Синтаксис і пунктуація
ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО
§2. Синтаксис і пунктуація
1. Що називається словосполученням?
2. Чим словосполучення відрізняється від слова і від речення?
3. Що таке граматична основа речення?
4. Які другорядні члени речення вам відомі?
5. Які бувають речення за метою висловлювання та інтонацією?
Пригадайте з вивченого у п’ятому класі, що не є словосполученням. Випишіть із поданих прикладі в тільки словосполучення.
Марна справа, настала осінь, бити байдики, оздобити візерунками, батьки і діти, вийти зі школи, автобусна зупинка,
Якщо ви правильно виконали завдання, з перших букв записаних словосполучень прочитаете початок вислову В. Сухомлинського: “… віконця, через які людина бачить світ”.
МОВНИЙ РОЗБІР
ПОСЛІДОВНІСТЬ СИНТАКСИЧНОГО РОЗБОРУ СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ
1. Назвіть у словосполученні головне і залежне слова.
2. Бід головного слова до залежного поставте питання.
3. Вкажіть, якими частинами мови виражені головне і залежне слова.
Зразок, усного розбору
1. У словосполученні сказати правд у головне слово – сказати,
2. Сказати (що?) правду.
3. Головне слово виражене дієсловом, а залежне – іменником.
13. Попрацюйте самостійно. Перекладіть і запишіть текст українською мовою. Зробіть синтаксичний розбір виділених словосполучень.
Осенью вся совиная семья разбрелась по лесу. Каждая сова выбрала себе часть леса и поселилась в ней.
Ночью они бесшумно облетали дозором свои владения.
Если чужая сова залетала к ним в лес, они набрасывались на нее и прогоняли (За В. Біанкі).
Поселишься – оселитися
Владение – володіння
14. Розгляньте репродукцію картини Миколи Глущенка “Київська осінь”. Напишіть невеликий твір “Осінь у моєму місті (селі)”, використовуючи подані словосполучення.
М. Глущенко. Київська осінь
Пишна, осінь, пожовкле листя, бабине літо, рвучкий вітер, дихати прохолодою.
ПОСЛІДОВНІСТЬ СИНТАКСИЧНОГО РОЗБОРУ РЕЧЕННЯ
1. Визначте вид речення за метою висловлювання (розповідне, питальне, спонукальне) та за інтонацією (окличне чи неокличне).
2. Виділіть граматичну основу речення.
3. Визначте, просте чи складне речення.
4. Вкажіть вид речення за наявністю другорядних членів (поширене чи непоширене).
5. Визначте другорядні члени речення (якщо вони є).
Зразок усного розбору
Жовтень легко торкнувся старих дубів (О. Донченко).
Речення розповідне, неокличне. Граматична основа – жовтень (підмет), торкнувся (присудок). Речення просте, бо в ньому є тільки одна граматична основа. У реченні е другорядні члени, тому воно поширене. Торкнувся (я к?) легко – обставина; торкнувся (ч о г о?) дубів – додаток; дубів (я к и х?) старих – означення.
Зразок письмового розбору
(Розпов., неокл., просте, пошир.).
15. Попрацюйте самостійно. Зробіть повний синтаксичний розбір речень.
1. В далекім полі тануть журавлі. 2. Червоно-вишневі зорі віщують погожий схід. 3. Будуть зорі так само горіти на обрії. 4. Молоденькі сади ми посадили на кручі. 5. Червлені трави бродять буйним соком (Із тв. А. Малишка).
1. Які члени речення називаються однорідними? Які розділові знаки при них уживаються?
2. Що таке звертання, вставні слова? Якими розділовими знаками їх слід відокремлювати в реченні?
3. Яке речення називається складним?
4. Що таке пряма мова, діалог? Які розділові знаки при них уживаються?
16. Спишіть речення, ставлячи потрібні розділові знаки.
1. Слово чому ти не твердая криця? 2. Коло сіл стоять тополі розмовляють з вітром в полі (Із тв. Лесі Українки). 3. Бідна волошко чому ти у житі а не на клумбі волієш рости? 4. Бджілки злотисті в квітах літають роси перлисті з трав опадають. 5. Шумить і шепче і тривожить зрадливий дощ із-за кутка. (Із тв. М. Рильського).
17. Прочитайте. Поясніть уживання розділових знаків у реченнях.
