СКЛАДОВІ ЗДОРОВ’Я. ЧИННИКИ ЗДОРОВ’Я
Урок 3. СКЛАДОВІ ЗДОРОВ’Я. ЧИННИКИ ЗДОРОВ’Я
Мета: формувати в учнів уявлення про складові здоров’я; розширити знання про чинники, що впливають на здоров’я людини; розвивати прагнення до здорового способу життя; виховувати відповідальне ставлення до свого здоров’я і здоров’я оточуючих людей.
Обладнання: картки із частинами прислів’їв (висловів), м’яч.
Попередня робота.
Підготувати прислів’я та/або вислови про здоров’я і записати їх частини (окремі слова) на картках для кожної групи.
Ключові поняття:
Хід уроку
І. Повторення вивченого.
1. Бесіда.
– Що таке безпечна ситуація?
– Що таке небезпечна ситуація?
– Чи доводилося комусь з вас опинятися в небезпечних ситуаціях? Якщо “так”, то яких саме? Хто знайшов вихід з небезпечної ситуації – ви самі або вам хтось допоміг у цьому?
– Якщо сталося так, що людина
2. Перевірка домашнього завдання.
Завдання 6 на с. 15 підручника.
– Розкажіть про ті місця у вашій квартирі (чи будинку), де може чатувати небезпека і де слід бути особливо обережними. (Декілька учнів розповідають).
II. Повідомлення теми уроку.
– Сьогодні на уроці ми говоритимемо про складові здоров’я (фізичну, психічну, соціальну і духовну) та про чинники, що впливають на здоров’я людини.
III. Актуалізація опорних знань.
Метод “Мозковий штурм”.
– Що таке здоров’я?
Учні по черзі відповідають.
Наприклад: Здоров’я – це гарне самопочуття. Здоров’я – це міцний сон. Здоров’я – це гарний настрій. Здоров’я – це добрий апетит. Здоров’я – це відсутність хвороб. Здоров’я – це бажання вчитися тощо.
– Що впливає на здоров’я людини?
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь учителя про складові здоров’я та чинники, що впливають на здоров’я.
2. Фізкультхвилинка. (За вибором учителя).
3. Робота за підручником на с. 16-19.
– Опрацювання тексту і бесіда за малюнками.
– Робота з діаграмою (с. 17).
– Розгляньте діаграму. Розкажіть, що впливає на здоров’я людини.
– Що найбільше впливає на здоров’я людини?
– Що має найменший вплив на здоров’я людини?
V. Закріплення матеріалу.
1. Робота за підручником на с. 19.
– Розгадування ребуса.
– Пояснення висловів.
– Виконання завдань і відповіді на запитання 1, 2.
– Робота в парах (завдання 3).
– Обговоріть, що треба робити для збереження і зміцнення здоров’я.
2. Робота в зошиті на с. 6, 7.
– Обговорення та виконання завдань 1-3.
– Самостійне виконання завдання 4 з подальшим обговоренням.
3. Робота над висловлюваннями відомих людей про здоров’я.
– Поясніть вислови.
1) Усі здорові люди люблять життя. (Генріх Гейне).
2) Здоров’я набагато більше залежить від наших звичок і харчування, ніж від лікарського мистецтва. (Джон Леббок).
3) Зі всіх тілесних рухів сміх – найздоровіший. (Іван Павлов).
4) Треба підтримувати міцність тіла, щоб зберегти міцність духу. (Віктор Гюго).
5) Гарне здоров’я – одне з основних джерел щастя і радості людини, її неоціненне багатство. (Іван Звєрєв).
4. Робота в групах.
Учні об’єднуються у 5 груп (по 5-6 осіб). Учитель роздає кожній групі картки із частинами прислів’їв або висловів про здоров’я. Учні мають скласти прислів’я або вислови і пояснити їхній зміст.
Кожне слово написано на окремій картці.
