Складнопідрядні речення з підрядними означальними – Основні види складнопідрядних речень

СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ

Основні види складнопідрядних речень

Складнопідрядні речення з підрядними означальними

Підрядні означальні частини залежать від іменника в головній частині й пояснюють його. Підрядні означальні частини приєднуються до головної за допомогою сполучних слів Який, чий, котрий, що, коли, де, куди, звідки Та сполучників Що, щоб, наче, мов тощо й відповідають на питання Який? Він припав до землі, Що плакала ранковою сльозою, і огудинням поповз ближче до оселі, На якій уже сумував перед далекою дорогою лелека (М. Стельмах)

(Що – сполучне слово). Уночі подув такий степовий надлиманський вітер, Що Захилиталися навіть скирти (М. Вінграновський) (Що – сполучник). Чилбук відвів Ігоря в безпечне місце, на вершину горба, Звідки було видно все поле бою (В. Малик). І в тому всьому є спокійна сталість, Мов за віки нічого тут не сталось (І. Жиленко).

Сполучне слово ЯкиЙ є найуживанішим у підрядних означальних частинах. Воно узгоджується в роді й числі з означуваним іменником у головній частині. Сьогодні на світанку його збудив сум зозулі (зозулі Якої?), Яка в цю пору вже не повинна б кувати (М. Стельмах). І дощ до ранку буде шепотіти святі слова

(слова Які?), Які Я промовчу (М. Луків).

Досить уживаним в означальній частині є сполучне слово Що, синонімічне словам Який, котрий. Воно в реченні виступає підметом або рідше прямим додатком і має форму називного чи знахідного відмінка без прийменника. Повітря біліє снігом, Що вже не просто кружляє метеликами, а замітає порошею (І. Чендей) (Що – підмет). Книгу, Що вважали загубленою, нарешті знайшли (Що – прямий додаток).

Зверніть увагу!

Слід відрізняти підрядні означальні частини зі сполучними Словами де, куди, звідки, коли, як Від підрядних частин місця й часу, поєднаних із головною частиною цими ж словами. Основна відмінність полягає в тому, що сполучні слова в означальній підрядній частині приєднують її до іменника, а в підрядних місця або часу – до дієслова або прислівника і вказують на місце чи час дії в головній частині. Марія зупинилася на місці (на якому?), Де стежки розходяться (У. Самчук) – підрядна частина означальна, залежить від іменника (на) місці в головній частині. Бджола летить (куди?), Де Мед пахтить (Народна творчість) – підрядна частина місця, залежить від дієслова летить. У чималій хоромині (у якій?), Куди завів княжич Олег Славуту з його супутниками, було людно (В. Малик) – підрядна частина означальна, залежить від іменника (у) хоромині. Куди орли літають, туди сорок не пускають (Народна творчість) – підрядна частина місця Куди орли літають уточнює прислівник Туди (куди саме?). І от настав день (який?), Коли Данило востаннє обходить розсадник (Григір Тютюнник) – підрядна частина означальна, залежить від іменника День. Поснули пізно (коли?), Коли по всій Троянівці співали перші півні (Григорій Тютюнник) – підрядна частина часу, залежить від прислівника Пізно.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Складнопідрядні речення з підрядними означальними – Основні види складнопідрядних речень