I. Доглядали мене змалечку аж чотири няньки. Це були мої брати: Лаврін, Сергій, Василько й Іван. Як вилізуть усі четверо на тин, сядуть рядочком та почнуть співать. І де вони переймали пісні, і хто їх учив? (О. Довженко).
II. 1. На білу гречку впали роси, веселі бджоли одгули, замовкло поле стоголосе в обіймах золотої мли (М. Рильський). 2. Спи спокійно, діду мій, спи спокійно, батьку мій, спи, мій брате, не всоромлю я ковальський рід міцний (Б. Олійник). 3. Князь стягнув брови і ждав, видно, кінця бесіди (Ю. Опільський).
18. Випишіть спочатку прості, а потім складні речення. Поставте потрібні розділові знаки.
1. Жовтіє лист і щастя розцвітає. 2. Вже по-осінньому шепочуть між собою й хитають вітами в тривозі дерева. 3. О мово вкраїнська Хто любить тебе той любить мою Україну. 4. Я люблю тебе друже за те що в очах твоїх море синіє. 5. Промінь заллє золотий річку і верби і кручі (Із тв. В. Сосюри).
19. Перекладіть речення українською мовою і запишіть, ставлячи потрібні розділові знаки.
1. Мальчик вбежал с улицы и сказал Не люблю я грозу и гром.
2. Пробежит летом дождик по лугам и лесам травы поднимет грибы из земли вызовет возразил дедушка.
3. А грибы только летом растут спросил Пантелей.
4. Первые белые грибы начал рассказывать дедушка появляются в мае но главная грибная пора наступает в августе и сентябре (Із тв. А. Потапової).
Возразить – заперечити
20. Спишіть діалог, ставлячи потрібні розділові знаки.
І чого він ще посміхається собі журно говорить мати. Мабуть і в снах читає якусь книжку лагідно відповідає тато.
Ноги он потріскалися на росі жаліє мене мати. Нехай ногами землю чує. Так швидше і хліборобом і людиною стане говорить батько (За М. Стельмахом).
ВИДИ МОВЛЕННЄВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ЧИТАННЯ МОВЧКИ
Мова реалізується в процесі мовлення. Мовленнєва діяльність має чотири види: аудіювання, читання, говоріння і письмо.
Аудіювання – сприймання і розуміння усного мовлення. Людина, слухаючи певну інформацію, усвідомлює й аналізує її.
Читання – сприймання і розуміння написаного або надрукованого повідомлення. Читати можна вголос і мовчки. Залежно від мети читання може бути ознайомчим (для розуміння основної інформації), навчальним (для повного розуміння змісту прочитаного), вибірковим (перегляд тексту для добору необхідної інформації).
Говоріння – вміння людини самостійно користуватися мовним матеріалом (звуками, словами, словосполученнями, реченнями) відповідно до мовленнєвої ситуації. Говоріння може здійснюватися у двох формах – монологічній (зв’язному висловлюванні однієї людини) та діалогічній (розмові двох осіб).
Письмо – передача думок, міркувань людини в письмовій формі.
21. Попрацюйте в парах. Розгляньте схему на першому форзаці підручника. Дайте відповіді на подані запитання.
1. Як ви розумієте поняття мовленнєва діяльність?
2. Які види мовленнєвої діяльності вам відомі?
22. І. Прочитайте текст мовчки, зазначивши витрачений на це час.
Якщо текст прочитано за півтори-дві хвилини, ви читаєте дуже добре, за дві-дві з половиною хвилини – добре, якщо витратили більше часу, вам потрібно удосконалювати техніку читання.
ХУДОЖНИК АЛІМПІЙ
На схилах побіля Дніпра, неподалік од чернечих печер, закінчується спорудження знаменитого в майбутньому Успенського собору. Весь час допомагав будівничим і юний послушник монастиря на ім’я Алімпій. Та ось уже всі роботи завершено – і собор здійнявся в сині небеса золотими банями. Тепер його розписують усередині візантійські маляри. Алімпій, звичайно ж, біля них. Чернець із зачудуванням спостерігач як з’являються на стінах лики святих. Чимало молодих монахів допомагали майстрам розпису, намагаючись перейняти в мовчазних візантійців їхнє мистецтво. Пощастило тільки Алімпієві, який невдовзі став художником-чудотворцем.
