ШПИНАТ – САЛАТНІ КУЛЬТУРИ

Сад і город (енциклопедія)

САЛАТНІ КУЛЬТУРИ

ШПИНАТ

Широко розповсюджена городня культура, дуже популярна в Європі та Північній Америці. Він був завезений до Іспанії в XI ст., звідки поширився в Європі, а в середині XVIII ст. потрапив до Росії, Містить велику кількість заліза, вітамінів групи В, йоду, вітаміну D, який є протирахітним засобом. Без шпинату не повинне обходитися меню жодного працівника розумової праці, тому що він сприяє зміцненню нервової системи, зниженню стомлюваності, підвищенню м’я30вих реакцій. У розроблених спеціальних

дієтах для космонавтів обов’язково присутній шпинат. Свіжий шпинат використовують рідше, ніж тушкований, відварний, смажений. Шпинат консервують, з нього роблять пюре, його заморожують.

Шпинат – однолітня трав’яниста дводомна перехреснозапильна рослина родини лободових. Він висуває високі вимоги до родючості грунту, але добре переносить холод, дає високі врожаї, є однією зі скоростиглих городніх культур. Шпинат збирають після того, як прикоренева розетка дає 3 пари листочків, що залежно від кліматичних умов і сорту відбувається через 25-45 днів після посіву.

Шпинат висівають ранньою весною або

під зиму грядковим способом із відстанню між рядками в стрічці 15-20 см, між грядками 40-60 см або рядами з відстанню між ними 20-30 см.

Перед посівом насіння яровизують замочуванням у воді кімнатної температури на 12-20 год. Це прискорює появу сходів.

Насіння проростає і дає сходи через 8-10 днів після посіву. У зв’язку з тим, що вегетаційний період у шпинату короткий, його можна вирощувати як післяжнивну або проміжну культуру.

Перед посівом грунт звільняють від рештків попередньої культури й ретельно збирають бур’яни. Ділянку потрібно вибирати не виснажену, родючу, удобрену, ледь затінену.

Після появи сходів рослини проріджують, залишаючи після першого проріджування одну рослину на 4-5 см, а після другого – одну рослину на 10 см. Видалені рослини використовують у їжу.

Надалі шпинат регулярно поливають, грунт розпушують, стежать за тим, щоб він був чистим від бур’янів. Закінчують збирання шпинату до того, як він пустить стрілку, оскільки після цього листя грубішає, у ньому підвищується вміст щавлевої кислоти. Збирати шпинат краще рано-вранці, а після кожного збирання рослину слід поливати.

Рослини можуть витримати заморозки до -4…-8 °С, а якщо очікується своєчасне й значне випадання снігу, рослину можна залишати зимувати в грунті, тоді перший урожай одержують значно раніше.

Зрізане листя придатне до вживання 3-5 днів, якщо зберігається при температурі +2. ..+6 °С.

Рекомендовані сорти: Велетень, Вікторія.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ШПИНАТ – САЛАТНІ КУЛЬТУРИ