щоб поважати інших, як самого себе, – вище за це нічого немає” (Конфуцій, китайський філософ).
Вислови: “Наш власний
“Раб той, хто не вміє володіти собою” (Епіктет, давньогрецький філософ).
“Тільки той, хто володіє собою, може управляти світом” (Вольтер, французький філософ).
Ключові поняття: пізнання; самопізнання; самооцінка; самовдосконалення.
Тип уроку: інтегрований.
Структура уроку
I. Вступна частина.
1. Вітання.
2. Актуалізація опорних знань.
3. Мотивація навчальної діяльності.
4. Представлення теми уроку й очікуваних результатів.
II. Основна частина.
1. Що означає пізнати
2. Чому потрібно керувати своїми почуттями та вчинками.
3. Як навчитися володіти собою.
III. Заключна частина.
Висновки.
IV. Домашнє завдання.
Хід уроку
I. ВСТУПНА ЧАСТИНА.
1. Вітання.
Учитель. Здрастуйте, діти. На попередньому уроці ми говорили про те, що навколишнє середовище, спосіб життя і здоров’я людини пов’язані між собою. Як вони пов’язані? (Відповіді дітей.)
На сторінці 68 підручника ви повинні були прочитати поради психолога про те, як сказати “ні” тим, хто пропонує вам тютюн, алкоголь, наркотики. Які це поради? Чи вважаєте ви ці поради дієвими? Як ви вчините, якщо вам запропонують “лише один раз” спробувати покурити, випити спиртні напої або випалити сигарети з наркотиками (при цьому вам скажуть, що за один раз нічого страшного не буде)? (Відповіді дітей.)
Яке головне правило профілактики наркоманії ми називали на минулому уроці? (Не пробувати жодного разу будь-який із наркотиків і навіть не доторкатися до них.)
2. Актуалізація опорних знань.
Перевірка додаткового завдання
Ви на сьогодні повинні були підготувати по групах невеликі виступи за темами: “До чого призводить уживання алкоголю?”, “Чому наркотики називають “білою смертю”?”, “Які основні шляхи до здоров’я?”. (Учитель може зібрати роботи дітей, а на наступному уроці запропонувати прочитати найцікавіші з них.)
Перевірка письмового домашнього завдання з теми
“Як пов’язані здоров’я та моральність людини”.
1-2. Дай позитивну чи заперечну відповідь.
Чи пов’язані стан довкілля та здоров’я людини? (Варіант А. Так.)
Чи морально нехтувати власним здоров’ям? (Варіант Б. Ні.)
3. Допиши речення, вказавши, які прояви нездужання помічав у себе. (Індивідуальна відповідь учня.)
4-5. Добери до початку прислів’їв їх другу частину, вписавши в клітинки відповідний номер.
(Хто здоровий, той ліків не потребує.
Хворому все не миле.)
6. Який малюнок відповідає засадам здорового способу життя? (Варіант Б.)
7-8. Наведи декілька прикладів звичок, які ти вважаєш шкідливими.
Шкідливою я вважаю звичку., (паління, вживання алкоголю і наркотиків).
9-10. Прокоментуй ситуацію за поданими запитаннями.
Чи достатньо, щоб бути здоровим, робити тільки те, що заманеться? (Ні. Для того, щоб бути здоровим, потрібно виконувати певні правила: дотримуватися режиму, правильно харчуватися, вести активний спосіб життя. А людям іноді не хочеться виконувати ці правила. Якщо людина робить тільки те, що хочеться, вона часто шкодить своєму здоров’ю.)
Чи винна Жабка в тому, що її спіткала невтішна доля? Чому? (Так, винна. Вона робила те, що їй хочеться, а не те, що потрібно, аби зберегти своє життя і здоров’я.)
Чому немає єдиного для всіх рецепту здоров’я? (Усі люди різні, навіть груп крові існує чотири. Хоча основні правила – займатися спортом, правильно харчуватися, дотримуватися гігієни – для всіх однакові.)