Слава про Алімпія вийшла зі стін монастиря й рознеслася по всій Руській землі. Кожна церква намагалася одержати ікону роботи неперевершеного художника, біля його скромної келії повсякчас стояв натовп прохачів, які приїздили до монастиря звідусіль.
Алімпій уже за життя був оточений легендами. В одній із них мовиться про те, що коли згоріла церква, вражені люди побачили серед попелища цілісінькі й неушкоджені ікони художника-ченця. Повсюдно тоді говорили, що створене Алімпієвим пензлем не підвладне вогню, бо його береже сам Бог.
Інша легенда розповідає проте, як прийшов одного разу до художника-чудотворця хворий на проказу. Тоді це була зовсім невиліковна хвороба. Прийшлий благав Алімпія: “Допоможи, ти зовсім близько біля Бога!” Художник довго дивився на спотворене виразками обличчя, узяв пензля, умочив його у фарби й замалював виразки хворого.
Алімпій запропонував хворому заснути тут же. Аж до самого ранку пролежав той в обіймах сну. Коли сонце заглянуло до келії, з обличчя пришельця зникли виразки. Це було чисте обличчя здорової людини. Чудодійний Алімпіїв пензель вилікував хворого.
Той не знав, як дякувати рятівникові, але художник відмовився від будь-якої нагороди, сказав, що чоловік повинен зате молитися Богові.
Алімпій не підписував своїх ікон.
Тому важко визначити, які з-поміж тих, що збереглися, народжені його пензлем. І все ж є один дивотвір, автором якого є Алімпій. У Третьяковській галереї в Москві відвідувачі можуть побачити ікону “Оранта”. Її знаменитий художник написав на замовлення Володимира Мономаха для одного з храмів у Ростові (За М. Слабошпицьким).
Алімпій. Оранта
II. Дайте відповіді на запитання і виконайте завдання.
1. Коли й у кого навчався Алімпій малярського мистецтва?
2. Чому біля скромної келії ченця повсякчас стояв натовп прохачів, які приїздили до монастиря звідусіль?
3. Чому вважалося, що створене Алімпієвим пензлем не підвладне вогню?
4. Перекажіть легенду, у якій розповідається про зцілення художником хворого на проказу.
5. Чому дуже важко визначити з-поміж ікон, які збереглися з часів Алімпія, ті, що належать його пензлю?
6. Де експонується ікона “Оранта”, створена Алімпієм?
Related posts:
- Синтаксис, Пунктуація – Словосполучення і речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Синтаксис (від гр. Syntaxis – побудова, поєднання, порядок) – розділ науки про мову, який вивчає будову та значення словосполучень і речень, способи та засоби зв’язку між їхніми складовими частинами. Синтаксис тісно пов’язаний з морфологією. У ньому морфологічні одиниці (частини мови, словоформи) вступають у відношення і зв’язки з […]...
- Синтаксис і пунктуація. Складне речення Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 109 Тема. Синтаксис і пунктуація. Складне речення Мета: – навчальна: повторити, поглибити, узагальнити й систематизувати засвоєні в 5 класі знання учнів про основні відомості з синтаксису й пунктуації; удосконалювати пунктуаційні навички п’ятикласників, уміння робити синтаксичний розбір речень, правильно інтонувати їх залежно від мети висловлювання та ускладнювальних компонентів речення; – розвивальна: […]...
- Синтаксис і пунктуація. Просте речення Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 108 Тема. Синтаксис і пунктуація. Просте речення Мета: – навчальна: повторити відомості з теми “Синтаксис і пунктуація. Просте речення”, удосконалити вміння й навички п’ятикласників щодо практичного використання знань із синтаксису і пунктуації; закріпити вміння вживати розділові знаки в реченнях з однорідними членами, звертанням, вставними словами, прямою мовою; – розвивальна: розвивати […]...
- СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Синтаксис – це розділ науки про мову, що вивчає будову та лексико-граматичне значення словосполучень і речень. Пунктуація – це сукупність правил про вживання розділових знаків....
