Складнопідрядні речення з підрядними способу дії і ступеня – Основні види складнопідрядних речень

СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ

Основні види складнопідрядних речень

Складнопідрядні речення з підрядними способу дії і ступеня

Підрядні частини Способу дії і Ступеня містять указівку на спосіб здійснення дії або на міру якості чи ступінь дії, про які йдеться в головній частині. Серця не змусиш битися так, Як це тобі заманеться (У. Самчук). Виходило так, Що собору вже ніби й нема (О. Гончар). Світло Чим вище стоїть, тим дальше його видно (Народна творчість).

За значенням підрядні частини способу дії і ступеня поділяються на дві групи:

1)

власне способу дії; 2) міри і ступеня дії чи ознаки.

Підрядні власне Способу дії виражають спосіб, у який відбувається дія головної частини. Вони відповідають на питання Як? яким способом? і поєднуються з головною частиною за допомогою сполучника Як, а також сполучників Що, щоб, аби, Які обов’язково мають у головній частині співвідносний прислівник Так, від якого залежить підрядна частина. Співала Так, Як лиш вона уміла (Л. Костенко). Микулка Недич скоцюрблений сидить на лавці Так, що бачить кожного прохожого мимо входу до головної пошти (І. Чендей). Хлопець говорив так, щоб усі чули. По короткім віддиху Максим почав

розставляти ловців у два ряди Так, аби вповні обсадити плай (І. Франко).

Підрядні частини міри чи ступеня вказують на міру ознаки або ступінь дії, про які йдеться в головній частині. Вони відповідають на питання Якою мірою? наскільки? скільки? Й поєднуються з головною частиною за допомогою сполучників Що, щоб, аж, чим… тим Та сполучних слів Скільки, наскільки, а в головній частині, як правило, мають співвідносні прислівники Так, стільки, настільки, від яких вони залежать. Місяць уже так розгорнув темряву, що стало видно житечко і росу в ньому (М. Стельмах). Маю я багатства стільки, що його й на тебе стане! (Леся Українка). Задирай голову настільки, щоб шапка не злетіла (Народна творчість). упираються рогами один в одного, аж лускіт іде (І. Багряний). Скільки свічки, Стільки і світла (Народна творчість). Чим корінь витриваліший і дужчий, Тим колосок рясніше зерном родить (Д. Косарик).

Підрядні частини способу дії і ступеня переважно стоять після головної частини, рідше – перед нею чи розривають її. Живу, Як можу, а не так, Як би хотів (Народна творчість). Чим темніша ніч, Тим ясніші зорі (Народна творчість). Дівчинка співала, Як Уміла, й раділа своєму співові.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Складнопідрядні речення з підрядними способу дії і ступеня – Основні види складнопідрядних речень