11-12. Обгрунтуй або спростуй крилатий вислів “Довголіття, здоров’я, щастя – справа рук людини”. (Це правильно. Людина сама відповідає за своє здоров’я, довголіття, щастя. Якщо вона береже своє життя і здоров’я – проживе довго, активно, щасливо. Вона зможе самовдосконалюватися, йти до своєї мрії, дарувати людям радість і при цьому бути щасливою.)
3. Мотивація навчальної діяльності.
Учитель. Подивіться на картину В. Боровиковського “Портрет Марії Іванівни Лопухіної”, що на сторінці 70 підручника. Чи подоба
Ється вам зображення? Чому? Що ви можете сказати про цю людину? (Відповіді дітей.)
Що вас приваблює в цій роботі? (Стриманість, спокій.)
Поясніть, чому спостерігати за спокійною, стриманою людиною, спілкуватися з нею завжди набагато приємніше, ніж із тією, яка роздратована, збуджена? (Пояснення дітей.)
4. Представлення теми уроку й очікуваних результатів.
Учитель. Тема уроку сьогодні звучить так: “Що таке мистецтво керувати собою”. Для того щоб уникнути неприємностей і шкідливих звичок, потрібно володіти собою, пізнавати себе, навчитися керувати собою. Це і є мистецтво володіти собою.
На уроці ми дамо визначення поняття “самооцінка”; з’ясуємо, що означає “пізнати себе”, чому потрібно керувати своїми почуттями й учинками; учитися володіти собою.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА.
1. Що означає пізнати себе.
Робота з підручником.
Прочитайте текст “Що означає пізнати себе” (с. 71-72). Для чого потрібно пізнавати себе, знати свої достоїнства і недоліки? Що означає пізнання, самопізнання, самооцінка, самовдосконалення? (Відповіді дітей.)
Пізнання – набуття людиною знань про кого – або що-небудь.
Самопізнання – пізнання людиною самої себе.
Самооцінка – формування в людини певного ставлення до своїх позитивних якостей і вад.
Самовдосконалення – цілеспрямований процес удосконалення людиною самої себе.
Учитель. Поясніть вислів із давньоіндійського епосу: “Скільки чеснот у людини, стільки і вад. Ніхто не народжується без вад. Але порочним стає той, хто їх терпить” (с. 72 підручника).
Гра “Пізнай себе”.
Один учень виходить за двері. Решта дітей пошепки називають кілька його позитивних і негативних рис, записують їх на дошці. Дошка закривається. Учень заходить, називає сам свої позитивні та негативні якості і звіряє з тим, що назвали діти. Учителеві слід стежити за тактовністю й делікатністю дітей.
Ситуація для обговорення.
Сторінка зі щоденника Марійки Іванової:
“23 листопада.
Сьогодні я знову проявила себе на уроці з німецької. А решта отримали двійки. Так їм і треба. Я ж казала, що німецьку знаю в класі тільки я. А іншим і з українською годі впоратися.
А ще сьогодні розподіляли ролі в новорічній виставі, ну і я, звичайно ж, Снігуронька. А кого ж на цю роль вибрати? Оленка косу обстригла, Лізка гладка, Ритку взагалі не рахую, а в Улянки здоровий прищ на носі. А я ж і красуня, і вірші виразно читаю.
24 листопада.
Уляна – Снігуронька. Фе, гидко. Ольга Миколаївна сказала, що Уляна для Снігуроньки більше підходить, бо вона театральний гурток давно вже відвідує, а роль складна. Бач, актриса яка! А мені запропонували бути гномом. Я, звичайно, відмовилася. Ще чого, другосортні ролі грати! Я надто себе поважаю для цього.
От казала мені Свєтка із 7-Г, що Ользі Миколаївні підлабузники подобаються. А я ще не вірила… Ну гаразд, уперед розумнішою буду. А Улянка – вискочка й нахаба”.
– Опишіть поведінку дівчинки. Які негативні риси характеру ви в ній
Побачили?
– Чи правильний висновок зробила дівчинка?
– Що б ви порадили Марійці змінити в собі?