- СИНТАКСИС ПОВТОРЕННЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ В КІНЦІ РОКУ § 55. СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ 442 І. Прочитайте виразно текст, правильно інтонуючи речення. Чому, на вашу думку, Мишкові сподобалося приходити в сад на світанку? ЯБЛУКО І СВІТАНОК Малий Мишко часто приходив у сад до свого дідуся. Дідусь пригощав онука смачними яблуками, грушами, медом. Та Мишко не міг відірвати очей […]...
- Порядок синтаксичного розбору складнопідрядного речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Види складних речень Порядок синтаксичного розбору складнопідрядного речення 1. Указати, що речення складне, сполучникове, складнопідрядне. 2. Указати головне і підрядне речення. 3. Указати тип підрядного речення. 4. Назвати сполучник, яким вони поєднані між собою. 5. Пояснити розділові знаки. 6. Розібрати кожне речення як просте. 7. Намалювати схему […]...
- Порядок синтаксичного розбору складносурядного речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Види складних речень Порядок синтаксичного розбору складносурядного речення 1. Вказати, що речення складне, сполучникове, складносурядне. 2. Визначити кількість частин у реченні, виділити граматичні основи у частинах складного речення, смислові зв’язки між ними. 3. Пояснити розділові знаки. 4. Розібрати кожне речення як просте. 5. Намалювати схему речення....
- ВІДОМОСТІ ІЗ СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ ВІДОМОСТІ ІЗ СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ 73. Прочитайте вірші Тамари Коломієць спочатку мовчки, потім уголос. Жовтень Осінь відеречка З фарбою носить, Жовтня-підмайстра Припрошує-просить: – Йди пофарбуємо Листя уранці В золото щедре, В буйні багрянці! Ще й покладемо На трави сьогодні Інею першого Срібло холодне. Яблука пізні Складають до тайстри Малярка – осінь І жовтень – підмайстер […]...
- Питання для самоконтролю – Просте ускладнене речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Просте ускладнене речення Питання для самоконтролю 1. Чим характеризуються ускладнені прості речення? 2. Дайте визначення однорідним членам речення, назвіть ознаки однорідності. 3. У яких позиціях узгоджені означення бувають однорідними й неоднорідними? 4. Схарактеризуйте узагальнюючі слова та розділові знаки при них. 5. Дайте визначення відокремлених членів речення. 6. […]...
- Синтаксичний розбір безсполучникового складного речення – Безсполучникове складне речення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Безсполучникове складне речення Синтаксичний розбір безсполучникового складного речення Послідовність розбору 1. Зазначити, що речення складне, безсполучникове. 2. Схарактеризувати речення за метою висловлювання та інтонацією. 3. Визначити типи частин безсполучникового речення (однорідні чи неоднорідні частини) і смислові зв’язки між ними: А) якщо частини однорідні (однотипні), указати, які смислові зв’язки виражають: одночасність, послідовність дій […]...
- Синтаксичний розбір речення з прямою мовою – Пряма і непряма мова. Діалог СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Пряма і непряма мова. Діалог Синтаксичний розбір речення з прямою мовою Послідовність розбору 1. Указати, що дане речення є реченням із прямою мовою. 2. Виділити слова автора і пряму мову. 3. Розібрати слова автора і пряму мову як відповідні прості речення. 4. Пояснити розділові знаки. “Назбирай, Петрику, Жменю малини!”- Гойкнув Василь Услід […]...
- Синтаксичний розбір складносурядного речення – Складносурядне речення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Складносурядне речення Синтаксичний розбір складносурядного речення Послідовність розбору 1. Зазначити, що речення складне, сполучникове, складносурядне. 2. Дати характеристику речення за метою висловлювання (розповідне, питальне чи спонукальне) та за інтонацією (окличне чи неокличне). 3. Визначити кількість сурядних частин, що входять до аналізованого речення. 4. Визначити смислові відношення між сурядними частинами (єднальні, протиставні, зіставні […]...
- Послідовність розбору конструкції з прямою мовою – Пряма і непряма мова УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Пряма і непряма мова Послідовність розбору конструкції з прямою мовою 1. Навести аналізовану конструкцію. 2. Вказати пряму мову і слова автора, інтонаційний та змістовий зв’язки. між ними. 3. Визначити місце прямої мови щодо слів автора. 4. Пояснити розділові знаки. 5. Проаналізувати окремо пряму мову і слова автора, […]...