1 група:
Було купиш. здоров’я,
Б щастя гроші за не
А Здоров’я знайдеться.
(Було б здоров’я, а щастя знайдеться.
Здоров’я за гроші не купиш).
2 група:
Здоров’я – в найцінніше,
Людини. є що це Губити
Себе. здоров’я – обкрадати
(Здоров’я – це найцінніше, що є в людини.
Губити здоров’я – обкрадати себе).
3 група:
Ми здоров’я, батьки – його.
Запорука цінуємо дітей. здоров’я
Втрачаємо коли Здорові
(Ми цінуємо здоров’я, коли втрачаємо його.
Здорові батьки – запорука здоров’я дітей).
4 група:
У тілі – як треба,
Здоровому дух. і не лікаря
Треба. здоровий Живи
(У здоровому тілі – здоровий дух.
Живи як треба, і лікаря не треба).
5 група:
Здоровому половина
Сміх – здоров’я.
Здорово. все
(Здоровому все здорово.
Сміх – половина здоров’я).
5. Ігри.
– Гра “Не помились!”.
Учні стають у коло. Учитель стоїть у центрі кола з м’ячем, промовляючи: “Ознакою фізичного здоров’я є…” – кидає м’яч учневі, який має продовжити речення. Учень ловить м’яч і називає одну з ознак фізичного здоров’я. (Наприклад: Ознакою фізичного здоров’я є нормальна температура тіла). Потім учень повертає м’яч учителю. Учитель продовжує: “Ознакою психічного (або духовного, або соціального) здоров’я є.” – кидає м’яч іншому учневі, і він відповідає. (Наприклад: Ознакою психічного здоров’я є гарний настрій тощо).
Гра продовжується. Хто не зможе відповісти – вибуває з гри.
– Гра “Ланцюжок”.
Учні по черзі (“ланцюжком”) називають складові здорового способу життя.
Наприклад: Перший учень називає: “Дотримання режиму дня”, другий: “Загартовування”, третій: “Заняття спортом” і т. д.
6. Робота над віршами.
– Слухання й обговорення вірша Надії Красоткіної “Як думала Оленка…”.
– Прослухайте вірш і скажіть, що потрібно, за міркуванням Оленки, щоб бути здоровими.
ЯК ДУМАЛА ОЛЕНКА…
Думала Оленка так: щоб здоров’я мати,
Треба їсти їй буряк, пити чай із м’яти,
Їсти супчики й борщі, вареники з сиром,
І котлетки, й вергунці, але знати міру.
Прокидатись на зорі, зарядку робити,
Помагати у дворі, з дітьми в мирі жити.
Ще трудитися щодень, волю гартувати,
І завжди співать пісень, словом, не тужити!
Чемні говорить слова та людей вітати,
Добрії робить діла, менших захищати.
Надія Красоткіна
– Чи погоджуєтеся ви з нею?
– Слухання вірша Наталі Гуркіної “Щоб здоров’я добре мати” і виконання завдання.
– Прослухайте вірш, вставте потрібні слова.
ЩОБ ЗДОРОВ’Я ДОБРЕ МАТИ
Щоб здоров’я добре мати,
Слід про нього змалку… (дбати).
Кожний ранок обливатись
І зарядкою… (займатись).
У дворі щодня гуляти,
Повноцінно їсти й… (спати).
Добре мити всі продукти,
Досхочу вживати… (фрукти).
За зубами доглядати,
Дірочки всі… (пломбувати).
Будете це все робити –
Перестанете… (хворіти).
Наталя Гуркіна
VI. Підсумок уроку.
– Назвіть складові здоров’я.
– Які чинники впливають на здоров’я людини?
– Що найбільше впливає на здоров’я людини? і – Що має найменший вплив на здоров’я людини? і – Як навколишнє середовище впливає на здоров’я?
– Чи ведете ви здоровий спосіб життя?
Завдання: виконайте завдання 5 на с. 8 зошита (практична робота на с. 20 підручника).