2. Чому потрібно керувати своїми почуттями та вчинками.
Робота з підручником.
На сторінці 72 познайомтеся з правилами, які сформулював відомий педагог К. Ушинський.
Поради К. Ушинського.
– Спокій.
– Прямота у словах і вчинках.
– Зваженість учинків.
– Рішучість.
– Не говорити про себе без потреби ні єдиного слова.
– Не марнувати часу: робити те, що необхідно, а не те, що хочеться.
– Кожного вечора чесно звітувати перед собою.
– Ніколи не хизуватися ні тим, що було, ні тим, що є, ні тим, що буде.
Нікому не показувати цього.
Прочитайте текст у завданні 4 (с. 72-73). Що ви вважаєте в цьому тексті найважливішим для себе? (У самовдосконаленні важливе бажання досягти мети. Треба уявити собі, що хтось шанований тобою постійно спостерігає за твоїми діями. Для того щоб виховати наполегливість, слід перестати виправдовуватися, посилаючись на обставини. Планувати потрібно конкретні цілі і часовий проміжок їх досягнення.)
На сторінці 74 підручника розміщений тест, який допоможе вам оцінити себе з погляду цілеспрямованості й наполегливості. Ви виконаєте його вдома.
3. Як навчитися володіти собою.
Ситуація для обговорення.
Ти стоїш на перерві в школі, розмовляєш із друзями. Але раптом хтось тобі боляче наступає на ногу. Ти розсердився, повертаєшся, весь кипиш від злості і раптом чуєш:
– Вибач, будь ласка. Я випадково і зовсім не хотів зробити тобі боляче.
Злість одразу пройшла, і ти абсолютно несподівано для себе відповідаєш:
– Та нічого, буває, не турбуйся.
Чи могло бути інше закінчення цієї ситуації? (Відповіді дітей)
– Опишіть кількома прикметниками конфліктну особистість. (Людина нервова, нестримана, агресивна, егоїстична, заздрісна, мстива, злопам’ятна.)
– Створіть словесний портрет безконфліктної особистості. (Людина спокійна, стримана, розумна, уважна, милосердна, добра, вміє пробачати.)
Робота з підручником.
Прочитайте в завданні 8 (с. 75) запитання (подумки відповідайте на них) і тексти на сторінках 75-76.
Складіть правила, які допоможуть вам володіти собою.
1) Пізнати себе: знати свої достоїнства і недоліки.
2) Уміти стримувати злість, роздратування, приховувати поганий настрій.
3) Якщо важко стримати гнів, порахуй подумки до 10.
4) Ніколи не сварися “зопалу” (виклади на папері все, що ти хотів сказати, лягай спати, а вранці вирішиш, чи віддавати цей “лист”).
Виконайте вправу на саморегуляцію “Візьми себе в руки”.
Вправа “Візьми себе в руки”.
Як тільки відчуєш, що неспокійний, хочеться кого-небудь стукнути, скористайся таким способом довести собі свою силу: обхопи долонями лікті й сильно притисни руки до грудей – це поза стриманої людини.
Як можна уникнути стресу? (Покататися на велосипеді; потанцювати; заспівати; зробити генеральне прибирання в кімнаті; переставити меблі; погуляти із собакою або пограти з домашньою твариною; пробігтися; вибратися на природу.)
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА.
Висновки.
Які правила допомагають людині володіти собою? (Відповіді дітей.)
Учитель
І ти, й твої товариші,
І ваші друзі всі по класу,
Живіть із сонечком в душі,
На ненависть не гайте часу!
Не гайте часу на біду.
Це страшно, я скажу відразу.
Живіть, як пташечка в саду,
І не носіть в душі образу
З любов’ю в серці вчіться жить,
Умійте людям гріх прощати.
І навіть ворога любіть,
За себе вмійте постояти.
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Прочитати параграф підручника (с. 70-76). Вивчити визначення ключових понять уроку
Виконати тест на с. 74.
Виконати домашнє завдання в робочому зошиті з теми “Чому важливо навчитися керувати собою”.