- Синтаксичний розбір складнопідрядного речення – Основні види складнопідрядних речень СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Основні види складнопідрядних речень Синтаксичний розбір складнопідрядного речення Послідовність розбору 1. Зазначити, що речення складне, сполучникове, складнопідрядне. 2. Схарактеризувати речення за метою висловлювання та інтонацією. 3. Назвати головну і підрядну частини, поставити питання від головної до підрядної. 4. Визначити характер залежності підрядної частини від головної (залежить від головної частини в цілому чи […]...
- Питання для самоконтролю – Пряма і непряма мова УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Пряма і непряма мова Питання для самоконтролю 1. Що називається прямою мовою? 2. Чим пряма мова відрізняється від непрямої? 3. Які розділові знаки ставляться, коли пряма мова стоїть після слів автора? 4. Які розділові знаки ставляться, якщо пряма мова стоїть перед словами автора? \ 5. Які розділові […]...
- Основні орфограми в коренях префіксах і суфіксах. Пунктуація ОРФОГРАФІЧНО – ПУНКТУАЦІЙНИЙ ПРАКТИКУМ § 19. Основні орфограми в коренях префіксах і суфіксах. Пунктуація Пригадайте – У яких випадках пишемо префікси пре-, при-, прі-, з – (с-)? – Коли в словах пишуться подвоєні букви? 225.1. Прочитайте текст. Обгрунтуйте його поділ на абзаци. ОСТАННІЙ ДЕНЬ ПОМПЕЇ Картина Карла Брюллова “Останній день Помпеї” пронизана глибокою ідеєю, співзвучною […]...
- Порядок синтаксичного розбору безсполучникового складного речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Види складних речень Порядок синтаксичного розбору безсполучникового складного речення 1. Визначити граматичні основи. простих речень, що входять до складу безсполучникового складного. 2. Встановити, зі скількох простих речень складається безсполучникове складне. 3. Визначити смислові зв’язки між простими реченнями (перелік фактів, протиставлення, друге речення пояснює перше, розкриває причину тощо). […]...
- Розбір вигуку як частини мови – Вигук як особлива частина мови МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Вигук як особлива частина мови Розбір вигуку як частини мови Послідовність розбору 1. Слово. 2. Частина мови. 3. Група за значенням. 4. Особливості вимови і правопису. 5. Розділові знаки. Ох, коли б хоч виїхати з сього мертвого лісу, побачити дорогу, хату (М. Коцюбинський). Зразок розбору Ох – вигук, виражає почуття занепокоєння, тривоги, вимовляється […]...
- Послідовність розбору простого (двоскладного та односкладного) речення – Другорядні члени речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Другорядні члени речення Послідовність розбору простого (двоскладного та односкладного) речення 1. Речення. 2. Визначити граматичну основу, чим виражені підмет і присудок. 3. Визначити вид речення за метою висловлювання (розповідне, питальне, спонукальне), за інтонацією (окличне, неокличне), за наявністю головних членів речення (двоскладне, односкладне – вид односкладного), за наявністю […]...
- Порядок синтаксичного розбору складних речень з різними видами зв’язку УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Види складних речень Порядок синтаксичного розбору складних речень з різними видами зв’язку 1. Встановити кількість частин (простих речень) у складному реченні. 2. Вказати види зв’язку в складному реченні: сполучниковий чи безсполучниковий, якщо сполучниковий,- сурядний чи підрядний. 3. Визначити смислові відношення між частинами, що входять до його складу. […]...
- Спостереження за змістом та інтонацією речень, різних за метою висловлювання. Речення, ускладнені однорідними членами Урок 115 Тема. Спостереження за змістом та інтонацією речень, різних за метою висловлювання. Речення, ускладнені однорідними членами Мета: узагальнити знання учнів про речення, закріпити вміння відтворювати інтонацію розповідних, питальних і спонукальних речень, речень з однорідними членами; розвивати уміння інтонаційного читання окличних речень, пунктуаційні навички; виховувати бажання працювати колективно, у парах. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього […]...
- Синтаксичний розбір речення зі вставними словами – Вставні слова (словосполучення, речення) СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Вставні слова (словосполучення, речення) Синтаксичний розбір речення зі вставними словами Послідовність розбору 1. Дати загальну характеристику простого речення (розповідне, питальне чи спонукальне; окличне чи неокличне; поширене чи непоширене; двоскладне чи односкладне; повне чи неповне). 2. Указати, що речення ускладнене вставними словами (словосполученнями, реченнями). 3. Визначити, що виражають вставні слова (словосполучення, речення). Знов […]...
- Закріплення знань і вмінь про однорідні члени речення Урок 23 Тема. Закріплення знань і вмінь про однорідні члени речення Мета: перевірити рівень засвоєння навчального матеріалу за темою, закріпити, систематизувати, скоригувати знання учнів, розпочати підготовку до контрольної роботи; розвивати інтерес до вивчення мови; виховувати сумлінне, свідоме ставлення до навчання. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього завдання. Мотивація навчання Гра “Вітер дме” Вчитель вимовляє ключові слова: […]...
- Питання для самоконтролю – Односкладні речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Односкладні речення Питання для самоконтролю 1. Назвіть типи односкладних речень, наведіть приклади. 2. Чим виражений присудок у неозначено-особових реченнях? 3. Які речення називають безособовими? 4. Що таке називні речення? 5. Чим характеризуються неповні речення? 6. Які розділові знаки ставляться на місці пропусків?...
- Правопис власних назв. Написання слів разом, окремо і через дефіс. Пунктуація ОРФОГРАФІЧНО – ПУНКТУАЦІЙНИЙ ПРАКТИКУМ § 20. Правопис власних назв. Написання слів разом, окремо і через дефіс. Пунктуація Пригадайте – Які слова називаються складними? Як вони пишуться? – У чому полягає відмінність у написанні прислівників та співзвучних з ними слів інших частин мови? – Які основні правила написання прийменників, часток, сполучників? 237. Спишіть власні назви, виправляючи […]...
- Контрольная работа по теме “Синтаксис” УРОК № 68 Тема. Контрольная работа по теме “Синтаксис” Цель: осуществить контроль знаний и умений учащихся по изученной теме. Оборудование: дидактический материал. ХОД УРОКА I. ОБЪЯВЛЕНИЕ ТЕМЫ И ЦЕЛИ УРОКА II. ВЫПОЛНЕНИЕ КОНТРОЛЬНОЙ РАБОТЫ (Содержание работы – контрольное списывание и грамматическое задание.) Вариант 1 1. Контрольное списывание. Вставьте пропущенные буквы, расставьте знаки препинания. Ты гладиш.. […]...
- Закріплення знань про спонукальні речення. Виразне читання тексту Урок 34 Тема. Закріплення знань про спонукальні речення. Виразне читання тексту Мета: закріпити знання учнів про спонукальні речення; вчити виділяти їх у мовленні й складати самостійно, правильно використовуючи розділові знаки; розвивати навички виразного читання; виховувати доброзичливе, дружнє ставлення до оточуючих. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання 1. Перевірка домашнього […]...
- Контрольная работа. “Синтаксис” У РОК № 66 Тема. Контрольная работа. “Синтаксис” Цель: осуществить контроль знаний, умений и навыков учащихся по изученной теме; воспитывать любовь к природе. Ожидаемые результаты: учащиеся правильно ставят знаки препинания в предложениях с однородными членами, в сложных предложениях; различают простые и сложные предложения; выделяют грамматическую основу предложения; определяют главное и зависимое слова в словосочетании; составляют […]...
- Синтаксис усного й писемного ділового мовлення Тема 6. Синтаксичні особливості професійного мовлення 3. Синтаксис усного й писемного ділового мовлення Готуючи текст для публічного виступу, слід пам’ятати про суттєву різницю між писемним і усним його варіантами. Речення, значні за кількістю слів i ускладнені за будовою багатьма відокремленими обставинами, означеннями, вставними і вставленими конструкціями, цілком можливі в науковій статті, монографії та под., і […]...
- Синтаксичний розбір односкладного речення – Односкладні речення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Односкладні речення Синтаксичний розбір односкладного речення Послідовність розбору 1. Дати загальну характеристику простого речення (розповідне, питальне чи спонукальне; окличне чи неокличне; поширене чи непоширене; повне чи неповне). 2. Указати, чи речення односкладне. 3. Визначити тип односкладного речення. 4. Назвати, чим виражений головний член односкладного речення. У Пріськи аж У душі Заколотилося (Панас […]...